aktuality

Pila LABE WOOD už dosáhla stádia hrubé stavby

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Společnost LABE WOOD v polovině července ukončila první etapu výstavby velkokapacitní pily na zpracování jehličnaté kulatiny, která od počátku roku roste v areálu papírenské společnosti Mondi Štětí na Litoměřicku.

Hlavní objekty pilařského závodu, představující investici ve výši kolem 2,9 mld. Kč, se tak dostaly do stádia hrubé stavby, což zástupci investorů ve středu 17. července potvrdili postaru vztyčením tzv. glajchy neboli pentlemi ozdobeným stromkem, v daném případě jehličnatým. A to na srdci budoucího provozu – na budově pilnice, s projektovanou roční kapacitou pořezu kolem jednoho miliónů kubíků dřevní hmoty.

Postupně budou dokončovány i administrativní budova a objekt údržby. V současné době probíhají stavební práce také na manipulačním skladu kulatiny, kam bude od září, stejně jako do objektu pilnice, montováno technologické vybavení (třídicí a mechanizační technologie Springer a profilovací linka Linck).

Zpracovávaná kulatina v dřevinách smrk a borovice bude skladována na mokrých skládkách a před vlastním zpracováním tříděna s pomocí skeneru a rentgenu. Podle předpokladů by měla být nakupována z oblastí v dosahu 100 km a dopravována výhradně po železnici. S jejím návozem firma počítá od začátku příštího roku, kdy by pila měla začít fungovat ve zkušebním provozu a od II. pololetí pak na plný projektovaný výkon. Vyprodukované stavební řezivo, v předpokládaném ročním objemu cca 600 tis. kubíků, bude směřovat hlavně na český a německý trh. Štěpka poputuje do sousedního provozu firmy Mondi, která má ve společnosti LABE WOOD 25% podíl. Dalších 37 % vlastní průmyslově-investiční holding ECO-INVESTMENT, 33 % rakouská společnost Holzindustrie Maresch GmbH a 5 % slovinská firma UNITIMBER d.o.o.

Podle jednatele LABE WOOD s.r.o. Radima Stravy se firma spolu se samotnou výstavbou postupně věnuje i náboru zaměstnanců s tím, že hlavní pozice má již obsazeny. Mimo to disponuje 80 životopisy adeptů na dělnické profese a řidiče kolových nakladačů. K pohovorům podle něj chodí především lidé z regionu, kteří nechtějí za prací dojíždět do Prahy. „K 1. dubnu 2020 bychom chtěli mít 150 zaměstnanců,“ upřesňuje jednatel a dodává, že firma hodlá prioritně nabírat české zaměstnance i vzhledem k tomu, že bude investovat do jejich školení.

Výše zmíněná celková investice 2,9 miliardy korun zahrnuje koupi pozemku, stavbu a technologie. Podle Miroslava Vajse, zástupce holdingu ECO-INVESTMENT, bylo zatím proinvestováno 23 mil. EUR a návratnost by měla být do sedmi let. A to při předpokládaném ročním obratu 150–200 mil. EUR (3,863 až 5,150 mld. Kč).

Zdroje: Litoměřický deník, Holzkurier

Foto: Ze slavnostního vztyčování glajchy. Autor foto: Karel Pech

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina