konštrukcie

Minimalistický funkční nábytek

Minimalistický funkční nábytek
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stěny v malometrážních bytech nebo malých hotelových pokojích nabízí často velký potenciál pro zajímavá funkční řešení, jejichž cílem je co nejefektivnější využití omezeného půdorysného prostoru. Patří mezi ně např. sklápěcí nábytek, jak jsou postele, válendy, patrová lůžka, stoly, stolky apod. Vtipná jsou především různá multifunkční řešení, která mnohdy jednoduchou formou nabízí plnohodnotné využití nejen ve sklopené, ale i vyklopené pozici.

Vertikálně i horizontálně

Ano, v obou polohách, tedy jak ve svislé, tak ve vodorovné, má nějakou konkrétní funkci. V každé poloze se ale jedná o jinou funkci. Řeč je o nástěnných sklopných prvcích. Ve svislé podobě mohou sloužit např. jako poličky pro ukládání různých drobností. Po jejich sklopení do vodorovné polohy získáme pracovní plochu, využitelnou jako pracovní, psací či odkládací stolek.

Jednoduché řešení, a to jak po funkční, tak po designové stránce, představila např. italská společnost Living Divani. Její nástěnný stolek FJU tvoří v podstatě jen deska o rozměru 900×450 mm, opatřená na všech čtyřech stranách úzkými boky (luby) nestejné šířky. Lub na podélné zadní straně je široký cca 130 mm a lub na podélné přední straně jen cca 40 mm. Oba luby na příčných bočních stranách mají kónický tvar s koncovými šířkami 130 a 40 mm, tak aby jejich spodní hrana navazovala na spodní hrany obou podélných lubů. Ze spodní strany desky jsou mezi oběma bočními kónickými luby rozepřeny dvě desky různé šířky, které jednak zvyšují tuhost konstrukce a jednak plní funkci přepážek, vytvářejících zde částečně uzavřený box rozdělený na dva samostatné úložné prostory. Ty jsou určeny pro ukládání zejména tenčích materiálů, jako jsou tiskoviny (časopisy, sešity, knihy, dokumenty aj.), příp. komunikační elektronika apod.

Deska je prostřednictvím dvou otočných kloubů spojena s ocelovým pásem připevněným fixně ke stěně. Klouby jsou opatřeny integrovaným pružinovým mechanismem, který drží desku ve svislé poloze přimknutou ke stěně. Při jejím sklápění musíme překonat určitou sílu. Sklopením desky o 90° do vodorovné polohy získáme malý pracovní stolek. Stačí jen přisunout židli, případně přistoupit. Záleží na výšce upevnění ke stěně podle toho, zda chceme pracovat vsedě či vstoje.

Na podobném principu je založen i sklápěcí stolek 2Folder německé firmy Holzbureau. Disponuje však jinými funkcemi. Spojovacím elementem mezi sklápěcí deskou a stěnou je dřevěný box uzavřený horním výklopným víkem. V něm se kromě úložného prostoru na drobnější předměty, jako jsou psací potřeby a jiné kancelářské předměty, ukrývají síťové zásuvky 230 V a nabíjecí USB porty pro připojení laptopu, smartphonu nebo tabletu. Box je fixně připevněn ke stěně a k oběma jeho koncům jsou prostřednictvím otočných mechanismů připojeny boky sklápěcí desky. Otočné mechanismy, ukryté v boxu, jsou vybaveny plynovými tlumiči, které přidržují desku ve svislé poloze a při jejím sklápění „volným pádem“ přibržďují její pohyb. Plynule tak dosedne do vodorovné polohy.

Deska je na spodní straně opatřena kovovou černou tabulí, sloužící jako magnetická nástěnka a současně umožňuje psát na černou plochu křídami nebo speciálními fixami. Může tak sloužit pro poznámky, brainstorming, nákupní seznamy nebo pro děti, které si na ni mohou kreslit. V zadní části je deska řešena tak, aby úložný prostor boxu byl přístupný při obou polohách desky, tedy jak ve svislé, tak ve vodorovné. Rozměr celé pracovní plochy při sklopené desce, tedy včetně 120 mm širokého zadního boxu, je 800×600 mm.

Police nebo psací stolek

Jiným příkladem víceúčelového nástěnného nábytku nabízejícího alternativně úložný nebo pracovní prostor je nástěnný psací stolek TWOFOLD německé firmy Müller Möbelwerkstätten. Při funkci úložného prvku má podobu na stěně připevněné niky šířky 800 mm, výšky 293 mm a hloubky 260 mm. Niku, vyrobenou z laminovaného březového multiplexu tl. 18 mm, tvoří dvě samostatné části (horní a spodní), vzniklé složením boků ze dvou dílů. Oba boky jsou šikmým řezem rozdělené na dvě části, které jsou k sobě připojeny otočným kloubem. Kloub, založený na principu jednoduchého přeplátování, je vyfrézován přímo v materiálu boku a vytváří na nice zajímavý technický detail. Vlastní spojení je provedeno z vnitřní strany niky spojovacím šroubem, který zde zároveň plní funkci čepu, kolem něhož se dřevěný kloub otáčí.

Chceme-li niku proměnit v psací stolek, jednoduše horní díl (půdu) otočením o 180° překlopíme do spodní polohy. Vzhledem k tomu, že otočný kloub je umístěn uprostřed výšky niky, dosedne přední hrana půdy přesně na přední hranu dna, čímž vznikne pracovní prostor o hloubce bezmála 500 mm. V zadní části dna je zhotoven průchozí otvor, sloužící jako průchodka pro přivedení napájecího kabelu od nejbližší zásuvky pro připojení laptopu, tabletu či smartphonu.

Niku můžeme použít samostatně jako solitérní kus minimalistického nábytku nebo v kombinaci s jednoduchými nástěnnými policemi TWOFOLD, navrženými ve stejném designu.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina