Jsou situace, kdy zdánlivě jednoduchý pohyb vyžaduje poněkud složitější kinematiku. Příkladem může být třeba otočná deska stolu. Nejjednodušší možností, jak tohoto efektu docílit, je uložení na čep. Deska se pak kolem něj jednoduše otočí. Pokud má ale deska hranatý tvar, musíme počítat s tím, že její rohy se při otáčení budou pohybovat mimo kontury její výchozí půdorysné polohy. Takový stůl nemůžeme umístit těsně ke stěně, do rohu místnosti a při integraci do nábytkové sestavy musíme počítat s volným prostorem pro „zabíhání“ rohů.
Tento „problém“ lze vyřešit použitím nějakého sofistikovaného kování, resp. otočného mechanismu, který udrží rohy desky při otáčení v mezích její výchozí půdorysné pozice. Rohy tak nepřekročí její kontury, čili nehrozí, že dojde k zablokování otáčivého pohybu vlivem kontaktu rohu se sousední stěnou a není tak nutné počítat s prostorem pro „zabíhání“ rohů.
Jako konkrétní příklad může posloužit speciální posuvně-otočný mechanismus, určený pro jednostranně otočný stůl připevněný k pevné spodní skříňce. Německý výrobce ho označuje jako prostorově úsporný mechanismus pro nábytek domácí kanceláře. Pro tento účel se totiž nejlépe hodí. Lze ho použít pro nábytek o šířce 480–700 mm.
Mechanismus se skládá ze dvou vzájemně spojených ocelových desek, z nichž jedna je opatřena systémem vodicích drážek a druhá dvěma čepy. Čepy jsou uloženy v drážkách, čímž jsou obě desky k sobě připojeny a současně umožňují vzájemný pohyb desek ve vymezené dráze. Tímto pohybem je lineární popotažení v délce cca 10–12 cm a následné otočení o 90°.
Jedna deska mechanismu se připevní v přesně vymezeném místě k horní ploše spodní skříňky (do vyfrézovaného lože) a druhá deska se přišroubuje ke spodní straně pracovní desky stolu. Pokud chceme změnit polohu stolu, pak stolovou desku jednoduše popotáhneme směrem od zadního rohu dopředu v diagonálním směru, otočíme ji o 90° a zpětným diagonálním pohybem ji opět zasuneme do rohu.
Mechanismus funguje zároveň jako pojistka proti poškození nábytku nebo sousedních stěn, neboť fixuje desku v nastavené poloze. Nelze ji otočit, dokud nedojde k jejímu úhlopříčnému odsunutí.
Variantou tohoto systému je mechanismus, který se použije v případě, kdy chceme mít stůl pevný a otáčet chceme spodní skříňkou.
Jen na doplnění informací, součástí montážního návodu je také upozornění, že otočná část sestavy (stůl nebo skříňka) musí být opatřena nábytkovými kolečky otočnými o 360°.
Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor