aktuality

České firmy nezvládají digitalizaci. Mohou na to doplatit

Aparatea 728x90anim
Aparatea350x90-anim
Aparatea 728x90anim
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Digitální technologie pronikají do stále širšího okruhu oborů. Oblast, která byla před lety vyhrazená jen pro podniky zaměřené na výpočetní techniku či komunikace, se rozšiřuje také do obchodních či výrobních firem nebo do oblasti služeb. Mnohé firmy si však s tímto procesem nevědí rady a dopouštějí se mnoha chyb. Tématem se podrobně zabývá portál BusinessInfo.cz.

Jedním z nejvážnějších problémů bývá přitom hned počáteční rozhodnutí o tom, kdo bude mít celý proces digitalizace ve firmě na starosti. „Nejhorší rozhodnutí je předání celé problematiky do IT oddělení se slovy ‚tak to pro nás vymyslete‘. V takovém případě společnost utratí spoustu peněz za IT technologie, konzultanty a výsledkem je stejná firma s novým a většinou drahým IT systémem,“ vysvětluje Alice Punch, která se zabývá poradenstvím pro firmy.

Druhou častou cestou, jejíž výsledky nebývají úplně dobré, je vytvoření role takzvaného CDO, neboli Chief Data / Digital Officer, a jeho vyčlenění mimo IT. „V takovém případě výsledky bývají lepší, ale i zde se setkáváme s tím, že tento dle titulu ‚board member‘ vlastně není úplně board member a má problém prosadit své názory a rozhodnutí. Správnou cestou je, že téma digitalizace společnosti musí stále vlastnit CEO nebo majitel, řídit modernizaci obchodního modelu nebo tvorbu nových obchodních modelů,“ podotýká Alice Punch.

Další velmi častou chybou je podle ní neznalost principů tvorby digitálních obchodních modelů. „Byť se jedná o oblast velmi mladou, jsou dnes již všechny základní typy nových obchodních modelů, digitálních platforem stejně jako jejich rozjezdové strategie v zahraničí velmi dobře teoreticky zpracovány a mají i svá jména. Je tedy nutné mít v týmu odborníky vzdělané v této oblasti,“ zdůrazňuje a dodává, že mnoho společností rovněž neumí správně využít data, ať už svá vlastní či volně dostupná, pro řízení procesu digitalizace.

Nezvládnutá digitalizace přitom může mít velmi negativní dopady na postavení firmy na trhu i její zaměstnance. „Pokud společnost v dnešní době zaspí digitalizaci, může být její stávající business model velmi rychle zcela nahrazen jejím konkurentem nebo někým, kdo prostě v dané oblasti začne podnikat od nuly. Dnešní možnosti nasazení zásadních systémů v módu ‚as a service‘ umožňují vstup do businessu novým subjektům s minimem kapitálu a tak jsou stávající hráči více ohroženi,“ popisuje Alice Punch.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

Ilustrační foto

 

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina