aktuality

V Brně se letos utkalo jen pět družstev mladých čalouníků

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ve dnech 26. – 28.2.2020 proběhl na brněnském výstavišti u příležitosti Stavebního veletrhu již 9. ročník Mistrovství ČR s mezinárodní účastí v oboru vzdělávání 33-59-H/01 Čalouník. Soutěž odborných dovedností vyhlásil Cech čalouníků a dekoratérů a truhlářů, z. s. a organizačně zabezpečila Střední škola stavebních řemesel Brno-Bosonohy.

Oproti loňské rekordní účasti s devíti družstvy se letos o hodnotné ceny od partnerů soutěže utkalo jen pět dvojčlenných družstev z ČR. Hlavním důvodem tohoto poklesu je mimořádně nízký zájem o studium řemeslných oborů.

Co se ale nezměnilo, byla vysoká náročnost zadání, jehož cílem opět bylo maximálně se přiblížit realitě čalounického řemesla v praxi. Během 13 hodin, rozdělených po 6,5 hodinách do dvou pracovních dnů, měli soutěžící dvojice za úkol provést kompletní rekonstrukci čalounění křesla ze 60. let (sedák a opěradlo) a vyrobit vázaný pružinový základ pro sedák křesla.

Soutěžící pracovali bez výkresové dokumentace, k dispozici měli pouze vzorový pružinový základ a řez křeslem – sedák s pružinovou kostrou na popruhovém základě se soudobými materiály, opěradlo s obtexovými popruhy a pěnovými materiály. Pro správný technologický postup se tak u některých činností museli často rozhodnout sami. Ne vždy ale bylo toto rozhodnutí správné hned napoprvé, což se pak vlivem zbytečných časových ztrát a následnému závěrečnému finiši negativně projevilo na některých detailech.

Na průběh soutěže jako vždy dohlížela čtyřčlenná hodnoticí komise v čele s Ing. Helenou Prokopovou, cechmistrem Cechu čalouníků a dekoratérů a truhlářů. Hodnotila nejen přesnost provedení a vzhled, který je pro finální čalouněný výrobek rozhodující, ale i jednotlivé operace v průběhu výroby, jako je příprava dílů a podsestav, přesnost měření, technické postupy dílčích operací nebo faktory ovlivňující bezpečnost práce (pořádek na pracovišti apod.).

Ohodnocení výrobků a průběžných výkonů mladých čalouníků porotou pak určilo pořadí soutěžících družstev. Zlatou medaili za první místo letos získali žáci Střední školy řemeslné Jaroměř Anna Melicharová a Lukáš Hofman. Stříbrnou medaili za druhou pozici si z Brna odvezly Magdaléna Hudcová s Annou Voborníkovou z Integrované střední školy technické, Vysoké Mýto a bronzovou medaili za třetí místo získaly Pavlína Šicová a Lucie Vošahlíková z pořádající Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy.
 

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina