reportáže

Co si vymyslíte, to Vám vyrobíme! aneb Po deseti letech opět spolu u práce, která je baví

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Výše uvedeným sloganem se na webových stránkách, firemních autech a ve výloze loni nově zřízené vzorkovny v Jihlavě prezentuje výrobce čalouněného nábytku značky RASL firma Radima Šlechtického z Luk nad Jihlavou. Letos na jaře byla poprvé ve své historii k vidění také na veletrhu Mobitex v Brně, a to ve společném stánku s firmou JASYKO. Zde vystřídala čas od času se prezentující společnost EXIT 112 z Červeného Kříže u Jihlavy, v níž si Radim Šlechtický začal „budovat“ svoji profesní a podnikatelskou kariéru a odkud také „pochází“ i jeho od loňského roku nový obchodní zástupce Jaroslav Frantál.

Historie čalouněného nábytku, vyráběného pod značkou RASL, se začala psát v roce 2008. V té době její zakladatel, dnes třiačtyřicetiletý Radim Šlechtický z Malého Beranova u Jihlavy, začal vážně přemýšlet o možném ukončení pracovního poměru v někdejší německé společnosti BÖHM (dnes EXIT 112 s.r.o.). Důvody jeho zvažovaného odchodu byly dva: Na jedné straně tehdejší ryze sériová výroba cca 3 typů sedacích souprav exportovaných ve velkých objemech do Německa a na druhé straně jeho stále sílící touha vyrábět atypický čalouněný nábytek na míru podle představ zákazníků. Tento svůj sen si začal plnit ještě při zaměstnání na základě zřízeného živnostenského oprávnění nejprve v garáži rodinného domu a o rok později (2009) již jako OSVČ s jedním zaměstnancem v pronajatých prostorách v Jihlavě. Od roku 2010 pak v rovněž pronajatém objektu v Lukách nad Jihlavou, který později odkoupil a v jehož prostorách zřídil kromě výrobních dílen a skladů mate­riálu a hotových výrobků také vzorkovnu s designovým studiem.

Základem bylo dobýt Prahu

„Sedací soupravy (s rozkládáním i bez), pohovky, křesla nebo čalouněné postele mohou zákazníci v současné době od nás získat třemi možnými způsoby. Za prvé tak, že si vyberou některý ze standardně vyráběných modelů, které máme v nabídce, což je většinou případ lidí, kteří řeší peníze. Druhou variantou, uplatňovanou v cca 80 % případů, je možnost tyto standardní výrobky podle požadavků zákazníka upravit, jako např. prodloužit, zmenšit, zvolit materiál noh, dovybavit hlavovými opěrkami apod. Třetí naší, a to již od začátku preferovanou nabídkou směrem k movitějším zákazníkům, je možnost nechat si sedačku vyrobit na míru dle vlastních představ nebo dnes stále častěji podle architektonické předlohy. A to s dodáním do 4–6 týdnů v závislosti na její velikosti, konstrukčním řešení a náročnosti provedení. Díky cíleně budovaným kontaktům s architekty, kteří spolupracují se zajímavými klienty jak u nás, tak i v zahraničí, máme dnes v portfoliu realizací např. vybavení domů, hotelů nebo restaurací na Floridě, ve Francii, Chorvatsku, Dubaji, na Seychelách, Zanzibaru a jinde,“ pochlubil se mně majitel při návštěvě jeho loucké výrobní provozovny s tím, že začátky jeho podnikání již ale tak „růžově“ nevypadaly. Zejména pak po stránce investic, kdy banky v té době již byly opatrné a při žádostech o úvěr vyžadovaly historii, kterou R. Šlechtický coby začínající podnikatel předložit nemohl, a tak byl jakožto riziková skupina nucen si vystačit s kapitálem v rámci širší rodiny. Druhým problémem byly zakázky, které v prvních měsících získával hlavně díky kontaktům z éry, kdy při zaměstnání tzv. melouchařil. Dále pak také prostřednictvím vlastních a od počátku jeho činnosti fungujících webových stránek. Kromě toho postupně začal cca dvakrát týdně vyrážet tzv. za prací do Prahy, kde cíleně oslovoval různé interiérové architekty a designéry, z nichž zhruba desítka dnes patří mezi jeho klíčové zákazníky. „Někteří si nás našli i sami pomocí webových stránek, přičemž si nás stejně jako ostatní nejprve takříkajíc otestovali na jednodušších výrobcích. Poté, co jsme se osvědčili, začaly přicházet na řadu náročnější zakázky v podobě na míru vyráběných sedacích souprav, postelí, až po vybavení celých hotelů, restaurací apod.,“ doplnil majitel.

Vše podle představ klienta

Výsledkem spolupráce dnes desetičlenného pracovního kolektivu s výše zmíněným týmem designérů a architektů je tvorba komfortního čalouněného nábytku s originálním designem, dokonalou funkčností, estetikou a pohodlím ve spojení s moderními materiály a tradičním zpracováním. „V případě zakázkového nábytku, kdy zákazník je současně i budoucím uživatelem výrobku, stačí dodat obrázek či skicu, případně základní požadované rozměry. Naše designérka pak pro něj zdarma vyhotoví vizualizaci a technický nákres s rozměry a navrhne komplexní materiálové složení. U architektů a designérů pracujeme s jejich vlastní výkresovou dokumentací, přičemž některé jejich návrhy vyrábíme jako originály na míru danému prostoru. A to nejen z hlediska tvaru a provedení, ale i po stránce samotné potahové látky nebo kůže, které nezřídka speciálně pro ten či onen výrobek objednáváme v různých zemích světa,“ upřesňuje majitel s tím, že před vlastní výrobou si každý klient odsouhlasí všechny konstrukční parametry – zvolené materiály pro očalounění kostry, tvar a provedení noh, již zmíněný potahový materiál, rozkládací mechanismus, zvedací podhlavníky apod. V rámci této služby má také možnost komfort rozpracovaného výrobku vyzkoušet přímo v dílně a včas tak navrhnout i případné další úpravy, aby vše maximálně splňovalo jeho požadavky. „V případě sedací soupravy zákazník může usednou a říci – ten sedák je tuhý nebo naopak moc měkký, nízký či příliš vysoký atd. Při tom se snažíme používat ty nejlepší materiály na trhu, ať už jde o látky, kůže a kování importované hlavně ze Španělska, Belgie nebo Itálie,“ doplnil R. Šlechtický a dodává, že mezi kůžemi je také kravská kůže se srstí, jíž jsou kromě čel postelí a křesel potahovány i sedací soupravy a pohovky, které jsou zákazníky vybírány zejména pro vybavení dřevěných chat a srubů.

Potřeba posunout se o kousek dál…

Loni na podzim firma přistoupila k dlouho připravované rozsáhlé přestavbě provozovny v Lukách n/J. „Po dokončení cca na podzim příštího roku bude objekt navýšen o jedno patro. V suterénních prostorách tak jako doposud budou výrobní dílny, část prvního patra bude sloužit nám jako vzorkovna s designovým studiem a část pronajmeme jiným podnikatelským subjektům. V přistavěném patře vzniknou 4 nájemní byty, které budou sloužit jako pojistka pro případ, kdyby se s firmou cokoliv stalo, aby objekt byl soběstačný,“ zdůvodňuje majitel právě probíhající přestavbu, která je realizována za chodu dílen. Naproti tomu původní vzorková prodejna a designové studio musely být na období dvou let přemístěny do zrekonstruovaných pronajatých prostor v Jihlavě. Zde spolu se svojí kolegyní našel své přechodné pracoviště i loni v červenci přijatý nový obchodní zástupce pro zakázkovou výrobu Jaroslav Frantál, jehož profesní život byl u pravidelných čtenářů DM dosud spojen s prodejem čalouněného nábytku značky BÖHM. „Jaroslav je zkušený obchodník a když u něj po více jak čtvrtstoletí práce pro našeho někdejšího zaměstnavatele nastala potřeba učinit změnu v profesním životě, začali jsme opět pracovat spolu s cílem posunout firmu takříkajíc o kousek dál. Neboli přiblížit její činnost kromě Prahy i zákazníkům v jiných regionech, jako např. v pro nás stále zajímavějším Brně, Hradci Králové a na něj navazující oblasti Krkonoš, ale také na naší domácí Vysočině. Tu jsem doposud kvůli pracovnímu zaneprázdnění opomíjel, a tak se mi občas stávalo, že se mně někdo např. v Jihlavě či doma v Lukách pochlubil nábytkem dovezeným z Prahy v domnění, že jde o import, aniž by věděl, že se vyrábí u nás,“ vysvětluje R. Šlechtický hlavní důvod loňského rozšíření obchodního týmu. Pro zákazníky z Vysočiny firma v současné době realizuje především opravy čalouněného nábytku, s kterým se lidé nedokáží rozloučit.

…a rozšířit služby

Z výše uvedených důvodů a s příchodem nového obchodního zástupce byl vybraný sortiment značky RASL letos na jaře poprvé k vidění na brněnském nábytkářském veletrhu Mobitex. Zatím však pouze ve spojení s audiovizuální technikou ve stánku společnosti JASYKO a dalšími. Stejnou cestou se pak firma vydala už v říjnu loňského roku při otevření vzorkovny a designového studia v Jihlavě, kdy pole své působnosti rozšířila také o nabídku nejrůznějších designových interiérových doplňků. „Naší doménou samozřejmě zůstává nábytek, ale spolupracujeme s firmami z dalších oborů, za jejichž práci se můžeme zaručit. Když si tedy některý zákazník neví rady, rádi ho zbavíme starostí a postaráme se o jeho interiér i v dalších oblastech, jako jsou podlahy, závěsy, záclony, osvětlení atd.,“ upřesňuje Radim Šlechtický a dodává, že s čím si zatím nedokáže poradit on sám, je akutní nedostatek kvalifikovaného čalounického dorostu, kterým by mohl do budoucna nahradit do důchodu odcházející kolegy nebo případně rozšířit výrobu.

„Několikrát jsem se snažil ve spolupráci se základními školami ukázat naše řemeslo přímo v dílně žákům rozhodujícím se o budoucím povolání. Přestože se jim práce líbila, kýžené ovoce moje snaha nepřinesla. Problémem mladých lidí, kteří si dnes ještě neuvědomují, že řemeslo bude mít brzy skutečně zlaté dno, je nechuť daleko cestovat. A to jak do učiliště, tak po jeho skončení do nabídnutého zaměstnání, kde bych v případě opravdu dobrého řemeslníka mohl být v tomto směru nápomocen některým z rodících se bytů v právě přestavovaném objektu. Obávám se totiž, že jestli to takto půjde dál, za pár let se mě zákazníci nebudou ptát za kolik jim to či ono udělám, ale jestli jim to vůbec udělám,“ zkonstatoval majitel závěrem.

Autor: Ing. František Novák
Kontakt: novak.sd@tiscali.cz
Foto: autor a archiv výrobce

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina