aktuality

Soutěž Interiér roku vstupuje už do pátého ročníku

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Hlavním posláním soutěže Interiér roku je snaha propagovat skvělé a zejména inspirativní soukromé i veřejné interiéry v očích široké veřejnosti a posilovat tak povědomí o nutnosti profese architekta a interiérového designéra ve vztahu k vnitřnímu prostoru.

„Jedná se o jedinou soutěž, v níž se mohou utkat obě klíčové profese, které se na tvorbě interiérů podílejí. Za čtyři předchozí úspěšné roky si Interiér roku získal popularitu na obou stranách hranice bývalého společného státu. Vkusné interiéry tedy dokážou lidi nejen kultivovat, ale také sjednocovat,“ říká zakladatel soutěže a ředitel Institutu bytového designu Petr Tschakert.

Už nyní mohou být do soutěže přihlašovány interiéry z Čech i ze Slovenska. Uzávěrka soutěže je 20. 2. 2020.

Předsedou osmnáctičlenné mezinárodní poroty je opět prorektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové prof. akad. arch. Jiří Pelcl a členy jsou například italská architektka Daniela Colli, režisérka a producentka Hana Třeštíková, malíř David Saudek nebo designér Jakub Pollág ze studia Deform. Porota je záměrně složena tak, aby v ní kromě architektů a interiérových designérů zasedali také výjimečné osobnosti z různých oblastí vizuální kultury a odráželi tak značnou mnohovrstevnatost tvorby interiéru.

Ke specifikům soutěže její zakladatel Petr Tschakert rovněž dodává: „Zajímavostí jistě je, že v době cílené snahy o genderovou vyváženost a podporu žen v různých profesích byla pozice vítěze předchozích čtyřech ročníků soutěže Interiér roku (a to bez jakýchkoliv řízených kritérií) obsazena právě třemi ženami a jedním manželským párem (Magdalena Rochová, Dagmar Štěpánová, Daniela Polubědovová, Barbora Hora a Jan Hora). Zdá se tedy, že kreativita si poměry určuje sama a zcela přirozeně.“

Záštitu pátému ročníku soutěže udělili předseda Senátu Poslanecké sněmovny ČR, ministr kultury ČR, ministr průmyslu ČR, hlavní město Praha a starosta městské části Praha 7.

Autory samotných cen navržených opět speciálně pro tento ročník budou absolutní vítězové Czech Grand design z roku 2014, kteří se vepsali do povědomí např. prací pro Ligne Roset, designéři Michaela Tomišková a Jakub Janďourek (STUDIO DECHEM). Opět se bude jednat o skleněné plastiky, které vyrobí sklárna pana Martina Wichterleho BOMMA.

Vítězové budou již tradičně oznámeni jako vrcholný bod kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum, který se bude konat v úterý 31. 3. 2020 v pražském Centru současného umění DOX. Jeho téma je tentokrát Emoce, nálada… a symbolika prostoru.

Foto: Vítězný interiér loňského 4. ročníku soutěže Interiér roku

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina