drevostavby reportáže

Vlastné góly nemám rád – ale dá sa z nich poučiť

Vlastné góly nemám rád – ale dá sa z nich poučiť
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Zámerne sme zvolili športovú terminológiu. Nie kvôli popularite športu, skôr kvôli vášni, s ktorou sa Ing. Rudolf Knut športu – konkrétne futbalu – venoval v mladosti i teraz, keď je už o niečo menej mladý. Futbal hrá aj dnes a aj dnes sa najlepšie cíti v úlohe obrancu. Na ihrisku biznisu je však v ofenzíve a už viac ako dve desaťročia so svojou firmou JK Slovakia, s.r.o., nízkoenergetické montované stavby, úspešne skóruje.

Jeho príbeh sa začína zdanlivo podobne, ako príbeh mnohých pred ním. Chytil príležitosť za pačesy a pustil sa do podnikania v segmente, ktorý mu bol sympatický. A zdá sa, že dynamický rozvoj nízko­energetických montovaných stavieb na báze dreva pomohol dať impulz aj firme JK Slovakia v Lipanoch na severo­východe Slovenska, kde by to málokto predpokladal. Mnohí sa domnievajú, že JK v hlavičke firmy znamená iniciálky mena jeho manželky, ale, ako Rudolf Knut hovorí s úsmevom jemu vlastným: „Kto tomu veriť chce, toho nevyvádzam z omylu.“

Na začiatku podnikania bol zámer, osloviť ľudí, ktorí hľadali efektívne, rýchle a kvalitné riešenie svojej bytovej otázky. Preto sa vo firme začali riadiť základnými argumentmi v prospech montovaných stavieb: „Rýchla realizácia výstavby, nízke náklady na prevádzku, ohľad na vlastné zdravie či skvostný dizajn. Prednosti nízkoenergetických stavieb sú neodškriepiteľné! Už takmer 20 rokov realizujeme montované domy, pri výstavbe ktorých zohráva prím predovšetkým drevo v kombinácii s dômyselne zapracovanými najnovšími technológiami. Práve to dokáže pôsobiť na ľudí prívetivo, priateľsky a teplo. Tak, ako nás upokojuje pobyt v lesnom prostredí, tak aj interiér nízkoenergetickej montovanej stavby vytvára komfortnú atmosféru. Miesto obyčajnej výstavby sa snažíme individuálnou formou vyrobiť dom, ktorý bude stelesnením vašich snov, charakteru či povahy,“ píše sa na ich prezentačnej stránke, na ktorej dokážete nájsť aj ich realizácie, referencie, detaily.

Okrem iného sa na nej dozviete aj to, že už dvakrát získali ocenenie od odbornej poroty v súťaži „Drevostavba roka“, ktorú organizuje Sekcia drevostavieb Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky, v ktorej sú členmi už niekoľko rokov. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa Drevársky magazín porozprával s majiteľom a konateľom JK Slovakia, s.r.o. práve na jednej z výstav, na ktorej sa prezentovali pred širokým publikom.

DM: Vráťme sa k názvu firmy. Povedali ste, že každý si myslí, že Janka Knuto­vá, ale, vraj, to nie je tak.
R. K.: Presne tak. Ale nie sú to iniciálky mena mojej manželky, ale iniciálky zakladateľov firmy Jedlák, Krakovský. Desať rokov dozadu som od nich kúpil túto firmu a je logické, že zabehnutú značku som nechcel meniť. Pôvodne to bola firma, ktorá bola okrem iných činností dodávateľom montovaných stavieb pre nemecký trh. V roku 1997 v spolupráci s nemeckou spoločnosťou OptiNorm a odčlenením od spoločnosti Galastroj a.s vznikla spoločnosť JK Slovakia s.r.o. Komplex týmto dostal impulz k rekonštrukcii výrobných hál, zavedení nových pracovných procesov či školeniu pracovníkov, čo sa aj úspešne podarilo zrealizovať. Zamerali sa však aj na zavedenie a zmechanizovanie predovšetkým drevárskej výroby, vyškolenie pracovníkov a projektantov v špeciálnom drevárskom 3D programe CadWork. Tým mohli pracovať na vyriešení detailov a špecifík týkajúcich sa architektúry aj realizácie konkrétnych stavieb v Nemeckej spolkovej republike. V roku 1998 firma získala členstvo v nemeckej spoločnosti pre montované stavby a hotové domy so sídlom v Bad Honnef, SRN (Bundes-Gütegemeinschaft für Montagebau und Fertighäuser e.V.). Popularitu montovaných domov poznali už od nepamäti najmä v severských krajinách, v Nemecku, Rakúsku, Kanade či Austrálii. Aj preto bol prvou stavbou JK Slovakia s.r.o. rodinný dom v SRN v Berlíne. Vďaka dobrej odozve nastal postupom rokov rozkvet montovaných domov aj v našich končinách.

DM: A dnes? Spolupracujete s nemeckými subjektmi, alebo ste sa sústredili už len na slovenský trh?
R. K.: Väzby nám ostali. Priateľstvo a spoluprácu nedokážete pretrhnúť zo dňa na deň, najmä, keď bola dobrá. Napriek tomu pracujeme už len pre slovenských zákazníkov a nevyvážame našu produkciu do zahraničia. Pôsobíme na celom Slovensku, máme štyri obchodné pobočky a hľadáme serióznych zákazníkov, ktorí ocenia kvalitnú prácu. Ročne dodáme cca 50 domov, ale niekedy menej i viac – to všetko závisí od trhu i ekonomickej situácie. Aj keď sme schopní postaviť všetky konštrukčné systémy, predsa len je najpredávanejší „klasický“ montovaný dom. A hoci máme aj inšpiračné katalógy, ešte sme nepostavili dva rovnaké domy. Sme ochotní a schopní, prispôsobiť sa požiadavkám zákazníka, jeho špecifickým podmienkam, pozemku, veľkosti, dispozícii. Náš zákazník – náš pán, ako sa zvyklo hovoriť. A to je na našej branži práve to krásne.

DM: Aj keď sa, zrejme, nedá hovoriť o tom, ktoré dieťa je rodičovi najbližšie, predsa len – máte nejakú realizáciu, ktorá Vám najviac utkvela v pamäti? Technológiou, stavbou, lokalitou, príbehom?
R. K.: Spomínam si na jedného môjho zákazníka, ktorý mal už sedem krížikov na chrbte a chcel silou mocou stavať montovaný drevený dom v Prešove. V tom čase to bola skôr výnimka, pretože táto veková skupina sa o drevostavby nie veľmi zaujímala. Preto som veľmi neveril, že sa to podarí, ale keď ma o dva týždne začal doslova naháňať, aby som už konečne poslal cenovú ponuku a pokračoval v rokovaní, tak som spozornel a venoval mu patričnú pozornosť. S ponukou súhlasil a o dva mesiace sme začali stavať. Až vtedy sa vyjadril, že potreboval rýchlo, efektívne a kvalitne vyriešiť bytovú situáciu svojej dcéry s vnúčatami, ktorá sa v Žiline rozviedla a nechcel ju nechať napospas osudu. Počas výstavby sa na stavbe jeden krát ukázala jeho manželka a priznala sa, že mala obavy, akú „papundeklovú“ stavbu bude mať jej dcéra. Po roku skonštatovala, že ten dom je lepší, ako ich murovaný a odvtedy sme postavili domy aj susedovi oproti, jeho synovi a na tej ulici ďalšie tri domy. A keďže to vieme spočítať, tak je to séria stavieb pre sedem generácií.

DM: Takže, to bol tzv. pozitívny vírus. A bola tá stavbe niečím výnimočná?
R. K.: Ani nie, bol to tzv. bežný rodinný domček, ale na tom bolo krásne práve to, ako sme cez jeden dom dokázali zbúrať mýty o drevostavbách v hlavách ďalších ľudí a zákazníkov. A to je, podľa mňa, jediná – resp. jedna z viacerých ciest, ktorou dokážeme na Slovensku oslovovať spotrebiteľa. Radšej raz vidieť, ako stokrát počuť – nenadarmo sa hovorí. Preto radi chodíme aj na výstavu Nábytok a bývanie do Nitry, pretože tam sme zakaždým stretli množstvo tzv. koncových zákazníkov – ľudí, ktorí v prvom momente neprídu kvôli drevostavbám, ale keď nás tam nájdu, radi sa o nich dozvedia niečo viac a v konečnom dôsledku sa mnohí z nich stanú aj našimi zákazníkmi. Samozrejme, treba sa o zákazníka aj patrične postarať, aby sme nestratili jeho dôveru, ale, ak máte produkt, ktorý realizujete v podstate opakovane, tak je nevyhnutné vytvoriť zabehnutý systém, ktorý potom už „len“ kontrolujete a realizujete. Každý montovaný dom je svojim spôsobom originál, pretože ponuka sa plne prispôsobuje možnostiam a požiadavkám zákazníka. Ak vložíte svoju stavbu do rúk odborníkom, ktorí dokážu premieňať predstavy na realitu, nesmú vás sklamať. Všetci naši technici a pracovníci spoľahlivo ovládajú svoje remeslo, pričom sú pravidelne školení. Momentálne máme niekoľko montážnych skupín, ktoré sa na výstavbe podieľajú. Väčšina z nás si kúpi, postaví a zariadi jeden dom v živote. Keďže treba obstarať náročný projekt, stavebné povolenie, stavbu samotnú či finálne dokončovanie interiéru, jedná sa o pomerne náročný proces. Všetko stojí veľa času a samozrejme aj peňazí. O to väčší pocit zodpovednosti máme voči ľuďom, ktorí sú ochotní investovať často svoje celoživotné úspory. Máme 15 kmeňových zamestnancov a spolu so živnostníkmi, montážnikmi, mám zodpovednosť za približne 50 ľudí. A to nie je až tak málo.

DM: Keďže pracujete predovšetkým s montovanými panelmi, predpokladám, že si ich musíte niekde vyrobiť.
R. K.: Áno. Máme vlastné kapacity na výrobu panelov, ktoré potom vozíme na miesto určenia a montujeme priamo na stavbe. V súčasnosti sme na tom už tak dobre, že uvažujeme aj o vlastnej nákladne doprave, aby sme sa aj v tomto ohľade osamostatnili. Možno som narodený pod šťastnou hviezdou, ale zatiaľ som nikdy nechcel uvažovať o tom, žeby som s týmto podnikaním skončil. Firma rastie – chvalabohu a zdá sa, že aj tzv. detské choroby sme už prekonali. Zastabilizovali sme výrobu, obchod, objednávky a realizujeme toľko, aby sme boli pre zákazníkov prijateľní a dôveryhodní. A je to aj vďaka šikovným ľuďom, ktorých vo firme mám. A hoci by to asi málokto predpokladal, Lipany a ich región je mimoriadne silný. Charakterom, zdravou zaťatosťou, cieľavedomosťou, húževnatosťou, ľuďmi. A to ma poháňa vpred.

DM: Ak sa ešte vrátime k titulku, ako je to s tými vlastnými gólmi?
R. K.: (smiech) No, pokiaľ ich nedáte vo finále majstrovstiev sveta, vždy sa cez to treba preniesť. Aj v podnikaní. Môžete sa dopustiť chybných rozhodnutí, ktoré zabrzdia váš rozvoj na dva roky, ale už ich nesmiete opakovať. Dohromady stratíte štyri, kým sa znovu vrátite na vrchol. Ale bez toho sa zápas neskončí. A v tom je to podobné.

DM: Ďakujeme za rozhovor.

Autor: PhDr. Peter Zemaník
Kontakt: peter.zemanik@zsdsr.sk
Foto: archív výrobcu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina