odborné témy

Profesionální instalace oken s nástrojem ift-Instalation Tool

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Bezplatný online nástroj „ift-Installation Tool“ umožňuje montérům a projektantům profesionálně naplánovat stavební připojení oken s ohledem na stavební fyziku, upevnění a utěsnění. Novinkou jsou stěnové konstrukce pro renovaci s volitelnou izolací. Plánování je nyní možné také s brandově neutrálními okenními profily z PVC, dřeva a hliníku. Statické kótování bylo rovněž přizpůsobeno ÖNORM. Kromě brandově neutrálního ift-instalačního nástroje jsou k dispozici i verze se specifikovanými značkami.

Každý odborník na okna již zažil, že montážní pracovníci a výrobci oken se na staveništi hádají s architektem nebo stavitelem o profesionálním návrhu instalace. Obecná pravidla a detaily vzorků jsou zde málo nápomocné, protože malé změny návrhu mají často velký vliv na stavební fyziku. To je důvod, proč ift Rosenheim před několika lety vyvinul ift-instalační nástroj (v němčině a angličtině). Mezitím už uživatelé vygenerovali více než 25 000 souborů PDF.

Po bezplatné registraci na www.ift-montageplaner.de umožňuje softwarový nástroj rychlé a profesionální plánování instalace oken a připojení ke stěně. Uživatele navádí menu, kterým jsou vyloučeny technicky nevhodné konstrukce a montážní systémy. To je doplněno informacemi a online pomocí. Základem ift-instalačního nástroje je „(RAL) směrnice pro instalaci oken a vchodových dveří (Montageleitfaden)“.

Program je k dispozici jak v produktově neutrální ift verzi (s montážní dokumentací ve formátu PDF), tak ve verzích brandově specifických s vytvořením ift instalačního pasu. Po výběru produktu (konstrukce stěny/materiál, okenní materiál/profil, těsnicí/upevňovací systém atd.) a výběru rozměrů je proveden stavebně-fyzikální výpočet spojení konstrukce v reálném čase pomocí výpoč­tového programu WinIso, validovaného ift, a statický výpočet příslušných sil.

Všechny volitelné výrobky jsou uloženy v databázi a mají nezbytné atesty, aby bylo zajištěno, že jsou vhodné k použití. Spolu s přiděleným identifikačním číslem a QR kódem je dosaženo vysoké úrovně bezpečnosti ift instalačního pasu.

Nejdůležitější novinky v krátkosti

•    Nastavitelné stěnové konstrukce byly rozšířeny o příklady pro renovaci
•    Plánování je nyní možné s brandově neutrálními profily z PVC, dřeva a hliníku
•    Zatížení větrem se nyní automaticky vypočítává také pro Rakousko
•    Nyní je možné přizpůsobit statické kótování ÖNORM. Partnerem spolupráce je společnost Holzforschung Austria
•    Statické dimenzování spojovacích prostředků bylo celkově vylepšeno. Firemní verze nyní automaticky vypočítají typ a počet požadovaných spojovacích prostředků

Zpracováno z podkladů ift Rosenheim

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: archiv ift Rosenheim

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina