aktuality

Jubileum rodinnej firmy – dôvod na primeraný optimizmus

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Interiér. Doplnky. bytok. Z týchto troch slov zložil „skratku“ ako meno pre svoju firmu Ing. Jozef Zajko v Bánovciach nad Bebravou a na svet prišla IDONA. Stalo sa to presne 14. novembra 1989, iba tri dni pred „Novembrom“, ktorý znamenal prelom nielen v živote Ing. Jozefa Zajka.

„Začal som v podstate v dielni môjho starého otca. V montérkach, na svojpomocne vyrobených strojoch, s amatérskym náradím a vybavením som sa pustil do výroby nábytku na mieru v rámci možností, ktoré vtedy socialistická ekonomika dovoľovala. Volalo sa to ,služby obyvateľstvu´. Celá dielňa mala niečo okolo 200 m2 a o robotu som popri riadnom zamestnaní nemal núdzu,“ hovorí o svojich začiatkoch.

Po rôznych peripetiách i skúškach vytrvalosti, zmenách v štruktúre firmy i spájaniu a rozchodoch, sa na prelome tisícročí firma stabilizovala a dnes patrí k progresívnym zariaďovateľom interiérov nielen doma, ale predovšetkým v zahraničí.

„Bola to nevyhnutná zmena orientácie na európsky trh, ku ktorej nás donútilo korupčné prostredie na Slovensku, kde sa politický klientelizmus naplno prejavil aj v tzv. štátnych objednávkach,“ pokračuje Ing. Zajko a dodáva: „Dnes realizujeme 63 % našich objednávok v Európe a iba 37 % na Slovensku a tento trend chceme, aj za cenu zvýšeného úsilia a tlaku konkurencie, zachovať. Momentálne realizujeme naše interiéry v Paríži, Ríme, Bruseli či Hamburgu a iných európskych metropolách.“

Pri stretnutí so svojimi kľúčovými partnermi, zákazníkmi a dodávateľmi, ktoré sa 14. novembra 2019 uskutočnilo v zrekonštruovanom sídle firmy v Bánovciach nad Bebravou sa k tomu cieľu prihlásilo aj nastupujúce vedenie firmy.

„Mám to šťastie – na rozdiel od niektorých mojich kamarátov a známych z branže – že o život a pôsobenie vo firme prejavili záujem aj moji dvaja synovia, takže sme sa stali vskutku rodinným podnikom. Momentálne pracujeme na tom, aby sme vlastnícke a kompetenčné vzťahy usporiadali tak, aby sa po mojom postupnom stiahnutí sa z vedenia firmy riaditeľom stal môj starší syn Michal a jeho pravou rukou mladší Martin. Zdá sa, že sa nám to v krátkom čase podarí,“ uzatváral vo svojom príhovore Ing. Jozef Zajko.

Dôvod na primeraný optimizmus dávajú aj predpokladané a očakávané tržby za rok 2019, ktoré by mali po prvý krát v histórii firmy dosiahnuť hranicu 5 mil. €. A budúci kvartál sa ukazuje byť rovnako optimistický.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina