výstavy

Ceny Interzum Award 2019

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Šedesátý mezinárodní veletrh pro výrobu nábytku a interiérový design Interzum 2019 v Kolíně nad Rýnem představil nejnovější trendy a vize týkající se návrhů budoucích interiérů obydlí i dopravních prostředků, nových „zelených“ materiálů a technologií, ochranu zdrojů, udržitelnost, bydlení v malém prostoru, stroje pro výrobu čalounění a digitalizaci výroby i výrobků. Orientovat se návštěvníkům pomáhalo rozdělení do segmentů „Materiály & příroda“, „Funkce & komponenty“ a „Textil & stroje“. Na bulvárech byly vystaveny oceněné produkty s uvedením místa stánku příslušného vystavovatele.

Ocenění zviditelňuje firmu i produkt

Výhradně vystavovatelé mohli přihlásit své výrobky do soutěže Interzum Award 2019, která se letos konala již podesáté, a to bez poplatku. Do soutěže bylo přihlášeno 220 produktů z 22 zemí. S oceněnými výrobky se lze seznámit na www.interzum-award.de.

Bydlení v malém prostoru

Nově byla letos zavedena kategorie „Drobné prostory“, ve které soutěžily nejlepší inovace všeho vybavení pro malé byty, domy. Bydlení na malém prostoru je stále více žádáno a to nejen díky „singl“ domácnostem. Zvyšují se ceny za podnájmy i za pořízení vlastního bydlení. Aby byl minimální prostor dokonale využit, musí být zařízen technicky bezchybně fungujícím a současně vizuálně krásným a bezpečným nábytkem a ostatním vybavením.

Vysoce kvalitní výrobky

V kategorii „Inteligentní materiály a design 2019“ udělila odborná porota, ve které byl také zástupce Red Dot, ocenění „Vysoká kvalita produktu“ 59 výrobků a „Nejlepší z nejlepších“ 12. Mezi těchto dvanáct „Nejlepších z nejlepších“ byla vybrána také retro buková lůžková lamela z kvalitně slepených dýh a s dokončením horní plochy proti vnikání vlhkosti. Potěšilo mě, že cenu „Vysoká kvalita produktu“ získala řada materiálů a systémů pro výrobu čalounění.

Nový standard – svoboda volby, individualizace, personifikace, ekologie

Trendem není jen používání obnovitelných materiálů, jako je dřevo, kokosové vlákno, přírodní latex, ale i materiálů recyklovatelných nebo recyklovaných. Ekologický přístup mění navrhování konstrukce a materiálové skladby pohovek, křesel, lůžek, matrací a dalších výrobků tak, aby byly materiály snadno vzájemně oddělitelné. Nové myšlení spotřebitelů zvyšuje nároky na design, užitnou hodnotu a funkci interiérů a nábytku. Současný zákazník stále častěji požaduje produkty, které se dají samozřejmě přizpůsobit jeho individuálním (personifikovaným) hodnotám a životnímu stylu a současně určitým způsobem šetří životní prostředí. Skloubit vysoké nároky a záměrnou skromnost je velkou výzvou nábytkářům.

Výrobky vysoké kvality

U matracových jader „Velda Resleep“, „soul spring“ a „Cortec“ komise oceňovala nejen vysoký komfort ležení a spaní, ale také konstrukce bez lepidel a průmyslových spojovačů propojené principem dětských skládaček trojrozměrného tvarového skládání.

U nových potahových koženek (povrstvený textil) komise hodnotila vysoký uživatelský komfort, dokonalý vzhled napodobující jemnou useň, měkkost, příjemný hebký omak, prodyšnost, snadnou čistitelnost. Koženka „laif® VyP Nappa“ patří k nové generaci prodyšných čalounických materiálů s propustností vodních par. Tento inovativní hybridní materiál z vinylu a polyuretanu využívá jejich nejlepších vlastností: měkkost povrchu a odolnost materiálu. Potahy z tohoto materiálu jsou určeny pro dlouhodobé sezení, hodí se do kin, divadelních sálů, kanceláří, dopravních prostředků. Koženka „skai® Pureto EN“ je bez PVC s robustním polyuretanovým povrchem vyráběným na bázi vody, tedy bez rozpouštědel, vysoce odolná, měkká, vhodná do veřejných interiérů včetně stravovacích prostorů. Lze vybírat z velké škály barev.

Technické řešení, zvýšenou estetiku snížením tloušťky materiálů a ergonomický komfort komise ocenila u plně recyklovatelného polotovaru křesla VICKY PUR s nosným tvarem z inovované polotuhé polyuretanové pěny a na něm napěněnou čalounickou tvarovací vrstvu z vysoce elastické polyuretanové pěny.

Vysokou míru novosti matracových pružicích elementů s nastavitelným tlakem 2,7 kPa a 5,5 kPa se vyznačuje oceněný IDEAL SPRING francouzské firmy Standard Gum, který navíc získal 15. 5. 2019 mezinárodní patent. Některé nosné pružné terče různého provedení uplatněné v lůžkových roštech české firmy AHORN CZ jsou vyrobeny v této firmě, kterou navštěvuji od nepaměti při každém Interzum. Tak jsem byla bezděky přímým svědkem postupně vznikajícího patentovaného řešení. Výrobce pryžových a plastových pružně pevných výrobků se nejprve věnoval součástkám pro lůžkové rošty a celým lůžkovým roštům, ale v roce 2011 začal vytvářet i matrace. Měkkou polyuretanovou pěnu kombinoval s tlačnými plastovými pružinami s názvem „citronky“, jejichž okraje byly z polotuhého plastu a pružicí střední část tvořil dřík rovněž z měkké polyuretanové pěny. Rozdílné objemové hmotnosti měkkých polyuretanových pěn a jejich různý odpor proti stlačení, umožňovaly experimentovat. V dalších letech zmizela střední měkká část a byla nahrazena plastovou pružinou nového tvaru ukotvenou do polotuhých plastových částí. Element IDEAL SPRING tvoří umná celoplastová konstrukce vyznačující se systémem měnění odporu proti stlačení. Systém IDEAL SPRING tvoří zónové části jádra matrace. Koncovky polotuhých tlačítek prostupují prošívaným nesnímatelným matracovým potahem na povrch matrace a jejich stiskem nebo povolením se mění tlak pružin. Elementy mají šířku 305 mm, výšku 120 mm a jsou pro užší i širší matrace v rozměrech 605 mm, 705 mm a 805 mm. V IDEAL SPRING se zhodnotila léta vynalézání materiálů i finálních tvarů plastových pružin tak, aby byly dlouhodobě odolné při opakovaném pružení a to u patentovaného systému nejen ve směru vertikálním, ale pro zvýšení tuhosti současně i horizontálním. A při převalování se spáče nebo usednutí na lůžku jsou pružiny i spojovací „desky“ zatěžovány nekontrolovatelně i v dalších směrech. Kromě pružin by při nevhodných materiálech a konstrukci byly ohroženy natržením nebo zlomem také pružně tuhé „desky“ spojovací konstrukce reagující na dílčí a celkové stlačování i tyčový systém ovládající tlačné pružiny.

Ekologie

Komise ocenila  soubor matracových damašků zhotovených z plastů shromážděných v moři nazvaný „SEAQUAL™“. Výrobcem je belgická firma BekaertDeslee, která podporuje čištění oceánu. Každý rok se do moří dostane 8 milionů tun odpadků. Pod názvem „SEAQUAL™“ je také založena organizace, která od rybářů na španělských březích vykupuje odpad z moří. Každý materiál, včetně hliníku, dalších kovů, skla nebo plastu jde do vlastního recyklačního řetězce. BekaertDeslee vlastní textilní technologii, která mu umožňuje odebírat plasty z oceánu, vytvořit z nich nové příze, které se používají k výrobě tkaných i pletených damašků.

Autor: Ing. Helena Prokopová
Cech čalouníků a dekoratérů
Kontakt: cech_cal@volny.cz
Foto: autorka

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina