aktuality

Oddlužení živnostníků by mohlo být jednodušší a rychlejší

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Fyzické osoby, jejichž podnikání skončilo neúspěchem, by se už za dva roky mohli svých dluhů zbavit výrazně rychleji a jednodušeji než dnes. Podle nových evropských pravidel by živnostníci v oddlužení strávili tři roky, zároveň by pro ně nebyla stanovena minimální částka, kterou musí věřitelům za tu dobu uhradit. V některých případech by jim tak nemuseli zaplatit ani korunu.

V současnosti se mohou zbavit dluhů jen v případě, že s tím souhlasí jejich věřitelé. Pak už pro živnostníky platí stejná pravidla jako pro ostatní dlužníky – závazků se zbaví za pět let, pokud věřitelům uhradí alespoň 30 % dluhů.

Nová pravidla pro osobní bankroty živnostníků zavádí směrnice, kterou začátkem června definitivně schválila Rada EU. Jednotlivé členské země nyní mají dva roky na to, aby novinku promítly do svých zákonů. V Česku novelu začne připravovat ministerstvo spravedlnosti. Do sněmovny by měl návrh zamířit v příštím roce.

Evropská směrnice navíc státům doporučuje, aby stejné podmínky oddlužení jako pro živnostníky rozšířili i na nepodnikatele – tedy lidi, kteří si například nabrali spotřebitelské půjčky a nejsou schopni je splácet. Podle aktuálních pravidel se u nás běžní spotřebitelé mohou dluhů zbavit rychleji jen v případě, že za tři roky uhradí alespoň 60 % svých závazků. Tříletý osobní bankrot bez požadavku na zaplacení minimální částky věřitelům mohou v Česku využít jen senioři a zdravotně postižení.

Zdroj: Hospodářské noviny

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina