aktuality

Kůrovec donutil Lesy ČR kompletně změnit obchod s dřívím

Ilustrační foto
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V pátek 20.9. představil s.p. Lesy ČR tendr na provádění lesnických činností od roku 2020, jehož vyhlášení ohlásil na pondělí 23. září. Připraveno je 54 zakázek rozdělených do tří kategorií: 23 kalamitních, 9 postkalamitních a 22 nekalamitních. Nabídky mohou zájemci podávat do 25. října. Pětileté smlouvy podnik připraví k prosincovému podpisu.

Předpokládaný objem dřeva, o který se letos soutěží, dosahuje 8,5 milionu metrů krychlových na 195 633 hektarech lesa. Ročně se počítá s těžbou 1,97 milionů metrů krychlových dřeva a zalesněním 2879 hektarů. Služby spojené s nákupem dříví představují částku 6,99 miliard korun.

Oproti tendrům vyhlašovaným v uplynulých letech dochází k několika zásadním změnám, které si vynutila současná kůrovcová kalamita. K hlavním novinkám patří rozdělení zakázek do 3 kategorií podle územního postižení kalamitou (kalamitní, postkalamitní a nekalamitní) a rozdělení tendru do více zakázek s menší územní rozlohou (aby v nich měly větší šanci na úspěch i menší firmy). Výraznou novinkou je také změna způsobu obchodování s kalamitním dřívím.

„V kalamitní zakázce smluvní partner těží a provádí pěstební práce, dřevo zůstává majetkem Lesů ČR. Postkalamitní zakázka sleduje jen pěstební činnosti. Těžbu i prodej dřeva zajistí v těchto devíti oblastech Lesy České republiky například prostřednictvím aukcí nebo dynamického nákupního systému. V nekalamitních zakázkách jsme spojili těžbu s nákupem dřeva i pěstebními pracemi,“ vysvětlil Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR.

V minulosti vítěz těžebních nebo komplexních tendrů získával s kontraktem i samotné vytěžené dřevo, o jehož odbyt se musel postarat sám. V době postupující kalamitní krize, kdy se některé druhy dřeva staly neprodejné, toto některé firmy od účasti ve výběrovém řízení odrazovalo.

„Tato změna je tu i proto, že na vybraných lesních jednotkách je nejdůležitějším kritériem rychlost zpracování kůrovcové hmoty. Jakmile toto dříví identifikujeme jako kůrovcové, musíme jej okamžitě vytěžit, asanovat a odvézt z lesa. A to bez ohledu na to, jestli to dříví má kupce nebo ne,“ vysvětlil generální ředitel podniku Josef Vojáček.

Byť mají vlastníci ze zákona nakázáno čerstvě napadené dřevo z lesa co nejdříve odvézt, aby se z něj brouk nešířil dál do zatím zdravých porostů, komplikuje jim to právě nízká výkupní cena dříví. Vítězům tendrů tak státní lesníci rozvážou ruce a nechají je rychle těžit bez toho, aby se firmy musely starat ještě o odbyt. Podle Vojáčka se to bude týkat skoro 2 milionů kubických metrů smrkového dřeva. Pro Lesy ČR to bude znamenat opětovný vstup na trh s dřívím.

„Změna je to velká, Lesy ČR s dřívím obchodovaly částečně v letech 2007 až 2009 v různých modelech, nyní se do portfolia tato činnost po deseti letech vrací. Podle mého názoru to je na základě nejlepší zkušenosti z Evropy, kde téměř všichni velcí správci a vlastníci využívají takovéto optimální kombinace vlastních a cizích zdrojů,“ říká Vojáček, podle něhož se některý sortiment propadl i o 70 a více procent oproti cenovým hladinám před více než třemi lety.

Jednou z dalších novinek právě vyhlášených tendrů je oboustranná možnost odstoupení od smlouvy bez udání důvodu po dvouletém plnění smlouvy s půlroční výpovědní lhůtou.

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina