materiály

Umění neviditelnosti

Umění neviditelnosti
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Návštěvníci letošního veletrhu Interzum v Kolíně nad Rýnem mohli zaznamenat několik důležitých trendů v kategorii nábytkového kování. Jedním z nich byla miniaturizace kování, komponentů a funkčních systémů a snaha o jejich integraci do nábytku co nejméně viditelným způsobem. Tento trend vychází z jednoduchého designového záměru: namísto toho, aby nábytkový dílec a kování byly viditelné jako dva samostatné komponenty, jsou koncipovány jako jeden celek bez vizuálně rušivých detailů.

Neviditelný závěs

Nejvíce se výše zmíněný problém vizuálně rušivých detailů projevuje u skříní a skříněk s prosklenými dveřmi, které mají sloužit jako vitríny pro prezentaci svého obsahu – nezřídka výsledku mnohaleté práce a sběratelské vášně jeho majitelů. V takovém případě, a obzvláště dnes při zvyšující se technické úrovni integrovaného LED světlení, každý „nepatřičný“ detail působí rušivě.

Již před dvěma lety se nad tímto problémem zamyslel italský výrobce nábytkového kování a na veletrhu Interzum 2017 poprvé představil svoji novou verzi „neviditelného“ závěsu pro naložené dveře. Jeho subtilní a přesto plně funkční konstrukce je navržena tak, aby při zavřených dveřích nebyla přes skleněnou výplň vůbec vidět. A to i v případě použití úzkých profilů na rámy dveří, jejichž šířka odpovídá zhruba tloušťce korpusových dílců. Je to dáno tím, že korpusová část závěsu se nemontuje na vnitřní plochu boků, jako je tomu u standardních dveřních závěsů, ale do čelní hrany půdy a dna se standardní tloušťkou 18 mm. Tuto část závěsu tvoří pouzdro z lehké zinkové slitiny s oválným průřezem, v němž je integrovaný pákový systém a spolu s ním i tlumicí mechanismus pro měkké plynulé dovírání dveří. Toto pouzdro se zapouští do oválného otvoru (dlabu) vyfrézovaného v čelní hraně půdy a dna korpusu. Druhé, menší pouzdro, uchycené k druhému konci pákového systému, se zapouští do otvoru vyfrézovaného na vnitřní straně dveří, resp. dveřního rámu. Rám může být dřevěný i z hliníkových profilů. Obě pouzdra jsou opatřena „přesahy“ se zahloubenými otvory pro zafixování vruty či šroubky. Stejně jako klasické dveřní závěsy je i tento skrytý závěs plně nastavitelný ve třech osách.

Kromě své estetické úlohy může skrytý závěs hrát i praktickou roli při organizaci vnitřního prostoru skříňky pomocí zásuvek, kdy není třeba počítat s prostorem pro korpusovou část závěsů.

Neviditelné výklopy

Horní skříňky s výklopnými dveřmi již nemají své výsadní postavení pouze v kuchyních. S rostoucí potřebou maximálního využití prostoru v malých městských bytech nachází své uplatnění stále více i v jiných bytových zónách, jako je koupelna, šatna, předsíň či obývací prostor. A právě v této souvislosti si designéři a bytoví architekti stále více uvědomují, že výklopné mechanismy připevněné na vnitřní straně boků skříňky nejenže nedělají žádnou velkou „parádu“, ale především zbytečně zabírají „drahý“ úložný prostor. Proto i tímto segmentem se výrobci kování a komponentů začali seriózně zabývat.

Např. společnost Häfele na veletrhu Interzum 2019 představila studii nového výklopného systému, jehož mechanismus je kompletně ukrytý uvnitř boku skříňky. Na vnitřní straně z plochy boku vystupuje pouze otočný čep, k němuž je připevněno zvedací raménko. Druhý konec raménka je spojen s výklopnými dveřmi.

Z hlediska praktického využití má ale tento systém určité omezení. Do dílce ho nelze zabudovat dodatečně žádným běžným truhlářským postupem (např. do vyfrézovaného pouzdra apod.). Integrace mechanismu musí proběhnout souběžně s výrobou panelu, resp. s jeho opláštěním. Výrobce proto předpokládá, že bude případným zájemcům z řad truhlářů a nábytkářů dodávat na míru zhotovené dílce s již zabudovanými mechanismy.

Alternativou této studie je výklopný mechanismus zabudovaný do extra tenkého pouzdra, které se připevní standardním způsobem na vnitřní stranu boku skříňky. Není sice „neviditelný“, ale jeho extrémně plochá konstrukce přispívá k významné úspoře vnitřního prostoru korpusu.

Jiný systém představil německý start-up ambigence, který za účelem vývoje nového kování a jeho rychlého uvedení na trh vytvořil síť kooperujících partnerů, mezi nimiž jsou designéři, truhláři, výrobci kování, ale také specialisté z oblasti výrobních technologií, lepení, skla, materiálů na bází dřeva, dekorů, osvětlovací techniky a virtuální a rozšířené reality. Díky této iniciativě mohl být na letošním Interzumu představen také zcela nový program neviditelných nábytkových mechanismů.

Jedním z nich byly výklopné mechanismy, které byly kompletně integrované do boku horní skříňky a vyúsťovaly na přední hraně boku úzkou štěrbinou. Z ní se vysouvalo vyklápěcí raménko, k němuž byly přichyceny výklopné dveře.

Subtilní provedení mechanismu, na jehož vývoji se spolupodílela společnost Hettich, umožňuje jeho zapuštění do plošného nábytkového dílce již od tloušťky 18 mm.

Neviditelné nůžky

Druhým produktem start-upu ambigence, vyvíjeném ve spolupráci se společností Effegibrevetti, jsou nábytkové nůžky pro sklápěcí dveře. Princip je podobný jako u výše popsaného výklopného systému: Mechanismus nůžek má subtilní konstrukci a je uložen v pouzdře, jehož tloušťka má pouhých 13,5 mm. Lze ho proto zapustit do desky již od tloušťky 18 mm. Samozřejmě i v tomto provedení lze u mechanismu nastavit otevírací a zavírací napětí stejně jako sílu pružiny.

Kromě této plně skryté ambigence varianty představil italský výrobce ještě další tři verze nůžek:
•    pro zapuštění do otvoru vyfrézovaného do plochy boku a překrytí plochou plastovou krytkou
•    pro zapuštění do otvoru vyfrézovaného do plochy přídavného falešného boku
•    pro viditelné našroubování na plochu boku

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina