aktuality

Jitona se opět potýká s problémy. Bude propouštět

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nábytkářská firma Jitona, jedna z tradičních českých značek, jejíž historie sahá k roku 1951, se potýká s problémy a bude propouštět. Výpověď dostane asi stovka zaměstnanců klatovského závodu. Propouštění se dotkne i třebíčského závodu, ale ještě není známo, jak velké bude. Informaci zveřejnila Česká televize.

Důvodem pro propouštění je ukončení spolupráce s hlavním odběratelem, firmou IKEA. Klatovský závod pro Ikeu vyráběl přes čtvrt století. Ukončení spolupráce je naplánováno ke konci října. Odejde 100 až 110 zaměstnanců.

„Po této dlouhé spolupráci jsme došli do stavu, kdy výrobní náklady způsobené nárůstem cen materiálu, energií a samozřejmě i nárůstem platů jsme již nedokázali promítnout do cen výrobků. IKEA neakceptuje zvýšení cen,“ uvedl pro ČT místopředseda představenstva Jitony Martin Kovář.

Část technologie v Jitoně je určena pro velké série, řádově ve stovkách a tisících kusech. IKEA je jedna z mála, která dokáže tak velké série odebírat. A podle vedení podniku, jehož hlavní sídlo je v Soběslavi, je těžké takového zákazníka nahradit.

V Klatovech zůstane 40 až 50 zaměstnanců. Vyrábět budou malosériový nábytek a reproduktorové skříně pro německou firmu.

Propouštění se dotkne i závodu v Třebíči, kde o práci přijde asi 80 lidí.

Jitona měla potíže i před osmi lety (2011), kdy omezila výrobu v Soběslavi a přesunula ji právě do Klatov a do Třebíče.

Zdroje: ČT24, ČTK

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina