aktuality

Jednou průmyslovákem – navždy průmyslovákem

Jednou průmyslovákem – navždy průmyslovákem
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Důstojné, pestré, radostné, dojemné, rekordní – takto lze charakterizovat letošní 155. výročí založení VOŠ a SPŠ Volyně, jehož oslavy proběhly v sobotu 9. listopadu 2019.

První návštěvníci z řad absolventů začali přicházet už před osmou hodinou a jejich počet rostl a rostl a další hosté nepřestávali do školy proudit ani v odpoledních hodinách. Jedním z vrcholných okamžiků dne bylo slavnostní shromáždění, kdy velká tělocvična, přeměněná na konferenční sál, takříkajíc praskala ve švech. Za „předsednický“ stůl zasedli významní hosté, mezi jinými např. starosta města Volyně Ing. Martin Červený, rektor Technické univerzity v Liberci doc. RNDr. Miroslav Brzezina, CSc., emeritní děkan Dřevařské fakulty TU Zvolen prof. Ing. Štefan Barcík, Ph.D., honorární konzul pro Severní Norsko Dipl. Ing. Arve Johansen a další. Pásmo slavnostních projevů zahájil z pozice hostitele ředitel školy RNDr. Jiří Homolka. Jedním z nejdojemnějších, ale současně i nejhumornějších okamžiků se stalo vystoupení Františka Haška, narozeného r. 1927 a absolvujícího průmyslovku v roce 1951, jehož slova o vzdělání, o škole a o životě se hodně dotkla i lidí o několik generací mladších. Tuto oficiálnější a slavnostní část dne uzavřel přípitek, který pronesla poslankyně Evropského parlamentu Ing. Radka Maxová.

Výročí slouží mimo jiné k představení současnosti školy, ale také k ohlédnutí za její minulostí. Minulost zastupovaly výstavy historických školních pomůcek, třídních tabel, maturitních plesových pozvánek a v neposlední řadě výstava tradičních školních třídních fotografií. Současnost pak výstavy prací dnešních či nedávných studentů školy. Pobavit se návštěvníci mohli v herně u Klimešových, při filmových projekcích, zrelaxovat pak na žíněnkách a lezecké stěně v malé tělocvičně nebo u Premianta a Repetenta ve velké posluchárně. Své místo našly ve škole také výstavy umělecké – fotografií Vladislava Hoška, obrazů Pavla Pavelky, studenta třídy DI4., a soch a dřevěných plastik Jana Novotného. Velmi příjemným zpestřením celého dne byly doprovodné akce, jako vystoupení volyňského divadelního uskupení PIKI s představením „Jednou ty, jednou já“, a koncert Prácheňského souboru písní a tanců.

Ale úplně tím nejdůležitějším na výročí je, že se stává místem setkávání se a vzpomínání. To je na něm to nejkrásnější! A volyňští průmyslováci, jak vidno z bezmála dvou tisíc účastníků oslav, se vracejí rádi a ve velkém počtu.

Foto: archiv VOŠ a SPŠ Volyně

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina