aktuality

Když může být na pivo, proč ne na kuchyně…?

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Od 1. května se o 11 % (z 21 % na 10 %) snižuje sazba DPH u točeného piva, stravovacích služeb a nealkoholických nápojů podávaných v restauracích a hospodách. Podle opozice jde jen o marketing vlády. Premiér i ministryně financí ale tvrdí, že to pomůže zejména malým hospůdkám na vesnicích. Ostatní drobní podnikatelé a živnostníci napříč všemi obory na které od května dopadne 3. a 4. vlna EET se ale ptají, kdo pomůže jim?

V reakci na tyto změny se na Vládu ČR obrátila Asociace českých nábytkářů se žádostí o snížení sazby DPH na kuchyně a vestavný nábytek. Dopis adresovaný vládě uvádíme v původním znění:

Vážení členové vlády České republiky,

dovolte nám prosím požádat o zvážení snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na kuchyňský a vestavný nábytek včetně montáže z 15% na 10% DPH. (Na nábytek bez montáže je účtována sazba 21% DPH).

Důvodem naší žádosti je zavedení EET od 1. května 2020 pro řemeslníky včetně truhlářů. Žádáme tímto o jistou kompenzaci nákladů na zavedení EET. Snížení DPH z 15 % na 10 % by přineslo ještě větší a férovější zrovnoprávnění podnikatelských subjektů na trhu v boji s nekalou konkurencí. Stejně jako je tomu u některých služeb a zboží, například vodného a stočného, audioknih, ale i točeného piva, které se přesunou do nejnižší, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty.

Dalším důležitým důvodem naší žádosti je často neutěšený stav vybavení českých domácností. Zlevněním nového kuchyňského a vestavného nábytku včetně montáže by se výrazně zlepšila životní úroveň statisícům českých občanů. V neposlední řadě by snížení daňové sazby přineslo nastartování ekonomiky, jako se to stalo u restaurací v první vlně EET, kdy velmi zafungovalo snížení DPH u stravovacích služeb a nealkoholických nápojů.

Vzhledem k faktu, že výroba nábytku je doménou středních a malých firmem, by snížení DPH přineslo podporu malému a střednímu podnikání. Pokud bude potřeba podpořit naši žádost dalšími fakty, jsme připraveni s vámi úzce spolupracovat.

Těšíme se na spolupráci.

S pozdravem

Ing. Martin Čudka

prezident Asociace českých nábytkářů

Ilustrační foto

 

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina