aktuality

A letos jsme byli úspěšní i ve finále!

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Mimořádně úspěšné byly pro náš rezort letošní soutěže MONETA Živnostník roku 2019 a Vodafone Firma roku 2019. V krajských kolech se celkem 7 zástupců dřevozpracujících a příbuzných oborů dostalo na stupně vítězů. Čtyři z nich dokonce na stupeň nejvyšší, čímž si zajistili účast ve finále. Vyhlášení vítězů proběhlo na slavnostním galavečeru na pražském Žofíně 12. prosince 2019. V celorepublikovém klání v obou hlavních kategoriích bodovali oba vítězové zlínského krajského kola. Mezi živnostníky se prosadil kolářský mistr Augustin Krystyník, mezi firmami uspěla společnost mmcité1, která navrhuje a vyrábí městský mobiliář.

Augustin Krystyník se narodil v rodině koláře. Vyučil se a během učení dělal praxi u otce v dílně. Ten se mu snažil předat ty největší zkušenosti, což nyní sám zúročuje. Vyrábí všechny druhy a typy kol, vozy, kočáry, kola na hasičské stříkačky nebo kola na veterány, které mají ohýbané loukotě. Repasuje také celé bryčky včetně ohýbaných blatníků, opravuje i dřevěné karoserie starých veteránů. Je zřejmě poslední praktikující kolář v České republice, který je řemeslem vyučený a tradiční řemeslo stále udržuje v rodinné firmě.

Firmu mmcité1 založili v roce 1992 dva studenti zlínského ateliéru designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze David Karásek a Aleš Bakoš. Město Zlín tehdy vyhlásilo soutěž na městský mobiliář a oni ji společným návrhem vyhráli. Jenže jejich návrhy tehdy nikdo neuměl vyrobit, proto se rozhodli založit vlastní firmu. Mezi jejich výrobky patří lavičky, odpadkové koše, stojany na kola, zahrazovací sloupky nebo zábradlí. Jsou k vidění v evropských velkoměstech, jako je Praha, Londýn, Kodaň, Budapešť, na mezinárodním letišti Charlese de Gaulla v Paříži nebo v americkém Silicon Valley.

Foto: (Zleva) Augustin Krystyník – mistr kolář a Aleš Bakoš, spoluzakladatel mmcité1

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina