aktuality

IKEA představuje bydlení budoucnosti

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stále více obyvatel naší planety žije ve městech, kde každý týden přibude přibližně 1,5 milionu lidí. Proces masové urbanizace se zrychluje a vytváří hustě osídlená města, která spotřebovávají půdu a přírodní zdroje neudržitelným tempem. V kontextu s tímto „megatrendem“ IKEA představuje příklady projektů, které se zamýšlejí nad tím, jak může vypadat budoucnost bydlení.

IKEA spustila projekty Better Living (Lepší bydlení) a Urban Village (Vesnice ve městě), které se zaměřují především na výhody bydlení v úzce propojených komunitách. Ty u lidí vyvolávají pocit sounáležitosti (což je ověřený recept na zdravější a šťastnější život) a poskytují přístup ke společným zařízením a službám (např. školky, komunitní zahrady, fitness centra), možnosti sdílené dopravy či obchody. IKEA poprvé představila tyto projekty veřejnosti na Dnech demokratického designu ve Švédsku.

Projekt Better Living od společností IKEA a Ikano Bostad představuje:

• nový druh bytu (i s prototypem ve skutečné velikosti), který dává lidem lepší možnost dělit se o věci a je vhodný k bydlení pro různé typy rodin;

• metodologii městského plánování se zaměřením na lidi, jejímž cílem je vytvořit v obytných čtvrtích lepší podmínky pro život;

• různé druhy udržitelných výrobků a bytového zařízení do malých a sdílených prostorů, které zároveň budou cenově dostupné pro co nejvíce lidí.

Projekt Urban Village od společnosti SPACE10 kombinuje několik prvků:

• Zkoumá, jak zlepšit každodenní život ve vícegeneračním sdíleném bydlení v srdci města. Tento cíl chce dosáhnout vytvářením přizpůsobivých a kvalitně zařízených domácností, které by byly napojeny na vybrané služby a zařízení, jakož i digitální rozhraní.

• Zkouší změnit způsob, jak navrhujeme a financujeme byty a zjednodušit tak lidem přístup na trh s bydlením. Proto zkoumá i nové modely financování na bázi předplatného, které lidem poskytnou příležitost získávat v bydlení vlastnický podíl.

• Pracuje na vytvoření přizpůsobitelného stavebního systému, který bude využívat model oběhového hospodářství, čímž zajistí udržitelnější stavební metody s nižšími emisemi oxidu uhličitého.

„Je zjevné, že pokud nezměníme svůj přístup k prostředí, které si vytváříme, naše města budou mít stále větší problém s udržitelností, cenovou dostupností a sociální rovností. Některé z těchto naléhavých problémů může vyřešit sdílené bydlení. Cílem projektu Urban Village je zjistit, jakým způsobem umíme vytvářet prostředí, které v nás bude vyvolávat pocit pohody a pomůže nám budovat si zdravější, šťastnější, cenově dostupnější a úspornější bydlení,“ vysvětluje Jamiem Williams, hlavní architektka společnosti SPACE10.

Robotický nábytek do malých bytů

Zatímco města se rozrůstají, obytné prostory se zmenšují. IKEA se proto začala věnovat přizpůsobivým a inovativním řešením, která lidi podporují v tom, aby se v malých domácnostech nebáli realizovat velké sny. Potřeba řešit tento problém vyplynula z údajů a zkušeností obchodních domů IKEA v Hongkongu a Japonsku. Odpovědí je robotický nábytek Rognan, který IKEA vytvořila ve spolupráci se společností Ori. Je vhodný do malých bytů, kde lidem umožní šikovně si zařídit bydlení a užívat si pohodlí a funkce plnohodnotné domácnosti.

Základ série Rognan tvoří úložný systém Plats. Série využívá robotickou platformu společnosti Ori a je navržena v souladu s principy systémového myšlení. Díky tomu je možné nábytku ze série Rognan snadno upravit funkce i vzhled, a systém Plats lze přesunout jinam. Výrobky s delší životností, které se snadno přizpůsobí životním změnám, umožňují spotřebitelům nakupovat s rozvahou a vyhýbat se plýtvání.

„Namísto zmenšování nábytku jsme ho raději navrhli tak, aby se dal upravit a vždy splňoval právě tu funkci, kterou potřebujete. Pokud právě spíte, nepotřebujete využívat pohovku. Když si vybíráte oblečení ze skříně, zase nevyužíváte postel,“ vysvětluje Seana Strawn, produktový vývojář pro nové inovace v IKEA Sweden.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina