aktuality

Nábytkáři nesouhlasí s otevíráním jejich prodejen až mezi posledními!

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V pondělí 6.4. zveřejnila Hospodářská komora (HK) informaci o tom, že spolu se Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) a Asociací hotelů a restaurací (AHR) předložily předsedovi vlády návrh na postupné otevírání provozoven obchodů, služeb a gastronomických zařízení v České republice.

V návrhu zároveň nastínili i vlastní představu o tom, jak by mělo postupné otevírání obchodů probíhat:

– v první vlně by se mimo jiné měly otevřít hobby markety typu OBI a Bauhaus, které umožní nakoupit si vybavení pro opravy bytů a domů, nebo obchody, kde lze nakoupit materiál na modernizaci domácností (typově SIKO koupelny)

– ve druhé vlně navrhují otevřít mimo jiné prodejny s nábytkem a vybavením pro domácnosti pod 200 m2 prodejní plochy

– a ve třetí vlně navrhují otevřít mimo jiné prodejny s nábytkem a vybavením pro domácnosti nad 200 m2 prodejní plochy

Lobbing ze strany SOCR a AHR za postupné otevírání provozoven ve prospěch ubytovacích a gastronomických zařízení se dá pochopit. Ovšem uvedené návrhy týkající se prodejen s nábytkem jsou projevem čirého diletantismu a postrádají jakoukoliv logiku. Není proto divu, že se proti návrhu ohradila Asociace českých nábytkářů, která k jednání o něm nejenže nebyla přizvána, ale ani o něm nebyla informována, ačkoliv je členem HK. Proto hned v úterý 7.4. zaslala předsedovi vlády, ministrovi průmyslu a obchodu a samozřejmě i Hospodářské komoře vyjádření, v němž s navrhovaným postupem zásadně nesouhlasí. Jako hlavní argument uvádí fakt, že zmíněné řetězce typu OBI a Bauhaus také prodávají nábytek na stovkách či tisících metrů čtverečních prodejní plochy. Navíc tyto řetězce nabízí především importovaný nábytek. Takže se opakuje situace s ochrannými prostředky dováženými z Číny, zatímco čeští výrobci zůstávají až naposled.

AČN ve svém vyjádření požaduje, aby prodejny nábytku, showroomy, kuchyňská studia atd. byly otevřeny již v první vlně. Argumentuje při tom tím, že tyto obchody navštěvuje relativně málo lidí, navíc lze dohodnout konzultace předem po e-mailu nebo telefonem, takže lze snadno zamezit shromažďování více lidí. Rozhodně snadněji, než např. v supermarketech s potravinami nebo v zahradních centrech či hobby marketech.

Ve středu 8.4. pak AČN zveřejnila konkrétní požadavky k řešení koronavirové krize, které rovněž zaslala představitelům vlády:

1. Žádáme výjimku ze zákazu maloobchodního prodeje a poskytování služeb v provozovnách obchodů s nábytkem. Jedná se nám o povolení otevřít obchody s nábytkem, designérská studia, kuchyňská studia, showroomy a podobně. Jedná se o provozy s malým obratem zákazníků. Lidé se zde potkávají minimálně a lze udržovat dostatečné odstupy stejně jako hygienická opatření. (Výjimku ze zákazu maloobchodního prodeje a poskytování služeb v provozovnách mají dnes např. prodejny potravin, lékárny, drogerie, zverimexy, prodejci tisku nebo květinářství.) V případě, že budou obchody otevírány po etapách, žádáme otevření obchodů s nábytkem v první etapě.

2. Stát zastavil naplánované projekty. Žádáme, aby stát nerušil naplánované realizace.

3. Nevymýšlet české uličky v Kurzarbeitu. Stačí podmínky opsat, jak byly nastaveny v roce 2009 např. z Německa.

4. Radikální snížení odvodů za zaměstnance ze strany zaměstnavatele (dnes je to 34 %) u malých a středních firem, minimálně na půl roku. (U OSVČ již bylo schváleno.)

5. Snížení platby zdravotního a sociálního pojištění zaměstnanců alespoň na půl roku, případně do konce roku. Zaměstnancům by zbylo více finančních prostředků k nastartování spotřeby.

6. Zavést okamžitě odvod DPH pouze ze zaplacených faktur.

7. Zrušit opatření vedoucí k zastavení exekucí právnických osob. Jinak se tímto okamžitě roztočí spirála druhotné platební neschopnosti.

Ilustrační foto
 

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina