aktuality

Den dřevorádů 2019 – zasazené lípy a zhotovené lavičky pro charitu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V neděli 15. září 2019 se v pražském Michelském lese u Roztyl potkala více jak stovka milovníků lesa a dřeva na 2. ročníku Dne dřevorádů. Ten zorganizovala Nadace dřevo pro život v rámci projektu Dřevo je cesta, aby ukázala přínos dřeva jako naší obnovitelné suroviny pro českou veřejnost i planetu.

Ve zmíněný den se na palouku u 60letých sekvojovců sešlo přes 120 nadšenců, kteří měli během slunečného odpoledne napilno. Sázeli lípy, závodili ve dřevácích a také objevovali les očima lesníka. „Ta procházka s lesníkem byla perfektní. Takhle jsem o lese nikdy neuvažoval,“ svěřil se jeden z účastníků se svými dojmy. Účastníci byli nadšeni také z toho, že ve spolupráci se společností STORA ENSO ČR mohli zhotovit šest dřevěných laviček pro Thomayerovu nemocnici a dvě dobročinné organizace z okolí – domov pro seniory Sue Ryder, z.ú. a dětské zařízení Klokánek, provozovaný Fondem ohrožených dětí z.s.

V návaznosti na loňský 1. ročník se organizátoři také pokusili překonat republikový rekord v počtu dřevorádů na jednom místě. A to úspěšně, neboť oproti minulým 72 dřevorádům se jich letos v jeden moment a na jednom místě sešlo 87. Příští rok prý cílí na rovnou stovku. Zda se jim to podaří, ukáže 3. ročník Dne dřevorádů 2020, který proběhne v neděli 13. září 2020.

A kdo že to vlastně ten dřevorád je? „Pro nás je to každý, kdo má rád les a dřevo, je si vědom významu péče o naše lesy a zároveň se registruje na našem webu. Dostane se tak do komunity stejně naladěných lidí, pro které pořádáme alespoň jednou ročně akce v lese,“ upřesňuje vedoucí projektu Mgr. Terezie Poláková a dodává, že do komunity se mohou hlásit jak fyzické, tak právnické osoby. „Všichni dostanou letáčky, placky a nálepky, aby svou lásku ke dřevu mohli šířit i mezi své známé či zákazníky,“ doplňuje Mgr. Poláková s tím, že do projektu se již zapojilo 901 fyzických osob a 199 firem z lesnicko-dřevařského sektoru. Do této komunity dřevorádů patříme i my – Dřevařský magazín.

 

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina