aktuality

V Bosonohách přijali 180 nových žáků řemeslných oborů

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V pondělí 2. září 2019 nastoupilo ke studiu stavebních a dřevozpracujících oborů na Střední škole stavebních řemesel Brno-Bosonohy více než 180 nových žáků. Do stavu učňovského je během slavnostního rituálu uvedl sv. Matěj, patron všech stavebních oborů.

Přestože v letošním roce skončily na základních školách demograficky slabší ročníky, stavební škola přivítala v tradičních, tříletých a čtyřletých oborech s maturitou celkem o 40 žáků více než loni.

Poměrně velký zájem je o obory dřevozpracující nebo tzv. vodařské, topenářské a plynařské.

Horší už je to s obory, jako je pokrývač nebo kominík, do kterých se bohužel letos nepřihlásil ani jeden student, ačkoliv jejich potřeba na trhu je obrovská.

Situace na trhu je kritická, sehnat řemeslníka je úkol na měsíce a některé firmy konečně – za pět minut dvanáct – uchopily situaci do rukou a ve velkém nabízejí stipendia a další benefity rovnou s jistým místem už od prvního měsíce ve škole.

„Využijte následující roky na maximum. Važte si každého, kdo se snaží o vaše vzdělání, protože jen to, co investujete do sebe a svých schopností, to vám nikdo nevezme,“ připomněl Tomáš Psota, ředitel Krajské hospodářské komory jižní Moravy.

Josef Jaroš z Asociace malých a středník podniků a živnostníků ČR přišel s radostným poselstvím: „Svého času bylo řemeslo podceňováno, ale teď se to obrací a vy přicházíte právě v tu správnou chvíli, kdy už technologické podmínky jsou na výši, a zájem o vaši práci je a bude enormní. Učte se teď a pak vás čeká opravdu zajímavá kariéra.“

Cechmistr Cechu čalouníků a dekoratérů, paní Helena Prokopová pak upozornila na nový fenomén. Řada studentů vysokých škol si dnes zpětně uvědomuje, že ze všeobecných škol a gymnázií nemají dostatečnou řemeslnou a praktickou průpravu, a využívá možnosti dodělat si odbornou nástavbu na střední škole. Není tak výjimkou, že paralelně s posledními ročníky magisterského studia stráví studenti rok na Střední škole v Brně-Bosonohách a doplňují si vzdělání třeba právě v oboru čalouník, ale i v oborech kominických a stavařských.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina