technológie

První ruční olepovačka pro nulovou spáru

První ruční olepovačka pro nulovou spáru
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Vývoj v oblasti ručních olepovaček hran se až dosud ubíral jen jedním směrem: technické zdokonalování procesu olepování tavnými lepidly. Aktuální trend tzv. nulové spáry, který v posledních letech výrazně urychlil vývoj v kategorii stacionárních strojů, přiměl konstruktéry k zamyšlení i v oblasti ručních zařízení. Výsledkem je první ruční olepovačka pracující na principu horkého vzduchu (hot air) určená pro aplikaci hranovacích pásek s koextrudovanou nebo dodatečně nanesenou funkční vrstvou (tzv. laserové hrany). To umožňuje použít tuto moderní technologii zejména pro olepování tvarových a zkosených hran plošných dílců.

S trochou nadsázky by se dalo říct, že se jedná o reinkarnaci horkovzdušného ručního olepování. Všichni jistě známe původní a dodnes ještě někde používanou technologii olepování hran pomocí ruční olepovačky s horkovzdušnou pistolí (tzv. fénem) určené pro aplikaci pásek s předem naneseným lepidlem. Tato jednoduchá zařízení později nahradily moderní ruční strojky s vlastní tavnou a nanášecí jednotkou. Jedno ale mají oba principy společné, a sice tavné EVA (eventuálně PU) lepidlo.

V loňském roce představil německý výrobce jako čerstvou novinku první ruční olepovačku pracující na principu horkého vzduchu, umožňující zpracování tzv. laserových hran, přesněji řečeno hranovacích pásek s koextrudovanou nebo dodatečně nanesenou funkční vrstvou. Tyto pásky bylo možné až dosud používat pouze na stacionárních olepovačkách s laserovou, IR nebo hot air technologií. Funkční vrstva, která je součástí pásky a aktivuje se nahřátím (natavením), má stejné barevné provedení jako dekorační část pásky. Díky tomu je spára spoje pouhým okem neviditelná (tzv. nulová) a navíc vykazuje několikanásobně vyšší odolnost vůči vlhkosti než při použití tavného EVA lepidla. Zařízení ale umožňuje zpracovávat i pásky s naneseným tavným EVA lepidlem.

Nová ruční olepovačka nepracuje s externím horkovzdušným agregátem, ale je vybavena vlastním mini-generátorem horkého vzduchu integrovaným přímo v těle strojku. Kvůli tomu vyžaduje připojení stlačeného vzduchu 6–10 bar. Teplota výstupního vzduchu může dosahovat až 520 °C. Olepovačka, jejíž jmenovitý výkon je 3050 W (napětí 230 V), je nabízena ve dvou variantách: pro hranovací pásky šířky 10–65 mm a 10–103 mm. Použít lze pásky tloušťky 0,4–3 mm. Nedílnou součástí strojku je naklopitelný vodicí stolek, díky němuž je možné olepovat i zkosené hrany, a to až do úhlu 50°. Minimální vnitřní rádius, který lze olepit, je 10 mm nebo 22 mm v závislosti na typu strojku. Rychlost posuvu pásky (stejně jako teplotu vzduchu) lze nastavit na elektronickém ovládacím panelu, a to plynule od 1 do 5,5 m/min.

Hmotnost strojku je téměř 11 kg. Proto je k němu doplňkově nabízen mobilní pracovní stůl s kuličkovou deskou o rozměru 730×449 mm (se 42 plastovými kuličkami), na který lze ruční olepovačku připevnit a používat ji jako stacionární stroj. Strojek je na stole přichycen k vyklápěcí desce, která umožňuje naklopit olepovací jednotku vůči rovině kuličkové desky pod úhlem až 55° pro olepování zkosených hran.

Jako další doplněk je možné k pracovnímu stolu připevnit podtlakovou přísavku pro fixaci dílců pro ruční olepování.

Podstavec stolu je standardně opatřen párem koleček, které umožňují jeho snadné přemisťování v rámci dílny, případně převoz na montáž apod.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina