aktuality

SVOL: Na obnovu lesů budeme příští rok potřebovat 7 miliard!

Aparatea 728x90anim
Aparatea350x90-anim
Aparatea 728x90anim
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) uspořádalo v den zahájení 46. ročníku výstavy Země živitelka tiskovou konferenci „Kůrovcová kalamita v lesích – nové informace a souvislosti“.

SVOL prostřednictvím konference znovu upozornil, že kůrovcová kalamita bude pokračovat a na obnovu lesů nestátní vlastníci budou v roce 2020 potřebovat od státu 7 miliard korun.

„Trh se dřevem se prakticky zhroutil a některé sortimenty, například vláknina, jsou prakticky neprodejné,“ uvedl předseda SVOL František Kučera s tím, že jiné typy zpracovaného dříví se prodávají dokonce pod výrobními náklady a někteří hospodáři se nebudou kvůli nedostatku peněz schopni o lesy starat.

Kůrovcové kalamitě se ve svém projevu na Zemi živitelce věnoval i prezident republiky Miloš Zeman, který vyzval v boji s kůrovcem k „použití zdravého rozumu“ a vymezil se proti přetváření hospodářských lesů v divočinu (jako příklad uvedl Šumavu).

Nestátní vlastníci lesů jsou kvůli historicky nejrozsáhlejší kůrovcové kalamitě a dalším dopadům klimatických změn v mimořádně obtížné situaci. MZe připravilo návrh nové podpory pro vlastníky nestátních lesů, podpora byla schválena EK počátkem srpna. Nutná výše podpory za r. 2018 činí dle propočtů SVOL i firmy pověřené MZe 3,2 mld. Vláda však schválila pouze 2,5 mld. 1,5 mld. by mělo být vyplaceno v r. 2019, 1 mld. v r. 2020 (po vyhodnocení situace).

„Podporu přicházející po dlouhých měsících vyjednávání vítáme, bohužel je však nedostatečná a nejsou zatím vyřešena pravidla pro vyplácení těchto prostředků,“ uvádí předseda SVOL František Kučera. „Podmínkou je přijetí novely zákona o lesích, administrace podpory prostřednictvím krajských úřadů… Odhadujeme, že první žádosti bude možné podat v listopadu a na čerpání peněz bude kriticky málo času.“

Kůrovcová kalamita přitom zdaleka nekončí. V návrhu státního rozpočtu na rok 2020 je v kapitole MZe navrženo navýšení pouze o částku 1 mld. (z toho na lesy 700 mil. Kč!)

Ve státním rozpočtu chybí finanční podpora nutná na zmírnění následků sucha a kůrovcové kalamity v r. 2020 vyčíslená odborníky z oboru lesnictví opakovaně na minimálně 7 mld. Kč (6,63 mld. Kč). „Před SVOL je celá řada dalších klíčových jednání, nestátní vlastníci nemohou z vlastních prostředků následky kůrovcové kalamity financovat a v mnohých případech lze pokračující existenci jejich hospodaření označit za ekonomický zázrak.“

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina