technológie

Stavebnicový systém přepravních stojanů

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Europaleta je detailně normovaná dřevěná plochá paleta s plochou 0,96 m2 a s mírami 1200×800×144 mm. Europaleta je takzvaně čtyřstranná paleta, která může být uchopena (nabrána) ze všech čtyř stran vysokozdvižným vozíkem nebo ze dvou stran ručním manipulačním vozíkem – tzv. paleťákem. Na těchto skutečnostech je založena vtipná myšlenka využití europalet pro univerzální a bezpečnou vnitropodnikovou přepravu materiálů a dílců mezi jednotlivými výrobními uzly (pracovišti) nebo pro bezpečný transport hotových výrobků k zákazníkovi či na stavbu za účelem montáže apod.

Europaleta je v podstatě hotový přepravní prostředek, a jako takový tvoří ideální základnu pro různé nástavby, umožňující bezpečné uložení a přepravování různých materiálů, dílců či finálních produktů. Na této skutečnosti založila německá společnost relativně jednoduchý byznys a začala nabízet flexibilní a efektivní přepravní systém, který může být sestaven na základě individuálních požadavků z několika málo částí. Jeho základ tvoří zmíněná široce rozšířená europaleta, na kterou se postaví ze stavebnicového systému složený stojan.

Stavebnicový systém, který je chráněn mezinárodním patentem, tvoří svislé A-stojky zakončené dole vodorovnou ližinou a nahoře kotevním zářezem, a dále vodorovné horní trámce s řadou kotevních zářezů. Tyto díly jsou vyrobené z březového multiplexu, který zajišťuje vysokou pevnost a tvarovou stabilitu sestavených stojanů. A-stojky se k paletě připevňují buď PP vázací páskou (používanou pro balení), nebo alternativně fixačními šrouby, a v horní části se zafixují zaklesnutými vodorovnými trámci. Pro větší diagonální stabilitu (tzv. zavětrování) může být mezi A-stojky vložena středová vodorovná deska za současného stažení A-stojek PP páskou směrem k sobě.

Základní stojan na jedné paletě je tvořen dvěma A-stojkami a jedním trámcem. Svisle-šikmé hrany A-stojek slouží k opření dílců, které se na stojan ukládají nastojato, a podle jejich velikosti nebo charakteru materiálu můžeme použít i více A-stojek na jednu paletu, čímž docílíme hustšího žebrování opěrné plochy. K zajištění dílců ve stojanu při transportu mimo provozovnu (např. hotových výrobků k zákazníkovi) můžeme rovněž použít PP vázací pásku.

Stavebnicový systém umožňuje vytvářet stojany různé výšky a různé délky. Výrobce nabízí A-stojky v osmi různých výškách pro ukládání dílců do výšky až 2430 mm. Vodorovné trámce pak v délkách od 800 mm do 2250 mm. Kratší trámce jsou určeny především ke stavbě stojanů na jedné paletě, delší trámce pak k vytváření delších stojanů s využitím více palet, přiražených k sobě. Tímto způsobem lze vytvářet stojany v libovolné délce. Jejich celková soudržnost se zajistí tak, že jednotlivé palety a případně i horní trámce se k sobě zafixují pomocí PP vázací pásky.

Součástí systému jsou další pomůcky, např. kolečka, která se připevní na spodní stranu palet a umožní samostatnou manipulaci se stojanem bez nutnosti použití vysokozdvižného vozíku nebo „paleťáku“ (jejich použití pro přepravu to ale nevylučuje). Pro zabezpečení naložených dílců proti převrácení při přepravě stojanů v rámci jednotlivých pracovišť slouží přítlačná patka, která se připevní k paletě a její výkyvné rameno opatřené na konci pogumovanými kolečky přitlačí materiál k A-stojkám.

Výhodou celého stavebnicového systému je to, že je rozložitelný, takže ho v případě nepoužívání můžeme snadno „uklidit“. Rozložený stojan vyžaduje velmi malý skladovací prostor. Po rozebrání se jednotlivé díly jednoduše naskládají (nastohují) na sebe na jednu paletu. Na jediné paletě může být takto uloženo až 70 základních stojanů. Tuto možnost oceníme také při přepravě výrobků k zákazníkovi, kdy zpět nemusíme přepravovat neskladné stojany, ale po jejich rozebrání je naložíme do servisní dodávky a odvezeme zpět. Nebo naopak po přijetí zboží od našeho dodavatele stojany rozebereme a připravíme je pro doručení zpět dodavateli.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina