aktuality

SVOL: Na obnovu lesů budeme příští rok potřebovat 7 miliard!

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) uspořádalo v den zahájení 46. ročníku výstavy Země živitelka tiskovou konferenci „Kůrovcová kalamita v lesích – nové informace a souvislosti“.

SVOL prostřednictvím konference znovu upozornil, že kůrovcová kalamita bude pokračovat a na obnovu lesů nestátní vlastníci budou v roce 2020 potřebovat od státu 7 miliard korun.

„Trh se dřevem se prakticky zhroutil a některé sortimenty, například vláknina, jsou prakticky neprodejné,“ uvedl předseda SVOL František Kučera s tím, že jiné typy zpracovaného dříví se prodávají dokonce pod výrobními náklady a někteří hospodáři se nebudou kvůli nedostatku peněz schopni o lesy starat.

Kůrovcové kalamitě se ve svém projevu na Zemi živitelce věnoval i prezident republiky Miloš Zeman, který vyzval v boji s kůrovcem k „použití zdravého rozumu“ a vymezil se proti přetváření hospodářských lesů v divočinu (jako příklad uvedl Šumavu).

Nestátní vlastníci lesů jsou kvůli historicky nejrozsáhlejší kůrovcové kalamitě a dalším dopadům klimatických změn v mimořádně obtížné situaci. MZe připravilo návrh nové podpory pro vlastníky nestátních lesů, podpora byla schválena EK počátkem srpna. Nutná výše podpory za r. 2018 činí dle propočtů SVOL i firmy pověřené MZe 3,2 mld. Vláda však schválila pouze 2,5 mld. 1,5 mld. by mělo být vyplaceno v r. 2019, 1 mld. v r. 2020 (po vyhodnocení situace).

„Podporu přicházející po dlouhých měsících vyjednávání vítáme, bohužel je však nedostatečná a nejsou zatím vyřešena pravidla pro vyplácení těchto prostředků,“ uvádí předseda SVOL František Kučera. „Podmínkou je přijetí novely zákona o lesích, administrace podpory prostřednictvím krajských úřadů… Odhadujeme, že první žádosti bude možné podat v listopadu a na čerpání peněz bude kriticky málo času.“

Kůrovcová kalamita přitom zdaleka nekončí. V návrhu státního rozpočtu na rok 2020 je v kapitole MZe navrženo navýšení pouze o částku 1 mld. (z toho na lesy 700 mil. Kč!)

Ve státním rozpočtu chybí finanční podpora nutná na zmírnění následků sucha a kůrovcové kalamity v r. 2020 vyčíslená odborníky z oboru lesnictví opakovaně na minimálně 7 mld. Kč (6,63 mld. Kč). „Před SVOL je celá řada dalších klíčových jednání, nestátní vlastníci nemohou z vlastních prostředků následky kůrovcové kalamity financovat a v mnohých případech lze pokračující existenci jejich hospodaření označit za ekonomický zázrak.“

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina