školy

Budoucí truhláři a čalouníci na SOU Lišov pracují od loňska takříkajíc v novém

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Každoročními partnery českobudějovického výstaviště při pořádání celorepublikové soutěže Truhlář roku, která loni již po 11. proběhla v rámci doprovodného programu výstavy Vzdělání a řemeslo (viz ZDE), je nedaleké Střední odborné učiliště Lišov. Jeho podíl na akci nespočívá jen ve vytvoření návrhu soutěžního výrobku, v přivezení hoblic a zajištění občerstvení pro účastníky i návštěvníky, ale i v přímé účasti svých žáků z oborů 33-56-H/01 – Truhlář a 33-56-E/01 – Truhlářská a čalounická výroba v roli soutěžících. Kromě toho zde již tradičně představuje i další pro nábytkářský průmysl důležitý tříletý učební obor 33-59-H/01 – Čalouník, jehož žákům spolu s truhláři SOU od loňska zkvalitnilo nejen pracovní prostředí.

Výše zmíněné učební obory Truhlář a Čalouník (tříleté s výučním listem), jsou pro SOU Lišov tzv. prestižní, přičemž první ze jmenovaných oborů (Truhlář) je přímo spjatý s jeho 120 let trvající historií. Ta se začala psát v roce 1899 založením Středního odborného učiliště nábytkářského (SOUN) pro přípravu žáků oboru truhlář – výroba nábytku, později rozšířenou i na obor čalouník. V minulosti učiliště patřilo někdejšímu národnímu podniku Jitona, pro který se v Lišově soustřeďovala výuka žáků z celé republiky, a stalo se tak nedílnou součástí města, jemuž je v Čechách dodnes přezdíváno jako „Lišov – město nábytku“. V roce 1976 bylo SOUN, z potřeby zajistit v Jihočeském kraji profesní přípravu žáků vycházejících ze zvláštních škol, doplněno o Odborné učiliště a Praktickou školu. Ta v současné době profesně připravuje i žáky ze základních škol, u kterých byly speciální vzdělávací potřeby zjištěny na základě speciálního pedagogického vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně nebo ve speciálním pedagogickém centru. Počínaje 1. lednem 2006 obě učiliště splynula pod současné SOU s kapacitou pro 550 žáků, vzdělávaných mimo hlavních oborů také např. v oborech truhlářská a čalounická výroba, stravovací a ubytovací služby, potravinářská výroba, prodavačské práce, zednické práce, zámečnické práce a další.

Nejprve budova a po ní technologie

Součástí školního areálu, rozmístěného na několika místech ve městě, jsou moderní objekty dílen pro odborný výcvik žáků, vybudované v roce 1995 nákladem 23 mil. Kč. Objekt dílen odborného výcviku oboru truhlář, čalouník a truhlářská a čalounická výroba, v jehož části od loňska praktikují i žáci oboru práce v autoservisu, byl loni v období od počátku května do konce srpna celkově zrekonstruován a zmodernizován. Šlo o investici ve výši 25. mil. Kč, zrealizovanou v rámci speciál­ního programu s podporou Ministerstva životního prostředí ČR. „Dočkali jsme se nových oken, komplexního zateplení, nové střechy s prosvětlovacími světlíky, klimatizace, nové elektroinstalace, kotelny, shrnovacích vrat atd., prostě jsme zcela v novém,“ pochlubil se mně vedoucí učitel odborného výcviku Josef Benda s tím, že v další etapě by měla přijít na řadu obnova technologického vybavení truhlárny a lakovny.

Pro čalouníky technologie už předloni

Čalounické dílny si částečnou obnovou technologie, respektive její modernizací, prošly již v listopadu 2018, kdy učiliště ukončilo (k 31. 12. 2018) realizaci projektu „Nové technologie – předpoklad úspěšného vstupu na pracovní trh“, který vycházel z Integrovaného plánu rozvoje území České Budějovice. Dílny odborného výcviku oboru čalouník byly nově vybaveny 13 šicími stroji v hodnotě převyšující 3,5 mil. Kč. Nové průmyslové šicí stroje se staly přínosem nejen pro výuku oboru, ale promítly se i do rozsahu a kvality zakázkové výroby, na které se budoucí čalouníci, podobně jako truhláři, učí svému řemeslu. „Nyní se naše čalounická dílna pyšní moderními speciálními stroji německé provenience, které mají využití nejen v běžném čalounictví, ale také např. v automobilovém průmyslu pro šití potahů sedaček a hlavových opěrek. Tyto stroje kromě jiného umožňují sešívání i více vrstev těžkých potahových látek, prošívání velkých dílců na stroji s dlouhým ramenem, obnitkování materiálu proti třepení, všívání paspulí, stejnoměrné řasení, ořez silných potahových látek atd.,“ upřesnila učitelka odborného výcviku a odborné praxe čalouníků Markéta Říhová s tím, že v současné době se čalounickému řemeslu v Lišově učí celkem 10 žáků. Z toho necelá polovina v tzv. zkráceném neboli ročním programu studia poté, co před tím úspěšně absolvovali učební obor truhlář, a kteří tak za 4 roky na škole získají 2 výuční listy.

Autor: Ing. František Novák
Kontakt: novak.sd@tiscali.cz
Foto: autor a archiv SOU Lišov

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina