drevostavby výstavy

Zajímavosti z veletrhů v Praze, Letňanech, ve dnech 6. – 8. 2. 2020

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Slavnostního zahájení souboru veletrhů FOR PASIV, FOR WOOD, FOR THERM, STŘECHY PRAHA, SOLAR PRAHA a ŘEMESLO PRAHA, na kterých se na ploše 17 600 m2 prezentovalo celkem 347 vystavovatelů, z toho 17 zahraničních, se spolu s dalšími hosty zúčastnil, včetně přestřižení pásky s odpočítáváním, ministr životního prostředí ČR, Mgr. Richard Brabec.

Na veletrzích pravidelně vystavuje řada známých vysokých, vyšších a středních škol, ústavů, společenstev a firem, tak­že se výstaviště stává důležitým kontaktním místem. I proto se po delší odmlce na FOR WOOD prezentovala Mendelova univerzita v Brně, Lesnická a dřevařská fakulta, Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií.

Doprovodných programů všech veletrhů jsme napočítali téměř 50 a tři z nich nás velmi zaujaly.

Zvítězila dřevostavba

Po zahájení veletrhů ministr ŽP ČR nejen pozorně přihlížel vyhlášení výsledků 5. ročníku soutěžní přehlídky ÚSPORNÝ DŮM 2019, ale na závěr předal vítězům Cenu veřejnosti. Do přehlídky se přihlásilo 52 staveb, z toho 39 novostaveb a 13 rekonstrukcí. Do hlasování veřejnosti, u které zvítězil Rodinný dům ATREA Jistebsko autorky Ing. arch. Zuzany Novosadové – Symbiosa – ateliér architektů, jich postoupilo 27. Tento dům je rovněž vítězem odborné poroty v kategorii Rodinný dům. Konstrukčně se jedná o moderní skeletovou dřevostavbu s difúzně otevřenou skladbou obvodových konstrukcí. Ve značné míře jsou využity přírodní obnovitelné recyklovatelné a recyklované materiály: dřevo, desky na bázi dřeva, celulóza. Na hlavních plochách fasády je použita tenkovrstvá omítka šedé barvy, doplňující plochy tvoří obklad z modřínu.

Akce pro podnikatele

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR uspořádala ve čtvrtek a v pátek pro živnostníky všech specializací dvě velmi důležité akce týkající se změn pro podnikatele v roce 2020, na které upozorňuje DM 1-2/2020 na str. 64–65. Spolupořadateli první s názvem „ŽIVNOSTENSKÝ BALÍČEK, Setkání vicepremiéra, ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy Karla Havlíčka s podnikateli“ byly Ministerstvo průmyslu a obchodu a Hospodářská komora hlavního města Prahy. Vicepremiér Karel Havlíček detailně informoval o 10 bodech, viz www.zivnostensky-balicek.cz, vedoucích ke zlepšení a zjednodušení podmínek k podnikání. Poté trpělivě více než hodinu odpovídal na dotazy z přeplněného sálu. Na řadu otázek lze získat odpověď na výše uvedených stránkách MPO, na kterých je průběžně doplňováno, co z vytýčených cílů a jak bylo dosaženo. Zavádění balíčku vicepremiér přirovnal ke správnému zakládání parku a stanovení cestiček podle toho, jak si je lidé pro svou potřebu ve sněhu vyšlapou. Do živnostenského balíčku se nyní budou promítat potřeby živnostníků a teprve potom bude zaveden do legislativy.

V pátečním odpoledni za účasti místopředsedkyně vlády a ministryně financí JUDr. Aleny Schillerové, Ph.D. se konala za velkého zájmu podnikatelů napříč obory, Konference k EET „3. a 4. fáze EET: Papír nebo mobil?“, poradíme, co bude výhodnější. Ministryně zhodnotila fungování evidence tržeb a jejích dopadů a zodpověděla přesně a jednoznačně veškeré dotazy přítomných bez ohledu na kratší předem stanovený čas. V odpovědích zdůraznila, že nejprve je důležité pochopit, které platby se musí v EET evidovat ať v běžném nebo zvláštním režimu. Nejedná se totiž jen o platby v hotovosti, ale také o platby šekem nebo směnkou, prostřednictvím dárkových karet, stravenkami, žetony, bitcoiny, poukázkami na zboží, různými formami elektronických peněženek, čipových karet, kupónů, voucherů a jiných obdobných instrumentů, v rámci kterých dochází nejdříve k jejich „nabití“ a následně k čerpání kreditu, který byl takto nabit a obdobnými způsoby. Také je nutné vědět, že účtenky vydané ve zvláštním režimu evidence tržeb nejsou slosovatelné v Účtenkové loterii.

Autor: Ing. Helena Prokopová
Cech čalouníků a dekoratérů a truhlářů, z. s.
Kontakt: cech_cal@volny.cz
Foto: autorka

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina