aktuality

Inspirací letošního Land Artu bylo 100. výročí Bauhausu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Tématem letošního 14. ročníku studentské land-artové výstavy v Botanické zahradě a arboretu Mendelovy univerzity v Brně bylo „100 let Designu nábytku“. Inspirací výstavy, kterou pořádal Ústav nábytku, designu a bydlení, se stala nábytková tvorba nejproslulejší umělecké školy moderní doby, známé jako Bauhaus, která otevřela své brány v roce 1919 v německém městě Výmar.

S náročným tématem se studenti museli vyrovnat především za použití slámy, která je v posledních třech letech na Land artu dominanntím materiálem. Letos na celkem 29 děl padlo 250 kilogramů slámy ze Školního zemědělského podniku v Žabčicích a podílelo se na nich 53 studentů.

„V současné době je Bauhaus vnímán téměř jako synonymum moderního umění, řemesla a designu. Styl a myšlení inspiroval i mnohé umělce, výtvarníky, architekty a ve dvacátých letech 20. století založení několika uměleckoprůmyslových škol inspirovaných Bauhausem i v Československu,“ uvedl vedoucí Ústavu nábytku, designu a bydlení LDF Jiří Tauber. Zakladatelem Bauhausu byl Walter Gropius, který měl v botanické zahradě díky studentovi Filipu Dočkalovi vlastní portrét. Další studentské práce připomínaly díla dalších ikon architektury a designu, například architekta Miese van der Rohe. Po botanické zahradě, jen pár set metrů od legendární Vily Tugendhat, bylo roztroušeno několik jeho židlí, tentokrát ze slámy. Jednu z nich přitom vytvořili namísto studentů učitelé Jiří Tauber s Jaroslavem Svobodou. Na jednom místě si tak návštěvníci výstavy mohli porovnat, jak se stejného tématu zhostili studenti i pedagogové.

Podle Taubera byl Bauhaus hodně náročným tématem. „Vyrobit hranaté objekty ze slámy není jednoduché,“ uvedl s tím, že jej ale sláma a její trvanlivost velice překvapila. Některé už dva roky staré objekty lze stále vystavovat.

V minulosti byl Land art v botanické zahradě MENDELU zasvěcen i jiným materiálům. Studenti využívali například vyhozený nábytek a dělali z něj nový. Inspirovali se lidským tělem nebo popisovali krásy přírody. Bauhaus letos pedagogové zvolili kvůli stému výročí tohoto uměleckého směru i stejnému výročí založení Mendelovy univerzity v Brně.

„Je to symbolické. Pro studenty je Bauhaus navíc velký pojem a inspirace, a to nejen samotná škola Bauhaus, ale i tvorba jeho členů. Je to zajímavé téma, ale nesmírně těžké,“ uvedl vedoucí studentských prací Jaroslav Svoboda.

Zdroj: MENDELU

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina