aktuality

Pocty súčasníkom, ktorí vyzdvihujú odkaz Jozefa Dekreta Matejovie

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Na tohtoročnom Dni stromu v Lesníckom skanzene pri Čiernom Balogu (13. 7. 2019) odovzdali už 13. Cenu Jozefa Dekreta Matejovie osobnosti, ktorá sa mimoriadne zaslúžila o zveľaďovanie a rozvoj lesníctva na Slovensku. Čerstvým nositeľom sa stal Ing. Ján Bavlšík – za celoživotný prínos v rozvoji hospodárskej úpravy lesov na rôznych pracovných pozíciách. Cenu udeľuje od roku 2007 Slovenská lesnícka komora v spolupráci so š.p. LESY SR.

Osobnosť Jozefa Dekreta Matejovie je v lesníckych kruhoch veľmi vážená. Pri príležitosti 245. výročia jeho narodenia bola na Dni stromu uvedená do života nová kniha „Život zasvätený lesu“. Autormi tejto významnej publikácie sú Eva Furdíková a nestor slovenských lesníkov a ochranárov, polyhistor Július Burkovský. Knihu semienkami smrekovca opadavého pokrstili prof. Milan Saniga a Pavol Datko – rodák z Čierneho Balogu, ktorý žije v Kanade a postaral sa o to, aby kniha mohla byť na svete. Je to prvá kniha, ktorá o najváženejšom slovenskom priekopníkovi lesníctva vyšla po 45 rokoch.

Deň stromu 2019 je však predovšetkým oslava prítomnosti odvetvia lesného a drevárskeho hospodárstva, čo dokázali aj tvorivé dielne drevárskych remesiel na 86 zastávkach 140 hektárového skanzenu. Medzi nimi vedie štvorkilometrový Chodník lesného času.

Na začiatku skanzenu odhalili v novovysadenom Lipovom hájiku pamätný kameň s vytesanými rokmi 1999 – 2019 venovaný 20. výročiu vzniku š.p. LESY SR. Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ing. Gabriela Matečná vysadila spolu s generálnym riaditeľom š.p. LESY SR Ing. Marianom Staníkom strom roka 2019 – priekopnícku drevinu Jarabinu vtáčiu.

Do príjemného prostredia Vydrovskej doliny zavítalo vyše 10 tisíc návštevníkov.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina