aktuality

Inšpirácie z publikácie „1000 chairs“ pretvorili do interaktívnej výstavy

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Interaktívna výstava „V hlavnej úlohe stolička“ je od 6. júna do 30. septembra 2019 inštalovaná v Lesníkom a drevárskom múzeu vo Zvolene (Nám. SNP). Zapožičaná je z medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana v Bratislave.

Stoličky sa tu stávajú hrou pre malých a veľkých, studnicou možností pre vyskúšanie variácií. Predstavujú stoličku ako predmet, ktorý sa dá meniť, skladať a rozkladať, priraďovať, porovnávať, dotvárať a spájať. Pri koncipovaní výstavy sa snažili preniknúť do jej tajomstiev a neobjavených možností.

Vizuálne má stolička obrovské množstvo dizajnérskych a remeselníckych riešení. Inšpirácie čerpali autori výstavy z publikácie „1000 chairs“ vydavateľstva Taschen. Veľký dizajnérsky boom bol v 20. storočí, keď sa mnohí umelci predstavili unikátnymi modelmi a dizajnéri kreatívnymi snami. Stoličku vo Zvolene predstavujú ako predmet originality, zábavy a hry. Odvíjajú to všetko od legendárnej stoličky – thonetky, ktorá vznikla pred 150 rokmi.

Výstava je dielom scenáristky Kataríny Kosánovej. Pri výtvarno-technickom riešení spolupracovala s Luciou Lizákovou a Alenou Bindzárovou, využila odbornosť Kataríny Hubovej z Múzea dizajnu. Garantom výstavy je Milan Boledovič. Výstavu podporili obchodná spoločnosť twd SK, s.r.o. Banská Bystrica a Zväz spracovateľov dreva SR. Prístupná návštevníkom je denne (okrem pondelka a soboty) od 9:00 do 17:00.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina