technológie

Nový proces zasklívání pro kompozitní okna

Nový proces zasklívání pro kompozitní okna
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Výrobci kompozitních okenních konstrukcí, to je složených z více materiálů (dřevo – hliník, dřevo – plast apod.), používají různé metody a technologie k vytvoření lepeného spoje mezi izolačním sklem a okenním křídlem. Lepicí systémy jsou v této oblasti již nějakou dobu dobře známy, ale s ohledem na rostoucí požadavky na vzhled a ochranu proti vloupání se poslední dobou dostávají stále více do popředí. To je jeden z důvodů, proč se ve svém vývoji na tuto oblast zaměřil i jeden z předních výrobců dřevoobráběcích strojů a technologií. Výsledkem je nová technologie lepení izolačních skel do dřevěných křídel dřevo-hliníkových oken.

Princip

Jádrem nového výrobního procesu je aplikace integrované oboustranné lepicí pásky, která se po základním ofrézování okenního vlysu na čtyřstranné frézce vlepí do zasklívací polodrážky. Po kompletním opracování na CNC obráběcím centru je možné na okenních dílech i s nalepenou lepicí páskou provést povrchovou úpravu, což zajistí, že ochrana dřeva i barevná pigmentace bude provedena na celém profilu včetně spojů a zasklívací polodrážky.

Ochrannou fólii pak lze kdykoli z lepicí pásky snadno odstranit. Hlavní výhoda: Lepicí páska je již v povrchově dokončeném okně a nemusí se tam pracně ručně lepit při zasklívání. Pracovník jen jednoduše odstraní ochrannou vrstvu a vloží tabuli izolačního skla. Lepicí páska zajišťuje bezpečné spojení mezi sklem a křídlem. A nejen to. Zároveň přebírá funkci těsnění, takže spojová spára již nemusí být těsněna silikonem. Tato časově i manuálně náročná operace tak z výrobního procesu zcela odpadá.

Technologie

Výsledkem vývoje nového systému je komplexní optimalizovaná výrobní technologie zahrnující i strojní zařízení, která může být okamžitě integrovaná do výrobního procesu. Lepicí pásky lze snadno a efektivně aplikovat bez ohledu na podmínky prostředí nebo jiné vnější faktory.

Tento systém lze integrovat do široké škály výrobních procesů v oblasti oken, včetně výroby dřevo-hliníkových oken, použití nalepovacích AL profilů apod. V současné době je technologie lepení zvláště důležitá pro tzv. integrovaná okna (okna integrovaná do fasádního systému).

Konstrukce

Aktuálním trendem ve výrobě dřevěných a dřevo-hliníkových oken, zejména pro nízkoenergetické a pasivní budovy, jsou úzké profily (standardně s izolačním trojsklem), které zvyšují podíl plochy skla vůči ploše rámu až o 20 %, čímž nejen že zlepšují tepelně izolační vlastnosti okna a zvyšují světelné a tepelné zisky, ale zároveň splňují požadavky architektů na moderní vzhled budov. U integrovaných oken, instalovaných do fasádního systému, je dřevěný rám z venkovní strany prakticky neviditelný, což vytváří moderní minimalistický vzhled.

Slabým místem úzkých profilů ve spojení s těžkým izolačním trojsklem jsou rohové spoje rámových konstrukcí. Tento problém ale s technologií vlepeného skla odpadá. Okenní křídlo je díky tomu mnohem stabilnější, což snižuje potřebu pravidelného seřizování a nastavování. Zvýšená tuhost křídla díky vlepenému sklu rovněž zvyšuje ochranu proti vloupání.

Větší plocha pro izolační sklo taktéž nabízí větší prostor pro zvýšení tepelně izolačních vlastností celého okna. Např. okenní profil Clima Trend Style, který jsme již před časem na stránkách DM představili, vytváří modulární systém pro výrobu dřevo-hliníkových nebo dřevěných oken IV106, jež lze dle použitého druhu izolačního skla redukovat na IV90 nebo IV78. Při použití běžných izolačních skel Ug=0,7 W/m2K dosahuje okno pasivního standartu Uw=0,8 W/m2K a při použití skla Ug=0,52 W/m2K se koeficient prostupu tepla celého okna dostává na Uw=0,67 W/m2K.

Strojní vybavení

Produkce úzkých profilů, které umožňují nejen více denního světla, ale nabízí celou řadu dalších výše zmíněných benefitů, představuje pro výrobce CNC strojů několik výzev:

•    Jak úzké profily upnout?
•    Jak zaručit vysokou kvalitu opracování a přesnost spojů?
•    Jak tyto produkty vyrábět ekonomicky a efektivně?

Odpovědi na první dvě otázky nabízí řada CNC technologií, které již v minulosti byly pro výrobu úzkých profilů navrženy a v praxi úspěšně otestovány. Odpověď na třetí otázku by mohlo nabídnout spojení těchto technologií s výše popsanou metodou lepení izolačních skel. Jedná se v podstatě o dílcovou metodu výroby. To znamená, že jednotlivé díly okenních křídel a rámů jsou po prvotním ofrézování na čtyřstranné frézce a nelepení lepicí pásky obrobeny na CNC obráběcích centrech na jedno vložení do finální podoby, tj. včetně profilace, všech konstrukčních spojů a otvorů pro kování. Jedním z důležitých faktorů pro docílení efektivní výroby je také správná volba obráběcích nástrojů. Pak už následuje – zjednodušeně řečeno – jen povrchová úprava a montáž. Detailní podoba těchto operací bude ale záviset na různých faktorech, jako je např. druh rohového spojení (šrouby, kolíky, sdružené čepy a rozpory apod.).

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina