aktuality

Němečtí výrobci dřevoobráběcích strojů očekávají pokles výroby o 10%

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Přestože se ekonomický růst posledních let blíží ke konci, vystavovatelé chystající se na HOLZ-HANDWERK 2020 (18. – 21. 3.) očekávají opět dobré výsledky. Drobní a střední zpracovatelé dřeva v Německu a sousedních zemích nadále fungují na vysoké úrovni. Domácnosti investují spoustu peněz do vysoce kvalitního obytného prostoru a také akceptují dlouhé čekací doby kvalifikovaných řemeslníků.

Výsledkem je, že malé a střední dřevozpracující firmy se pro výrobce dřevoobráběcích strojů a nástrojů v slabším ekonomickém prostředí stávají kotvou stability. Ochotnější investovat jsou v současné době firmy z pilařského a dřevařského sektoru, zatímco firmy v segmentu průmyslové výroby nábytku a komponentů, jakož i materiálů na bázi dřeva jen stěží zvyšují kapacitu.

Mezi společnostmi je evidentní postupná diverzifikace: počet tradičních truhlářů s širokou nabídkou a zákaznickou strukturou klesá, i když z hlediska objednávek je situace v těchto společnostech stále dobrá. Některé společnosti se specializují na užší sortiment produktů a investují do vysoce výkonného strojního vybavení. Jiní se naopak odpoutávají od vlastní výroby a omezují se na montáž. Společnosti spolupracují intenzivněji a ve větším měřítku. V důsledku těchto trendů klesá poptávka po standardních strojích, zatímco poptávka po specializovaných strojích a automatizaci v řemeslném sektoru roste.

Ekonomika se výrazně ochladila

Pro německé výrobce strojů a nástrojů na zpracování dřeva se obchodní výhled stal chmurnějším. Příjem objednávek v první polovině roku 2019 poklesl o 18 %; v segmentu sekundárního zpracování je to -14 %. Asociace německých výrobců dřevoobráběcích strojů (VDMA) za celý rok 2019 očekává pokles výroby o 10 %.

Export v prvních osmi měsících roku 2019 poklesl o 2,4 % na 1,49 miliardy EUR. Z toho 59 % bylo na evropských trzích. Polsko je se 100 miliony EUR (-3 %) třetím největším exportním trhem na světě po USA a Číně a jedničkou v Evropě. Francie je na čtvrtém místě s 80 miliony EUR (+19 %), následuje Rakousko se 73 miliony EUR (+14 %) a Velká Británie se 61 miliony EUR (+1 %).

V ostatních zemích regionálního dosahu HOLZ-HANDWERK byl vývoj nejednotný: Švýcarsko zaujímá 8. místo se 44 miliony EUR (+8 %), vývoz do Itálie klesl o 16 % na 45 milionů EUR (10. místo) a Česká republika se umístila na 13. místě s 33 miliony EUR (-1 %). Vývoz do evropských zemí celkově poklesl o 2,6 %.

Německý dovoz z jiných evropských zemí v prvních osmi měsících letošního roku poklesl o 7 % na 215 milionů EUR: dřevoobráběcí stroje v hodnotě 47 milionů EUR pocházely z Polska, z Rakouska za 38 milionů EUR, z Itálie za 37 milionů EUR, za 31 milionů EUR z České republiky, za 24 milionů EUR ze Švýcarska a za 16 milionů EUR ze Slovinska.

Zdroj: VDMA – Holzbearbeitungsmaschinen

Ilustrační foto

Výroba dřevoobráběcích strojů v Německu s odhadem pro letošní a příští rok
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina