aktuality

Na konferenci INTERIÉRY 2019 se design potkával s businesem

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ve čtvrtek 7. listopadu 2019 proběhl na půdě Mendelovy univerzity v Brně v moderní posluchárně budovy Q osmý ročník odborné konference INTERIÉRY 2019, které v minulých letech předcházel stejnojmenný seminář pořádaný VOŠ a SPŠ Volyně.

Letošní konference proběhla s hlavním tématem „design & business“, které bylo diskutované takříkajíc ze všech možných stran. Zvoleného tématu se prostřednictvím přednášejících designérů, výrobců interiérů, prodejců komponentů a materiálů a dalších odborníků více či méně dotkla většina z 23 přednášek, které si letos nenechalo ujít 517 účastníků, tedy o 57 více než loni. O kvalitním výběru přednášek svědčil neustále zaplněný sál, což organizátory v čele s designérkou a vydavatelkou odborného magazínu Interiéry Ing. Ivou Bastlovou, DiS. utvrdilo v tom, že čas od času je třeba otevřít témata, o nichž se nehovoří, ale která tíží každého z designérů.

Po slavnostním zahájení konference, jehož se spolu s hlavní organizátorkou Ing. Bastlovou účastnil zástupce LDF Mendelovy univerzity doc. Ing. Jiří Tauber, Ph.D. (vedoucí Ústavu nábytku, designu a bydlení), odstartoval první přednáškový blok známý český designér MgA. Jaroslav Juřica zpočátku úsměvným, ale nakonec ve své podstatě vážným tématem „design za bonboniéru“. Poté následovala přednáška Ing. Tomáše Němčíka o současných možnostech finančních zdrojů při podnikání v oboru. U financí pak zůstal i MgA. Petr Novague, který ukazoval na svých projektech vliv na tržby. S informací, jak lze prodávat kuchyně ekologicky, se s přítomnými podělil Richard Sajdl ze společnosti Blum a první blok uzavřel Jan Šolta zajímavými technologiemi měření účinnosti vzhledu interiéru.

Druhý přednáškový blok zahájili Ing. Jan Cimr s Pavlem Steiningerem možnostmi ve výrobě nábytku na CNC strojích. Poté následovala přednáška Ing. arch. Michala Janků, který zúčastněné provedl světovými veletrhy s úvahou, kam se dnes tyto prezentace posouvají. Po další přednášce o nejčastěji prodávaných nábytkových dekorech se ujal slova Ondřej Valach, který demonstroval efektivnost při tvorbě vizualizací. Velmi poučná byla také prezentace Mgr. Jana Kramoliše, Ph.D., pojednávající o principech fungujícího designu. Posledním řečníkem bloku byl Ing. Milan Vrbík, který publikum zaujal tématem o casch flow v kreativním světě.

Po obědě následovala přednáška prof. akad. arch. Jana Fišera o demolici pražské budovy firmy Transgas, navržené ve stylu brutalismu, kde finance a business je více než kulturní památka. Že budovy v tomto stylu naopak mohou žít dál, ukázal v další přednášce Ing. Miloš Jurdík při prezentaci rekonstruovaného showroomu v Belgii. Po trendech v matracích v podání zahraničních hostů z Turecka následovalo téma úložných prostor, kterého se ujal Ing. Jiří Pivoňka ze společnosti Hettich a tento blok uzavřela Martina Pištěláková nasbíranýmizkušenostmi s propagováním designérské činnosti.

Poslední blok přednášek začal úvahou Ing. Jana Opitze na téma, kdo je v České republice vlastně designér. Po něm následovalo téma o fotografování interiérů v podání zkušeného fotografa a specialisty na interiéry MgA. Jiřího Ernesta. Po něm dostaly slovo Ing. arch Vladislava Zikešová a Ing. arch. Barbora Jozová, jež si připravily různé typy na získávání klientů. V závěru programu pak zájemci měli možnost získat informace o novinkách v oblasti koupelen, jak a proč lze interiér redesignovat či o demokratickém designu jako konkurenční výhodě.

Závěrečnou informací z konference vyřčenou ústy Ing. Bastlové bylo, že hlavním tématem příštího ročníku Interiérů 2020 bude „Doba vizuální, doba virtuální“.

Podrobnou reportáž z konference INTERIÉRY 2019 přineseme v připravovaném vydání DM 12/2019.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina