výstavy

Od základů až po střechu včetně vytvoření útulného interiéru

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V první polovině února (6.–8. 2. 2020) proběhl na výstavišti v Praze – Letňanech 22. ročník veletrhu materiálů pro stavbu a renovace střech STŘECHY PRAHA, spolu s veletrhem obnovitelných zdrojů a úspor energií SOLAR PRAHA a veletrhem pro řemeslo, vybavení a bezpečnost práce řemeslníků ŘEMESLO PRAHA, doplněný projektem z oblasti profesionální údržby povrchů střech a fasád PURPO. Souběžně s nimi se konal také 8. ročník veletrhu nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb FOR PASIV, 13. ročník veletrhu dřevěných staveb, konstrukcí a materiálů FOR WOOD a premiérově veletrh krbů, kamen a kotlů FOR THERM. Soubor veletrhů doplnil II. ročník návštěvníky loni pozitivně vnímaného doprovodného projektu FESTIVAL DŘEVA A NÁŘADÍ, který spolu s ostatními veletrhy navštívilo zatím rekordních 25 412 návštěvníků.

Souboru veletrhů se zúčastnilo celkem 347 vystavovatelů (loni 326), z toho 17 zahraničních, z 8 zemí (Česká republika, Holandsko, Německo, Polsko, Rakou­sko, Rusko, Slovensko a Slovinsko), kteří dohromady obsadili 17 600 m2 výstavní plochy (vloni 16 570 m2). Na její necelé polovině (8000 m2 stejně jako loni) se prezentovalo 169 (loni 167) účastníků veletrhu Střechy Praha a doplňujících výstav Solar Praha, Řemeslo Praha a Purpo, pořádaných společností Střechy Praha s.r.o. Na 9600 m2 (loni 8570 m2) pak své expozice postavilo 178 (loni 159) vystavovatelů na veletrzích For Pasiv, For Wood a For Therm, které tak byly zatím největší ve své historii. Zasloužila se o to pořádající společnosti ABF a.s., která posledně jmenovaným veletrhem For Therm vzkřísila k životu loni neuskutečněný mezinárodní veletrh Moderní vytápění, který byl do roku 2018 pořádán spolu s veletrhem Dřevostavby na pražském výstavišti v Holešovicích.

Střechy Praha úspěšně zopakovaly loňský projekt

Odměnou pro vystavovatele bylo dosud rekordních 25 412 návštěvníku, což je sice jen o 52 více než loni, ale při současné klesající návštěvnosti některých výstavních akcí jde o výrazný úspěch. Odměnou naopak pro návštěvníky byl již zmíněný celkový počet vystavovatelů, navýšený o téměř tři desítky účastníků veletrhu For Therm.

Stranou zájmu ale rozhodně nezůstaly ani výstavy spojené s veletrhem Střechy Praha s rozsáhlou přehlídkou střešních materiálů a oken, zelených střech, dřevěných konstrukcí, izolací, nářadí a strojů, fasád a solárních systémů. Zejména pak repríza loni premiérového Festivalu dřeva a nářadí, který po celou dobu veletrhu nabízel návštěvníkům široké spektrum řemesel, dřevosortimentů, spojovacích prvků, nářadí a nástrojů a dalšího vybavení pro řemeslníky a kutily. Např. svoji horkou novinku, oceněnou čestným uznáním v soutěži Zlatá taška, vyhlášené veletrhem Střechy Praha, zde představila společnost Mafell A.G. Šlo o drážkovací frézku NFU 50, použitelnou pro různé druhy frézování v dřevěných konstrukcích. Umožňuje frézování drážek s šířkou do 60 mm a hloubkou do 50 mm a lze ji použít i pro frézování sedel s úhlem do 45° (viz ZDE). Čestné uznání si vysloužila ještě SEMA CZ za nový modul softwaru (SEMA V20-1) umožňující přímý import bodů z laserových 3D scannerů v řádu až miliard. Pozornost nejednoho z návštěvníků vzbudilo i „pracoviště“ pražské společnosti Střechy Vrňata & Žáčik s přítomným jednatelem Marošem Žáčikem, který zájemcům z oboru předváděl způsob pokládky střešní krytiny z přírodní břidlice.

V tzv. „Zóně pro tesaře“ s řadou ukázek moderních i tradičních tesařských technik a workshopů, vytvořené ve spolupráci s Cechem klempířů, pokrývačů a tesařů ČR, byla opět nejvíce vidět výrobní divize Tesario společnosti První Chodská Trhanov. Tentokrát ale zaujala návštěvníky nejen výběrem z nabídky realizovaných moderních konstrukcí (pergoly, altány, garážové přístřešky apod.), ale i z odřezků materiálu vyrobenými společenskými hrami (šachy, domino) v „zahradní“ velikosti či dětským kostkovištěm. V oblasti historických konstrukcí se již tradičně blýsklo tesařství Martina a Bohumíra Šnajdrových z Komařic ukázkou ručního tesání trámů. Prostor k prezentaci svých zatím ještě ve škole získávaných poznatků zde dostali také budoucí tesaři, žáci SŠ řemeslné Jaroměř a SOŠ Jarov z Prahy 9.

Na veletrhu Střechy Praha byl mimo jiné patrný rostoucí zájem stavebníků o zelené střechy. A to například v expozici společnosti BB Com, kde byla prezentována skladba jak intenzivní, tak i extenzivní zelené střechy s použitím klasického substrátu, či v expozici již zmíněné První Chodské se skladbou střechy s využitím tzv. rozchodníkového koberce a speciálního kobercového substrátu.

Zajímavostmi se blýskly i veletrhy kolem For Woodu

Milovníci srubů a roubenek, stavěných z řezaných, nikoliv lepených prvků, nepřešli na velethu For Wood bez povšimnutí malý stánek s označením „Šumawood – dřevostavby na Šumavě“ Jiřího Krause z Běhařova na Klatovsku, který pro stavbu roubenek používá řezané smrkové hranoly o průřezu 300×300 mm, respektive 300×240 mm. Z nich skládané stěny po délce ztužuje svislými hranolky (cca 80×80 mm) a v místech stavebních otvorů ocelovými „U“ profily (šířka 80 mm) v kombinaci s dřevěnými sloupky pro upevnění oken a dveří. Mezery mezi roubením včetně rohů utěsňuje komprimační páskou a 40 mm silnou tepelnou izolací z ovčí vlny.

Nejen návštěvníci, kteří přišli s dětmi, ale i mnozí bez dětí, zavítali v rámci hledání potřebných informací kromě příslušného informačního centra také do expozice Lesní svět společnosti Awocado. Zde mezi prezentovanými dřevěnými interaktivními pomůckami pro lesní pedagogiku a ekologickou výchovu mohli nalézt i panel, který jim nenáročnou, ale výstižnou formou přiblížil současnou kalamitní situaci v lesích spojenou se suchem a kůrovcem. V této souvislosti pak nelze opomenout expozici Nadace dřevo pro život, která zájemcům mimo jiné nabídla znalostní test na téma „Dřevěné stavění kolem dokola“. Po jeho správném vyplnění měl vylosovaný účastník šanci vyhrát dřevěné hodiny, přičemž všichni přímo na místě dostali letáček se správnými odpověďmi a doplňujícími odbornými informacemi ke každé z 10 otázek.

Na veletrhu For Therm se středem návštěvnického zájmu stala mimo různých typů kachlových kamen také peletová kamna do obývacích interiérů, jejichž parametry lze ovládat mobilním telefonem.

Autor: Ing. František Novák
Kontakt: novak.sd@tiscali.cz
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina