technológie

Digitalizace v malých a středních firmách (1. část)

Digitalizace v malých a středních firmách (1. část)
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Jak jsme informovali již v minulém vydání DM, nosným tématem letošního veletrhu LIGNA napříč všemi kategoriemi byla digitalizace, automatizace a robotizace. Zatímco po předchozí Ligně (2017) se mezi tuzemskými odborníky diskutovalo o tom, zda vůbec a případně v jakém časovém horizontu se našich malých a středních firem nějakým způsobem dotkne proces digitalizace, automatizace a robotizace, po letošním ročníku o tom již nemůže být pochyb. Významně k tomu přispívá i současný vývoj na trhu s pracovní silou. Aktuální otázkou tedy již není kdy, ale v jaké podobě. Návštěvníci Ligny měli možnost shlédnout celou řadu konkrétních příkladů, ať už v podobě vizí, nebo reálných řešení.

Krok za krokem

Např. společnost HOMAG na svém stánku představila ucelený koncept postavený z jednotlivých částí označený jako Step-by-step, tedy krok za krokem. Koncept se zabýval třemi stěžejními otázkami, jimž dnes firmy čelí:
•    Jaké konkrétní příležitosti dnes nabízí digitalizace malým a středním podnikům?
•    Kteří snadno použitelní asistenti a funkce mohou podporovat truhláře v jejich každodenní práci?
•    Jak může každý podnik najít ty správné stavební kameny pro vlastní „dílnu budoucnosti“?

Jaké typy technologií se dnes již používají?
•    Přenos výrobních dat do strojů, jako je nářezové centrum, ve formě optimalizovaných nářezových plánů je již v mnoha společnostech realitou
•    Asistenční systémy také výrazně zjednodušují pracovní procesy. Tyto systémy např. obsluze nářezového centra, olepovačky nebo vrtacího stroje názorně ukazují kroky, které mají podniknout
•    Dalším krokem jsou softwarové asistenční systémy pro manuální pracoviště…
•    …a proto by použití takového digitálního vývoje mělo společnostem poskytnout skutečnou šanci řešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků, což je v současné době pro průmysl obecně závažný problém

Jaké možnosti lze očekávat v blízké budoucnosti?
Uživatel nebude muset investovat do celého systému, ale místo toho si může zvolit jednotlivé stroje, inteligentní hardware, software a digitální asistenty, kteří spolu komunikují, a integrovat je do své dílny.

Na Ligně firma představila tři nové koncepty integrovaných dílen v různých výkonnostních třídách:

Řešení pro digitální začátek

Firmám, které stojí na samém začátku zavádění digitalizace do výroby byla v rámci konceptu dílny „Digitální vstup“ představena jednoduchá řešení na tzv. vstupní úrovni (entry level). Dílnu, vybavenou nářezovým centrem s tiskárnou štítků, olepovačkou, CNC obráběcím centrem a montážním pracovištěm, obsluhoval jediný pracovník. K dispozici měl několik digitálních „asistentů“:

1.    Konfigurátor nábytku, který uživateli umožňuje rychle a snadno nakonfigurovat nábytek na svém tabletu nebo v počítači. V rámci postupu krok za krokem může využít knihovnu předdefinovaných základních tvarů a modulů, které se intuitivně přizpůsobí zadaným konstrukčním parametrům. Uživatel si také může vytvořit vlastní knihovnu modulů skříní a skříněk. Po fázi návrhu může být vybráno kování a komponenty na základě dat od všech běžných výrobců. Každá firma si může uložit svá vlastní strukturální pravidla a použít je pro nové modely. Digitální data pro výrobu, jako jsou výkresy, kusovníky a CNC programy, se vytvářejí přímo a lze je exportovat. Konfigurátor je webová aplikace, a proto jej lze použít na jakémkoli zařízení s internetovým prohlížečem. To znamená, že jej lze použít v kanceláři, na stroji nebo dokonce i na cestách – a to bez nutnosti instalace jakéhokoli softwaru. Další důležitou výhodou je to, že software je vždy aktuální a firma může automaticky používat všechna vylepšení.

2.    Mnoho firem stále používá ručně psané kusovníky v papírové podobě. Digitální pracovní složka umožňuje používat data při výrobě konzistentně. Shrnuje všechna data týkající se výroby a nahrazuje jednotlivé papírové dokumenty. Všechna data z konfigurátoru nábytku lze snadno importovat do digitální pracovní složky, kde jsou přístupná prostřednictvím smartphonu nebo tabletu. Obsluha tak má k dispozici transparentní stav všech objednávek a je schopna snadno upravit další dílce nebo je převést do Optimalizace řezání. Tento software vytváří nářezové plány na základě různých kritérií (minimální odpad, krátká doba chodu nebo jednoduchá manipulace s materiálem) a seznam dílců – bez ohledu na typ pily. Pomocí Asistenta řezání si uživatel může vybrat optimální nářezový plán. Štítky lze vytisknout kliknutím na tlačítko. Výsledkem je, že každý díl může být jasně identifikován a současně štítek poskytuje informace o zpracování na olepovačce a CNC obráběcím centru.

3.    Snadnou a rychlou orientaci v jednotlivých dílcích nabízí Asistent třídění. Používá se ve spojení se speciálním třídicím regálem. Uživatel naskenuje čárové nebo QR kódy na dílcích a obdrží pokyny, na které pozice regálu má nábytkové dílce umístit. Jedná se o jednoduchý, rychlý a bezpečný proces – a to i díky speciální čtečce čárových a QR kódů připevněné na rukavici. Obsluha ji ovládá pomocí integrovaných tlačítek. Nemusí tak neustále brát a opět odkládat standardní čtečku.

4.    Montážní asistent ukazuje rozložené výrobky, výkresy dílců a pohled na 3D výkres nábytku. Uživatel v něm najde seznam veškerého požadovaného kování a komponentů pomocí přehledu, který také nabízí zobrazení veškerého nábytku, který již lze kompletně sestavit. Jakýkoli druh informací týkajících se práce je tedy vždy na dosah ruky.

Řešení pro zasíťovanou digitální dílnu

Tato koncepce dílny byla vybavena CNC obráběcím centrem pro nesting, horizontální vrtačkou a kolíkovačkou, olepovačkou se třemi technologiemi olepování (horký vzduch, EVA, PUR), širokopásovou bruskou a montážním pracovištěm s korpusovým lisem. Dílnu tak tvořila tři pracoviště – 1. broušení, vrtání, kolíkování, frézování; 2. olepování; 3. montáž. Každé pracoviště obsluhoval jeden zaměstnanec. Práci jim výrazně usnadňovali softwaroví asistenti:

1.    Návrhový CAD/CAM program pro navrhování nábytku, vytváření digitálních výkresů, kusovníků a CNC programů.
2.    Digitální pracovní složka, do níž lze všechna data snadno importovat z návrhového CAD/CAM programu.
3.    Asistent pro olepování hran řídí zásoby olepovacích pásek. Obsluha vybere dílce pro olepování a asistent zobrazí požadované metry pro každý typ olepovací pásky. Asistent umožňuje efektivní využití pásek a rychlé nastavení olepovačky.
4.    K efektivní práci přispívá také Asistent třídění (popsaný výše). Pro snadnou, rychlou a bezpečnou manipulaci je každý návin hranovací pásky uložen ve vlastním kartonovém boxu. Kartony s náviny jsou přehledně uspořádány ve speciálním regálu s označenými pozicemi. Každý karton má svůj vlastní čárový nebo QR kód, pod kterým je evidován v systému a je přiřazen konkrétní pozici v regálu. Při olepování se vyhledá příslušná hrana a i s kartonem se vyjme z regálu, vloží do olepovačky a po použití opět uloží do regálu. Funkčnost celého systému ale není podmíněna použitím kartonových boxů. Do regálu lze ukládat i samotné náviny, které ale musí být na vhodném místě opatřeny kódem.
5.    Montážní asistent – viz popis výše.

Řešení pro jednotlivé buňky propojené do sítě

V tomto případě se jednalo o plně automatizované zpracovatelské buňky vybavené roboty a dopravníky, které lze modulárně rozšířit – ideální pro středně velké nábytkářské podniky zpracovávající velkoplošné materiály. Jednotlivé buňky jsou propojeny prostřednictvím automaticky řízených vozidel (TRANSBOT), které byly poprvé představeny na HOLZ-HANDWERK 2018. Řídicí systém přebírá kontrolu nad celou výrobou. Všechny tyto prvky se spojují a vytvářejí zcela autonomní a automatizovaný výrobní koncept pro kusovou výrobu – od řezání až po plně zabalený nábytek – který lze variabilně přizpůsobit požadavkům zákazníka.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina