aktuality

Příbory z pilin a škrobu

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Mladá firma ReFork si zakládá na tom, že její výrobky se v přírodě skutečně rozkládají, na rozdíl od některých bioplastů jiných výrobců, kde vědecké testy přinesly špatné výsledky.

Hlavním cílem českého startupu je nahradit jednorázové plasty biologicky rozložitelným materiálem. „Náš materiál je v souladu s cirkulární ekonomikou. Vyrábí se z odpadu z prvovýroby a v přírodě se rychle rozkládá na biomasu,“ vysvětluje Ondřej Vomela, marketingový ředitel projektu.

Jednou ze vstupních surovin jsou například piliny, které ve startupu upraví speciální procedurou. Další přírodní surovinou je škrob, jenž je odpadem při zpracování brambor. „Navíc pro výrobu používáme stejné stroje, jako pro vstřikování konvenčních plastů, takže bude lehčí pro velké plastové továrny přejít na náš materiál,“ zdůrazňuje Ondřej Vomela.

Blíží se omezení Evropské unie pro jednorázové plasty, které začne platit od roku 2021. Mezi potenciální zákazníky české technologie pak budou patřit všechny restaurace s možností vzít si nápoje nebo jídlo s sebou, a také řetězce rychlého občerstvení. Firma plánuje pokrýt 10 % evropského trhu. Své tažení kontinentem zahájí na francouzském trhu, kde restrikce EU začínají platit již v roce 2020.

V souvislosti s novými pravidly budou muset skončit nejen jednorázové plasty, ale i některé bioplasty, které se v přírodě nerozkládají. ReFork má rozložitelnost svých výrobků odborně otestovanou. „Vzhledem k tomu, že náš materiál je tvořen z velké části z odpadního dřeva, s rozložitelností jsme nikdy neměli problém. Dřevo uvnitř výrobku nasaje vlhkost a produkt začne okamžitě degradovat, je to akcelerátor rozkladu našich výrobků,“ konstatuje marketingový ředitel ReFork.

V současné době na projektu pracuje okolo 30 lidí. Většina z nich jsou externisté. Nyní je projekt ve fázi, kdy se objednávají technologie pro masovou výrobu.

Zdroj: Businessinfo.cz

Foto: ReFork

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina