reportáže

Nedávno připravované investice v Kloboucké lesní už mají reálnou podobu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

„V dalším zhodnocení řeziva vidíme velkou budoucnost, a proto nyní veškeré naše aktivity směřujeme právě sem. Naším cílem do roku 2020 je uskutečnit některé další investice do jeho zpracování, konkrétně pak do výroby lepeného lamelového dřeva,“ prozradil mně v červnu 2017 v závěru mojí návštěvy v Brumově – Bylnici na Zlínsku jednatel Kloboucké lesní s.r.o. Ing. Vojtěch Dorňák.

Blížící se dosažení tohoto cíle jím vedená společnost letos v září prezentovala na pražském veletrhu For Arch v zákazníky nepřehlédnutelné expozici tvořené téměř výhradně jejími produkty následného zpracování řeziva. Byla zaměřena nejen na stavaře, ale i truhláře a jejich zákazníky, kterým měla posloužit jako jakýsi návod k tomu, že stavební materiály mohou být využity i v různých směrech interiérového vybavení.

Z lesa přes pilnici až po konkrétní výrobky

Před více jak dvěma lety jsme v DM 9/2017 podrobně představili letitou činnost lesního inženýra Vojtěcha Dorňáka a jeho společnosti Kloboucká lesní s.r.o. s hlavním výrobním závodem v Brumově – Bylnici. Naši pravidelní čtenáři tak vědí, že firma se prvních 13 let od svého založení v roce 1992 věnovala pouze lesnictví. V roce 2005 k němu přidala ještě pořez kulatiny a výrobu truhlářského řeziva (jehličnatého a listnatého) a také řeziva stavebního. Jeho produkce v současné době probíhá ve dvou pilnicích s pásovkovou technologií, které ročně ve dvou směnách pořežou cca 140 tis. kubíku dřevní hmoty. Firma v nich může zpracovat v podstatě jakoukoliv přesílenou kulatinu jak z vlastní zrealizované těžby, tak i z více jak 50 % nakoupené od ostatních zpracovatelů s limitovaným průchodem pořezu.

Truhlářský sortiment se firma v době mé poslední návštěvy (červen 2017) s ohledem na její tehdy ještě omezenou sušárenskou kapacitu snažila uplatňovat jak v nesušené, tak i sušené formě, přičemž hlavním odbytištěm pro sušené listnaté řezivo (ale i stavební) byl, a i v současné době stále je, slovenský trh, kam je dodáváno jak drobným či větším zpracovatelům, tak i obchodníkům. Dalšími exportními destinacemi jsou Rakousko, Německo, Itálie a díky absolvovaným zahraničním prezentacím v posledních pěti letech (Šanghaj, Hanoj) také asijský kontinent, kam firma směruje nemalé objemy sušeného listnatého řeziva. Více jak 60 % sušeného řeziva je pak přímo ve firmě dále zhodnocováno na spárovkové přířezy, okenní lamely, různé hoblované fasádní profily, terasové profily apod. V neposlední řadě také na již 12 let produkované borové případně olšové přířezy pro lepené třívrstvé desky pro jevištní podlahy (o tloušťce 60 mm a rozměrech 1000×2000 mm s bodovým zatížení 1500 kg/m2), spojované na pero a drážku, které firma vyvinula ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně. Jsou vyráběny ve spolupráci s externími výrobci disponujícími technologií pro jejich lepení a převážně exportovány na ruský trh. V uplynulých dvou letech k nim firma přidala ještě 60 mm silné devítivrstvé desky, tentokrát určené speciálně pro jevištní podlahy divadel v Německu a některých dalších západoevropských zemích, jejichž 3 hlavní konstrukční vrstvy (vnější a středovou) tvoří borová spárovka a 6 vnitřních vrstev mezi spárovkami vložená třívrstvá borová překližka.

Počínaje letošním rokem, po realizaci v úvodu avizované investice v podobě výstavby nové výrobní haly, rozšířila Kloboucká lesní portfolio svých výrobků ještě o hoblované lepené KVH a BSH hranoly. Ty na rozdíl od jevištních podlah jsou vyráběny pomocí vlastní výrobní linky, která na přelomu měsíců srpna a září ukončila zkušební provoz a poté by měla ročně ve dvou směnách produkovat kolem 22 tis. m3 KVH a BSH.

Prezentace materiálů formou finálních produktů

Ve druhé polovině září (17.–21. 9. 2019) firma celý svůj sortiment následného zhodnocení řeziva představila při své první účasti na pražském stavebním veletrhu For Arch v jednopatrové expozici, která měla za cíl ukázat možné využití dřevěných stavebních prvků nejen pro vlastní stavbu, ale i její vnitřní vybavení. Byla umístěna v těsném sousedství s expozicí společnosti JAVORNÍK-CZ-PLUS ze Štítné nad Vláří, která podle přítomných zástupců Kloboucké lesní Petra Kadlece a Petra Vašíčka částečně pomáhala s její realizací, na níž se pak především podílela její další partnerská stavebně-truhlářská firma Valašsko s.r.o. z Valašských Příkazů.

Nosnou konstrukci patrové expozice tvořily lepené KVH hranoly v kombinaci s lepenými prvky BSH. Z KVH a BSH profilů (60×240 mm) bylo vyrobeno i schodiště, a to jak schodnice, tak z vykrácených prvků i schodišťové stupně, jejichž dokonalý povrch a velmi pozitivní cena překvapily nejednoho z návštěvníků veletrhu. Podlaha v přízemí byla vytvořena z modřínových terasových profilů. Podlaha v patře pak z devítivrstvých desek pro jevištní podlahy, které mohou být uplatněny i pro pohledově přiznaný záklop stropních nosníků. Část horního patra byla opatřena zábradlím vytvořeným vodorovně upevněnými fasádními profily. Od letoška vyráběné KVH hranoly vzbudily u návštěvníků nemalý zájem také v souvislosti s nábytkovým vybavením přízemí. Především pak zde umístěný těžký masivní stůl, jehož podnož tvořily profily 135×135 mm a stolovou desku borová třívrstvá divadelní podlaha. Z týchž KVH hranolů, slepených vždy po čtyřech k sobě, byly vyrobeny i kolem stolu rozmístěné „židle“, které si stejně jako stůl někteří zájemci chtěli odvézt přímo z veletrhu.

„V případě jejich designu jsme se inspirovali na výstavách v západoevropských zemích, kde autoři podobného sortimentu použili dubové dřevo. My jsme ale chtěli ukázat, že i měkké řezivo, respektive smrkové, by v těchto designových věcech mohlo mít své opodstatnění,“ zkonstatoval projektový manažer Petr Vašíček s tím, že pro velký zájem trhu o lepené lamelové dřevo hodlá Kloboucká lesní v polovině příštího roku jeho produkci zdvojnásobit na cca 45 tis. m3 (ve dvou směnách). A to investicí do pořízení druhé výrobní linky, která by se měla zaměřit především na zpracování modřínu.

V souvislosti s vyšším zhodnocením stavebního řeziva, tentokrát sice jen v podobě konstrukčního rámu, nelze nezmínit dvojici v expozici prezentovaných interiérových protipožárních dveří, zhotovených v designu navrženém studenty Mendelovy univerzity. „Podle našeho zadání je stejně jako schody a nábytek vyrobila firma Valašsko. Do našich lepených rámů vložila speciální voštinovou desku, kterou z obou stran opláštila kompaktní deskou s povrchem ve formě dubové poddýžky, zhotovené z námi dodané kulatiny v dýhárenské kvalitě. Po skončení veletrhu budou dveře odvezeny do zkušebny, kde předpokládáme dosažení požární odolnosti nad 60 minut,“ pochlubil se Petr Vašíček v závěru mé návštěvy expozice s tím, že hlavními odbytišti KVH a BSH hranolů by kromě českého a slovenského trhu mělo být ještě Maďarsko, Rakousko a Polsko.

Autor: Ing. František Novák
Kontakt: novak.sd@tiscali.cz
Foto: autor a archiv výrobce

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina