drevostavby konštrukcie

Životní styl budoucnosti?

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Experti na celém světě předpovídají, že současná „koronavirusová krize“ nějakým způsobem zcela jistě změní globální ekonomiku. Ke změnám ale pravděpodobně dojde i na regionálních úrovních. Možná to posílí snahu o zvýšení vlastní soběstačnosti a o větší souznění s přírodou – a to nejen na úrovni států, ale i jednotlivých obyvatel. To se pak logicky projeví i na charakteru poptávky a nabídky zboží, výrobků a služeb. Někteří „vizionáři“ jsou na tuto situaci evidentně připraveni již dnes, což bylo možné vidět např. na stánku německé firmy Tischlerei Sommer během lednového veletrhu imm cologne v Kolíně nad Rýnem.

Firma je zaměřena na řemeslnou truhlářskou výrobu z masivního dřeva. „Milujeme přírodu, řemeslo a dobrý design. Někteří zákazníci k nám ale občas přicházejí i s poněkud bláznivými nápady. A my jsme rádi, že tyto nápady můžeme uvést do praxe. Například postavit kurník, který je mobilní a chrání tak louku. Pokud se z toho stane krásný poutač, nejen slepice jsou šťastné, ale také jejich majitelé,“ říká s nadsázkou spolumajitel firmy Gregor Sommer. Požadavkem zákazníka prý byla hlavně snadná mobilita, tzn., aby mohl kurník se slepicemi ráno vyvézt na louku za domem a večer ho vrátit do bezpečí na dvůr.

Kurník, který na kolínském výstavišti během veletrhu skutečně působil jako nápadný poutač, je pojat jako klasická „dřevostavba“, respektive dřevěný domek, s rámovou konstrukcí a sedlovou střechou zhotovený ze smrkového dřeva a stavební překližky (při požadavku na vyšší odolnost proti povětrnostním vlivům lze smrk zaměnit např. za modřín). Boční stěny a střecha jsou z vnější strany opláštěny palubkami s efektem překládaných prken. Podlaha a boční stěny jsou zevnitř opatřeny vodě odolnou stavební překližkou. Čelní stěny tvoří celoplošné otočně otvíravé dveře, aby byl umožněn snadný přístup do celého prostoru kurníku. V obou dveřních křídlech jsou zhotovena horní zasklená okna ve tvaru trojúhelníku. V předních dveřích je ve spodní části ponechán ještě uzavíratelný průchod pro slepice. K němu je připojen šikmý žebřík.

Z hlediska „komfortního bydlení“ slepic je důležité řešení vnitřního prostoru. V horní pozici přední části „domku“ je umístěno bidélko na spaní. Chovatelé doporučují, aby bidélko mělo průřez hranolku o rozměru cca 4×3 cm. Neměla by to být kulatá tyč, jako v tomto konkrétním případě. Spaním na kulatém bidle dochází podle chovatelů k vyvíjení nadměrného tlaku na hrudní koš drůbeže a může dojít k jeho deformaci. V horní zadní části domku jsou pak umístěna snášková hnízda v podobě tří boxů oddělených od sebe svislými přepážkami. Jsou zhotovena z třívrstvé smrkové biodesky a měla by splňovat určité parametry. Základní rozměr hnízd pro běžnou drůbež je stanoven na 30x35x35 cm. U větších plemen je nutné rozměry zvětšit přibližně o 10 cm, u zdrobnělých plemen naopak ubereme 5 cm.

Domek je posazen na jednonápravovém podvozku rámové ocelové konstrukce se dvěma nafukovacími zapletenými koly a opěrnou nohou (princip tzv. dvoukoláku). Ruční manipulaci s kurníkem umožňují dvě ocelové vysouvací rukojeti, umístěné po stranách zadní části podvozku.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor a archiv výrobce

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina