Souhrnný indikátor důvěry meziměsíčně poklesl o 0,5 bodu na 95,2 bodu. Pokles důvěry byl zaznamenán mezi podnikateli v průmyslu, v obchodu a ve vybraných odvětvích služeb. Důvěra spotřebitelů se oproti květnu nezměnila.
V podnikatelské sféře rostla důvěra v ekonomiku pouze ve stavebnictví. Podruhé za sebou poklesla důvěra v průmyslu. „Podnikatelé v určitých sektorech průmyslu počítají s mírným letním útlumem v podobě celozávodních dovolených a odstávek, se kterými souvisí i uvažované nižší tempo růstu výrobní činnosti,“ sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ
Podrobné výsledky průzkumu
Důvěra podnikatelů v odvětví průmyslu se mírně snížila. Indikátor důvěry meziměsíčně poklesl o 0,9 bodu na hodnotu 90,3. Hodnocení současné i zahraniční poptávky se mírně snížilo. Hodnocení stavu zásob hotových výrobků se téměř nezměnilo. Průmyslové podniky zhodnotily svou současnou celkovou ekonomickou situaci přibližně stejně jako v květnu. Očekávání tempa růstu výrobní činnosti pro období příštích tří měsíců jsou mírně nižší. Očekávání zaměstnanosti jsou rovněž mírně nižší. Pro období příštích tří i šesti měsíců podnikatelé v průmyslu neočekávají výraznější změny ve vývoji celkové ekonomické situace jejich firem. Meziročně je důvěra v odvětví průmyslu nižší.
V odvětví stavebnictví se důvěra v ekonomiku meziměsíčně mírně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 0,5 bodu na hodnotu 107,4. Podnikatelé ve stavebnictví zhodnotili současnou celkovou poptávku po stavebních pracích v meziměsíčním srovnání o něco hůře. Hodnocení současné celkové ekonomické situace se téměř nezměnilo. Očekávání tempa růstu stavební činnosti pro období příštích tří měsíců jsou výrazně vyšší. Ve stejném období uvažují stavební podniky navýšit počet zaměstnanců. Očekávaní vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou meziměsíčně přibližně stejná. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů ve stavebnictví také vyšší.
V obchodu se důvěra podnikatelů meziměsíčně mírně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 0,9 bodu na hodnotu 93,1. Hodnocení celkové ekonomické situace se snížilo. Stav zásob zboží na skladech se oproti květnu mírně snížil. Pro období příštích tří i šesti měsíců očekávají podnikatelé téměř neměnnost celkové ekonomické situace jejich firem. Oproti červnu 2018 je důvěra v odvětví obchodu nižší.
Ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se důvěra podnikatelů meziměsíčně mírně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 0,5 bodu na hodnotu 94,4. Hodnocení současné celkové ekonomické situace podniků ve službách se nezměnilo. Hodnocení současné celkové poptávky se snížilo, ale očekávání pro období příštích tří měsíců jsou vyšší. Očekávání zaměstnanosti jsou nižší. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou vyšší, pro období příštích šesti měsíců jsou nižší. Meziročně je důvěra ve vybraných odvětvích služeb nižší.
Mezi spotřebiteli se důvěra v ekonomiku meziměsíčně nezměnila. Indikátor důvěry zůstal na hodnotě 105,1. Z červnového šetření mezi spotřebiteli vyplynulo, že se pro období příštích dvanácti měsíců snížily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy spotřebitelů ze zhoršení jejich vlastní finanční situace se téměř nezměnily. Obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti zůstaly meziměsíčně stejné. Obavy z růstu cen se mírně snížily. Úmysl spořit se snížil. V meziročním srovnání je důvěra spotřebitelů nižší.
Zdroj: ČSÚ
Graf 1.1 Sezónně očištěné indikátory důvěry – bazické indexy (2008–2019)
Graf 1.2 Sezónně očištěné indikátory důvěry – bazické indexy (1998–2019)
Graf 3 Indikátory ekonomického sentimentu – mezinárodní srovnání, sezónně očištěno