aktuality

IKEA představuje bydlení budoucnosti

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stále více obyvatel naší planety žije ve městech, kde každý týden přibude přibližně 1,5 milionu lidí. Proces masové urbanizace se zrychluje a vytváří hustě osídlená města, která spotřebovávají půdu a přírodní zdroje neudržitelným tempem. V kontextu s tímto „megatrendem“ IKEA představuje příklady projektů, které se zamýšlejí nad tím, jak může vypadat budoucnost bydlení.

IKEA spustila projekty Better Living (Lepší bydlení) a Urban Village (Vesnice ve městě), které se zaměřují především na výhody bydlení v úzce propojených komunitách. Ty u lidí vyvolávají pocit sounáležitosti (což je ověřený recept na zdravější a šťastnější život) a poskytují přístup ke společným zařízením a službám (např. školky, komunitní zahrady, fitness centra), možnosti sdílené dopravy či obchody. IKEA poprvé představila tyto projekty veřejnosti na Dnech demokratického designu ve Švédsku.

Projekt Better Living od společností IKEA a Ikano Bostad představuje:

• nový druh bytu (i s prototypem ve skutečné velikosti), který dává lidem lepší možnost dělit se o věci a je vhodný k bydlení pro různé typy rodin;

• metodologii městského plánování se zaměřením na lidi, jejímž cílem je vytvořit v obytných čtvrtích lepší podmínky pro život;

• různé druhy udržitelných výrobků a bytového zařízení do malých a sdílených prostorů, které zároveň budou cenově dostupné pro co nejvíce lidí.

Projekt Urban Village od společnosti SPACE10 kombinuje několik prvků:

• Zkoumá, jak zlepšit každodenní život ve vícegeneračním sdíleném bydlení v srdci města. Tento cíl chce dosáhnout vytvářením přizpůsobivých a kvalitně zařízených domácností, které by byly napojeny na vybrané služby a zařízení, jakož i digitální rozhraní.

• Zkouší změnit způsob, jak navrhujeme a financujeme byty a zjednodušit tak lidem přístup na trh s bydlením. Proto zkoumá i nové modely financování na bázi předplatného, které lidem poskytnou příležitost získávat v bydlení vlastnický podíl.

• Pracuje na vytvoření přizpůsobitelného stavebního systému, který bude využívat model oběhového hospodářství, čímž zajistí udržitelnější stavební metody s nižšími emisemi oxidu uhličitého.

„Je zjevné, že pokud nezměníme svůj přístup k prostředí, které si vytváříme, naše města budou mít stále větší problém s udržitelností, cenovou dostupností a sociální rovností. Některé z těchto naléhavých problémů může vyřešit sdílené bydlení. Cílem projektu Urban Village je zjistit, jakým způsobem umíme vytvářet prostředí, které v nás bude vyvolávat pocit pohody a pomůže nám budovat si zdravější, šťastnější, cenově dostupnější a úspornější bydlení,“ vysvětluje Jamiem Williams, hlavní architektka společnosti SPACE10.

Robotický nábytek do malých bytů

Zatímco města se rozrůstají, obytné prostory se zmenšují. IKEA se proto začala věnovat přizpůsobivým a inovativním řešením, která lidi podporují v tom, aby se v malých domácnostech nebáli realizovat velké sny. Potřeba řešit tento problém vyplynula z údajů a zkušeností obchodních domů IKEA v Hongkongu a Japonsku. Odpovědí je robotický nábytek Rognan, který IKEA vytvořila ve spolupráci se společností Ori. Je vhodný do malých bytů, kde lidem umožní šikovně si zařídit bydlení a užívat si pohodlí a funkce plnohodnotné domácnosti.

Základ série Rognan tvoří úložný systém Plats. Série využívá robotickou platformu společnosti Ori a je navržena v souladu s principy systémového myšlení. Díky tomu je možné nábytku ze série Rognan snadno upravit funkce i vzhled, a systém Plats lze přesunout jinam. Výrobky s delší životností, které se snadno přizpůsobí životním změnám, umožňují spotřebitelům nakupovat s rozvahou a vyhýbat se plýtvání.

„Namísto zmenšování nábytku jsme ho raději navrhli tak, aby se dal upravit a vždy splňoval právě tu funkci, kterou potřebujete. Pokud právě spíte, nepotřebujete využívat pohovku. Když si vybíráte oblečení ze skříně, zase nevyužíváte postel,“ vysvětluje Seana Strawn, produktový vývojář pro nové inovace v IKEA Sweden.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina