aktuality

Globální ekonomika slábne, rizika rostou

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Dun & Bradstreet (D&B), vedoucí poskytovatel globálních ekonomických informací a strategický partner poradenské společnosti Bisnode, v první polovině letošního roku zvýšil rating sedmi zemím světa, ke snížení přistoupil ve dvanácti případech. Rating klesl například Švédsku, Kanadě, Číně nebo Estonsku, zatímco Lucembursko, Rusko či JAR si polepšily. Svými politickými, ekonomickými a obchodními analýzami, které D&B zpracovává pro 132 zemí světa, upozorňuje na rizika plynoucí z obchodního styku.

Globální ekonomika slábne a potýká se s řadou problémů, což se letos již také nepříznivě odrazilo na ratingovém hodnocení států, které firmám poskytuje mezinárodně srovnatelné hodnocení rizika při obchodování v jednotlivých zemích. Rating D&B je výsledkem analýzy politického, komerčního, makroekonomického a externího rizika, a klade si za cíl predikovat riziko dané země zejména z pohledu návratnosti investic v horizontu dvou let.

„V prvních šesti měsících roku 2019 jsme zaznamenali více snížených ratingů než za celý loňský rok,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že oslabování je stále více patrnější v hlavních světových ekonomikách, jako je Čína, Japonsko, eurozóna a USA a protivítr globální ekonomice navíc vytváří rétorika mezi Washingtonem a Pekingem, rizika spojená s britským brexitem nebo výrazný pokles průmyslových i spotřebitelských výdajů v Číně.

Nejpříznivější investiční klima v Evropě má aktuálně Norsko, jehož rating D&B stanovila na stupni nejnižšího rizika investice (DB1c). Následuje náš nejvýznamnější obchodní partner Německo. Ze zemí bývalé V4 je nejlépe hodnocena Česká republika (DB2b) před Slovenskem (DB2d), Polskem (DB3b) a Maďarskem (DB4a).

Přehled zemí se změnou ratingu Dun & Bradstreet v 1. pololetí 2019

Zvýšený rating

Snížený rating

Země

Původní

Nový

Země

Původní

Nový

Kostarika

DB5d

DB5b

Albánie

DB4c

DB4d

Egypt

DB6a

DB5d

Alžírsko

DB5d

DB6a

Etiopie

DB6a

DB5d

Bahrajn

DB5b

DB5c

Keňa

DB5b

DB4d

Kanada

DB2b

DB2c

Lucembursko

DB2c

DB2b

Čína

DB4b

DB4c

Rusko

DB6a

DB5d

Estonsko

DB2d

DB3a

JAR

DB4d

DB4c

Irán

DB6b

DB6c

 

 

 

Mosambik

DB5a

DB6a

 

 

 

Omán

DB4c

DB4d

 

 

 

Peru

DB4a

DB4b

 

 

 

Švédsko

DB1d

DB2a

 

 

 

Zambie

DB5a

DB5c

Zdroj: Bisnode

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina