aktuality

Nový api-domček v Spišskej Novej Vsi

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Vybudovaním api-domčeka vo včelnici SOŠ ekonomickej v Spišskej Novej Vsi vytvorili podmienky na rozšírenie praktického vyučovania predmetu Včelárstvo v študijnom odbore Agropodnikanie. K trom úľom pribudol záhradný domček, ktorý postavili žiaci SOŠ drevárskej Spišská Nová Ves, študijný odbor Technik drevostavieb.

Api-domček osadili na vybetónovanej platni s rozmermi 3×3 metre s neveľkou manipulačnou plošinou pri úľoch 4×1,5 metra. Záhradný domček vybudovalo 12 žiakov v rámci ročníkovej práce pod vedením majstrov Petra Mecku a Jána Rumančíka. Materiál si pripravili na odbornom výcviku a potom ho počas odbornej praxe postavili podľa technických výkresov. Použili 18 nosných stojok a 6 strešných hranolov. Konštrukcia je oplášťovaná rezivom, vchodové dvere rozmer 1×2 metre, okno 1×1 m.

Api-domček je miestom, kde včelár sleduje celý proces pohybu včelstva, má tu k dispozícii všetky základné pomôcky na stáčanie medu a ďalšie praktické činnosti. Popri pracovnom pulte je dôležitým nábytkom aj včelárska lavička. Jednoduchý tvar je zhotovený z drevených masívnych materiálov. Keďže je v tesnej blízkosti včelstva a v pracovnom priestore, na lavičke má včelár možnosť počas oddychu prijímať bioenergiu od včiel a inhalovať liečivý vzduch.

Api-domček dali slávnostne do užívania v utorok 25. júna. Projekt finančne podporila Nadácia Ekopolis v rámci grantového programu Zelené oázy 2018.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina