aktuality

Konference „Trubkový nábytek – fenomén 20. století“

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V roce 2018 připravila obecně prospěšná společnost Národní centrum nábytkového designu (NCND) výstavu „Slezákovy závody: 110 let výroby kovového nábytku v Bystřici pod Hostýnem“. Na zámku v Bystřici pod Hostýnem je veřejnosti přístupna po celou výstavní sezonu letošního roku až do 31.10. Její reprízu v technickém podlaží vily Tugendhat v Brně zhlédly v termínu 20.3. – 26.5. 2019 stovky návštěvníků této cenné funkcionalistické památky.

K zakončení výstavy připravilo NCND, ve spolupráci s ateliérem Průmyslový design Fakulty multimediálních komunikací Univerzity T. Bati ve Zlíně (APD FMK UTB) a firmou Kovonax, s. r. o., mezinárodní konferenci s účastí zástupců odborné veřejnosti, designérů, studentů a bývalých i současných zaměstnanců společnosti Kovonax.

Konference proběhne ve čtvrtek 10. 10. 2019 od 13:00 hodin v Bystřici pod Hostýnem – z technických důvodů mimo zámek, ve velkém zasedacím sále radnice (Městský úřad Bystřice pod Hostýnem, Masarykovo nám. 137).

První blok přednášek „Z historie“ seznámí přítomné s  historickým vývojem firmy Roberta Slezáka (J. Drozd), s počátky nábytku z ohýbané ocelové trubky v meziválečném období (D. Koudelková), se spoluprací tehdejší firmy Kovona, pod niž bystřická firma patřila v poválečných desetiletích, a brněnského Výzkumného a vývojového ústavu nábytkářského (H. Prokopová), s výrobou trubkového nábytku ve slovenské Kodretě Myjava (Eva Šimonovičová Rutová) a se speciální problematikou nábytku z „trubky“ čtvercového průřezu (M. Kovařík). Ve druhém bloku „Očima designérů a studentů“ bude prezentován projekt Alchymisti studentů a pedagogů APD FMK UTB (M. Surman), budou představeny vybrané studentské návrhy trubkového nábytku navržené na Mendelově univerzitě v Brně (M. Kovařík) a výjimečné projekty studentů bratislavské VŠVU (F. Chrenka).

Konference, na níž budou přítomni i studenti brněnských škol a bratislavské VŠVU, se koná s podporou Města Bystřice pod Hostýnem a Statutárního města Brna.

Součástí konference bude výstava „Alchymisti“, pořádaná Městem Bystřice pod Hostýnem ve spolupráci s NCND a APD FMK UTB. Výstava představí projekt připravený studenty a pedagogy APD FMK UTB, který měl premiéru v dubnu letošního roku na mezinárodním veletrhu nábytku v Miláně. Jedná se o kolekci nábytku a doplňků z ohýbané trubky navržený pro firmu Kovonax. Za nápaditou expozici získal ateliér významné ocenění. V rámci konference se v 17:00 uskuteční vernisáž výstavy a její komentovaná prohlídka.

Foto: KOVONAX

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina