aktuality

Příkladná spolupráce žáků napříč různými obory

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

TECHNOhrátky a ZDRAVOhrátky jsou projekty Pardubického kraje na podporu technického, odborného a zdravotnického vzdělávání. V roce 2019 proběhl sedmý ročník, jehož součástí byla i soutěž žáků středních odborných škol s názvem „co dokáže škola“. Aktéři se mohli prezentovat jakýmkoliv artefaktem typickým pro zaměření „jejich“ školy.

Vyhodnocení prací posuzovaných odbornou porotou a návštěvníky facebookového profilu projektu proběhlo 22. ledna 2020. Soutěžilo deset škol ve třech kategoriích. V té nejprestižnější absolutní bez rozdílu zvítězila Integrovaná střední škola technická, Vysoké Mýto. Žáci čtyř různých oborů (mechanik strojů a zařízení se zaměřením na CNC stroje, strojní mechanik, autolakýrník a čalouník-dekoratér) Magdalena Hudcová, Zdeněk Vítek, Pavel Voborník a Filip Šimek vytvořili pod vedením pedagogů plně funkční industriální židli s gravírovaným opěradlem. Program pro řezací laser, pomocí kterého žák Zdeněk Vítek ve spolupracující firmě Kovozal s.r.o. vyrobil postranice, vznikl na základě žáky zhotoveného 3D grafického návrhu. Vypálené postranice převzali strojní mechanici, kteří upravili povrch, připravili další potřebné části a jednotlivé díly pomocí různých svařovacích metod svařili v jeden celek. Po dokončení zámečnických prací žáci v lakovně provedli finální povrchovou úpravu. Mezitím mechanici kontaktovali pracoviště čalouníků-dekoratérů a pomocí gravírovacího laseru na vyčiněnou kůži, tedy na useň, vypálili logo školy. Žáci čalouníci-dekoratéři zhotovili čalouněné opěradlo a na ně z usně potah.

Cílem celé práce byla mezioborová spolupráce a zlepšení povědomí žáků o procesech a posloupnostech výroby. A také o tom, že mechanika a strojírenství není jen o výpočtech a výrobě mechanismů, součástek, chladných výrobků „bez duše“, ale že lze kombinovat klasické postupy s nejmodernějšími včetně použití CNC strojů na dělení a zušlechtění materiálů včetně organických. A výsledně třeba vytvořit židli, nábytek potřebný pro každého člověka.

Autor: Ing. Helena Prokopová, Cech čalouníků a dekoratérů a truhlářů, z. s., cech_cal@volny.cz


 

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina