aktuality

Nábytkáři nesouhlasí s otevíráním jejich prodejen až mezi posledními!

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V pondělí 6.4. zveřejnila Hospodářská komora (HK) informaci o tom, že spolu se Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) a Asociací hotelů a restaurací (AHR) předložily předsedovi vlády návrh na postupné otevírání provozoven obchodů, služeb a gastronomických zařízení v České republice.

V návrhu zároveň nastínili i vlastní představu o tom, jak by mělo postupné otevírání obchodů probíhat:

– v první vlně by se mimo jiné měly otevřít hobby markety typu OBI a Bauhaus, které umožní nakoupit si vybavení pro opravy bytů a domů, nebo obchody, kde lze nakoupit materiál na modernizaci domácností (typově SIKO koupelny)

– ve druhé vlně navrhují otevřít mimo jiné prodejny s nábytkem a vybavením pro domácnosti pod 200 m2 prodejní plochy

– a ve třetí vlně navrhují otevřít mimo jiné prodejny s nábytkem a vybavením pro domácnosti nad 200 m2 prodejní plochy

Lobbing ze strany SOCR a AHR za postupné otevírání provozoven ve prospěch ubytovacích a gastronomických zařízení se dá pochopit. Ovšem uvedené návrhy týkající se prodejen s nábytkem jsou projevem čirého diletantismu a postrádají jakoukoliv logiku. Není proto divu, že se proti návrhu ohradila Asociace českých nábytkářů, která k jednání o něm nejenže nebyla přizvána, ale ani o něm nebyla informována, ačkoliv je členem HK. Proto hned v úterý 7.4. zaslala předsedovi vlády, ministrovi průmyslu a obchodu a samozřejmě i Hospodářské komoře vyjádření, v němž s navrhovaným postupem zásadně nesouhlasí. Jako hlavní argument uvádí fakt, že zmíněné řetězce typu OBI a Bauhaus také prodávají nábytek na stovkách či tisících metrů čtverečních prodejní plochy. Navíc tyto řetězce nabízí především importovaný nábytek. Takže se opakuje situace s ochrannými prostředky dováženými z Číny, zatímco čeští výrobci zůstávají až naposled.

AČN ve svém vyjádření požaduje, aby prodejny nábytku, showroomy, kuchyňská studia atd. byly otevřeny již v první vlně. Argumentuje při tom tím, že tyto obchody navštěvuje relativně málo lidí, navíc lze dohodnout konzultace předem po e-mailu nebo telefonem, takže lze snadno zamezit shromažďování více lidí. Rozhodně snadněji, než např. v supermarketech s potravinami nebo v zahradních centrech či hobby marketech.

Ve středu 8.4. pak AČN zveřejnila konkrétní požadavky k řešení koronavirové krize, které rovněž zaslala představitelům vlády:

1. Žádáme výjimku ze zákazu maloobchodního prodeje a poskytování služeb v provozovnách obchodů s nábytkem. Jedná se nám o povolení otevřít obchody s nábytkem, designérská studia, kuchyňská studia, showroomy a podobně. Jedná se o provozy s malým obratem zákazníků. Lidé se zde potkávají minimálně a lze udržovat dostatečné odstupy stejně jako hygienická opatření. (Výjimku ze zákazu maloobchodního prodeje a poskytování služeb v provozovnách mají dnes např. prodejny potravin, lékárny, drogerie, zverimexy, prodejci tisku nebo květinářství.) V případě, že budou obchody otevírány po etapách, žádáme otevření obchodů s nábytkem v první etapě.

2. Stát zastavil naplánované projekty. Žádáme, aby stát nerušil naplánované realizace.

3. Nevymýšlet české uličky v Kurzarbeitu. Stačí podmínky opsat, jak byly nastaveny v roce 2009 např. z Německa.

4. Radikální snížení odvodů za zaměstnance ze strany zaměstnavatele (dnes je to 34 %) u malých a středních firem, minimálně na půl roku. (U OSVČ již bylo schváleno.)

5. Snížení platby zdravotního a sociálního pojištění zaměstnanců alespoň na půl roku, případně do konce roku. Zaměstnancům by zbylo více finančních prostředků k nastartování spotřeby.

6. Zavést okamžitě odvod DPH pouze ze zaplacených faktur.

7. Zrušit opatření vedoucí k zastavení exekucí právnických osob. Jinak se tímto okamžitě roztočí spirála druhotné platební neschopnosti.

Ilustrační foto
 

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina