školy

Titul juniorských tesařských mistrů ČR obhájili žáci SOU stavebního Opava

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Na brněnském výstavišti proběhl ve dnech 26.–27. 2. 2020 při příležitosti Stavebního veletrhu Brno v pořadí XVIII. ročník Mistrovství České republiky s mezinárodní účastí v soutěžích odborných dovedností oborů vzdělání klempíř, pokrývač, tesař a kominík, zařazených do Věstníku MŠMT ČR a do Přehlídky České ručičky pro rok 2020. Mistrovský titul v oboru Tesař zde po celkovém zisku 186 bodů obhájili žáci Středního odborného učiliště stavebního Opava Zdeněk Linart a Leoš Peter, svěřenci mistra odborného výcviku Tomáše Kušniera.

Mistrovství ČR v oborech 36-64-H/01 – TESAŘ a dále pokrývač a klempíř bylo již tradičně vyhlášeno Cechem klempířů, pokrývačů a tesařů (CKPT) a proběhlo společně se soutěží v dalším stavebním oboru kominík. Jeho uspořádaní se již tradičně úspěšně zhostila místní SŠ stavebních řemesel Brno-Bosonohy (SŠSŘ). Generálními partnery a sponzory soutěže v oboru TESAŘ byly společnosti PANAS a PERI, které kromě cen pro nejlepší trojici družstev zajistily také dřevo a všechny potřebné doplňky pro soutěž.

Brněnského finálového kola se zúčastnilo celkem 7 dvojčlenných družstev z odborných škol z České republiky a Slovenské republiky. Tři z nich (SŠ řemeslná Jaroměř, SOŠ Jarov, Praha 9 a SŠ stavební Jihlava) byly do finále kvůli letos neproběhnuvšímu českému kolu nominovány přímo vyhlašovatelem soutěže CKPT. Druhá trojice družstev (SOU stavební Opava, SŠ stavební a dřevo­zpracující Ostrava, SŠ stavebních řemesel Brno – Bosonohy) si svoji účast vybojovala v moravském kole soutěže na půdě SŠ stavební a dřevozpracující Ostrava – Zábřeh. Startovní pole pak doplnilo ještě družstvo žáků oboru 3663 H – Tesár – Železobetonár ze SOŠ stavebnej Žilina, nominované Cechem strechárov Slovenska.

Vlastní soutěž zahrnovala teoretickou část a cca 13 hodin trvající praktickou část. V praktické části žáky stejně jako loni čekaly dva soutěžní úkoly. Prvním z nich byla montáž systémového bednění PERI DUO (lehké rámové bednění z technických polymerů s univerzálním použitím pro stěny, sloupy, stropy a základy), které žáci museli dle výkresové dokumentace sestavit coby šalování pro 30 cm silnou betonovou stěnu plotu o výšce 135 cm. Při vlastní montáži, na kterou měli vyčleněny necelé 4 hodiny, měli povoleno používat pouze speciální montážní klíč, gumové kladivo a pilku na železo na řezání distančních trubiček.

Ve zbývajících cca 9 hodinách, které prověřily skutečnou řemeslnou zručnost všech soutěžících, měli žáci za úkol zhotovit podle zadaného výkresu model krovu pultové střechy s úžlabím v měřítku 1:10. V první fázi je čekalo vyrýsování řezů krovu na připravenou desku a následně přerýsování jednotlivých prvků na materiál. Pak už zbývalo „jen“ vše vyřezat, a nakonec s pomocí tesařských spojů (čepování, osedlání, lípnutí, zadrápnutí) a vrutů provést vlastní montáž krovu. To vše pouze za použití klasického ručního nářadí s výjimkou povolené aku vrtačky s bity pro zašroubování vrutů sloužících jako jistící prvky.

V teoretické části pak soutěžící museli absolvovat písemný test s dvaceti otázkami z jednotného zadání závěrečných zkoušek pro učební obor Tesař.

Výkony žáků průběžně hodnotila odborná porota vedená zástupcem CKPT Lubošem Jirků, jednatelem společnosti KROVYS s.r.o. z Telče. Na hodnocení se spolu s ním podíleli ještě Ing. Eva Hellerová z Pyšel (soudní znalec v oboru střech a střešních plášťů), Marek Jaša (technik společnosti PANAS) a Ing. Martin Juren, manažer odbytu bednění společnosti PERI. Tato čtveřice se při hodnocení mimo vlastních prací spojených s konstrukcí krovu (rýsování na připravenou desku, přerýsování na materiál, vyřezání prvků, dodržení rozměrů a celkový dojem výrobku) zaměřovala také na průběžný pořádek na pracovišti či dodržování zásad BOZP, za což mohla udělit max. 160 bodů. U montáže šalovacího bednění pak na přesnost vynesení konstrukce plotu, její rovinatost a správné rozmístění spojovacích prvků (spojek, zámků a rádlování) dle technického výkresu (max. 40 bodů).

Dalším úkolem poroty bylo vybrat mezi soutěžícími jedince, který ji svým zodpovědným přístupem, talentem a dovednostmi přesvědčil o kvalitách budoucího řemeslníka svého oboru, a který byl při slavnostním vyhlášení výsledků nominován na nejvyšší ocenění žáka v ČR – zlatou plaketu „Českých ručiček“. Všechny předpoklady pro tuto nominaci splnil Leoš Peter ze SOU stavebního Opava. Společně se spolužákem Zdeňkem Linartem se stali, stejně jako loni, absolutními vítězi XVIII. ročníku Mistrovství ČR v kategorii Tesař s celkovým počtem 186 dosažených bodů a s jednobodovým náskokem před držiteli stříbrných medailí. Ty za 185 obdržených bodů získali v celkovém pořadí druzí Tomáš Lengál a Jan Buček z domácí SŠSŘ Brno – Bosonohy. Třetí příčku a bronzové medaile vybojovali (s celkovým počtem 177 bodů) Šimon Hampl a Jonáš Linhart ze SŠ řemeslné Jaroměř.

Autor: Ing. František Novák
Kontakt: novak.sd@tiscali.cz
Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina