reportáže

Barrique-Art-Design nejen pro vinné sklepy, vinotéky, bary a stylové vinárny

Barrique-Art-Design nejen pro vinné sklepy, vinotéky, bary a stylové vinárny
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Speciální dubové sudy o objemu 225 litrů s různým stupněm vypálení vnitřního povrchu tzv. sudy Barrique (barikové), určené k dozrávání některých vybraných druhů archivních vín nebo např. Skotské whisky, by se správně měly použít max. třikrát. Poté je možné tyto sudy certifikovanou firmou buď repasovat neboli po odejmutí čel z vnitřku vyfrézovat a vybrousit do hloubky cca 4 mm a znovu vypálit, a nebo speciálně ošetřit (vyčistit) a dál používat jako obyčejné sudy pro uchovávání vína, pálenky, koňaků či pivních speciálů. Další možností jejich využití, jako v případě rodinné firmy truhláře Štefana Bittmanna z Břeclavi, je jejich recyklace respektive komplexní zužitkování při výrobě nějakého nevšedního designového sortimentu.

„U archivních vín znalci očekávají vyzrálou plnou chuť, k jejímuž dosažení vinařům nepostradatelně pomáhají nové, přesněji řečeno max. tři sezóny staré dubové tzv. Barrique sudy. Vyrábí se z dubového dřeva těženého na evropském a americkém kontinentu a jsou charakteristické čtyřmi stupni pražení (vypálení) vnitřního povrchu, jako jsou LIGHT (lehký stupeň), MEDIUM (střední stupeň), MEDIUM Plus (středně silný stupeň) a HEAVY (silný stupeň pražení). Intenzita a doba procesu pražení ovlivňují aroma a chutě, tedy to, co si víno později ze sudu vezme formou ze dřeva vyluhovaných tříslovin, vanilinů a nezkvasitelných sacharidů. Tyto sudy se pro skladování vína používají maximálně třikrát, přičemž doba skladování záleží především na druhu vína. Pokud je ale tato doba příliš dlouhá, tak vonné a chuťové látky sudu překryjí odrůdový buket vína.“ Těchto odborných informací se mně v polovině dubna letošního roku dostalo v Břeclavi nikoliv u některého z vinařů či v nějakém bednářství, ale při návštěvě výrobní provozovny Sudový Ráj pětapadesátiletého Štefana Bittmanna.

Od truhlařiny přes kamión znovu k řemeslu…

Jde o vyučeného truhláře, který se zpočátku svému oboru věnoval jen krátce po absolvování učiliště. Poté u něj, jak sám říká, nad vybraným řemeslem zvítězila touha cestovat a řadu let proto brázdil Evropu za volantem kamiónu. K truhlářskému řemeslu se znovu vrátil až se zdravotními problémy, které mu předchozí způsob obživy přinesl, přičemž využil na cestách nabytých poznatků a kontaktů. V roce 2012 začal spolupracovat s certifikovanou španělskou firmou, která předmětné sudy po tzv. vybarikování (vyčerpání aromatických látek) vykupuje od renomovaných španělských a francouzských vinařství. Tyto sudy pak v úvodu zmíněným způsobem recykluje nebo čistí speciální metodou tzv. teplého čištění, prováděnou ve čtyřech fázích – vypaření ostrou párou, vypláchnutí bezchlorovou vodou, vysušení a zasíření. Takto ošetřené sudy, které mohou nadále sloužit ve sklepech jako obyčejné sudy pro ukládání vína, pálenek, koňaků či pivních spe­ciálů, Štefan Bittmann dováží a distribuuje na trzích České republiky a Slovenska.

„Sudy jsou původem ze Španělska, z vyhlášené vinařské oblasti v provincii La Rioja, od světově proslulého vinařství Protos, které spolupracuje s nejlepšími francouzskými bednářstvími jako jsou např. Seguin Moreau, Mercier, Cadus, Boutes, Radoux, Saury a mnoho jiných. Jelikož každé víno potřebuje jiný druh a strukturu dřeva z jiné oblasti, bednáři si ho většinou sami vybírají a nezřídka také sami pěstují v různých oblastech Francie,“ upřesňuje výrobce. Spolu s těmito sudy, které tvoří cca jednu čtvrtinu jeho prodejního sortimentu, nakupuje ve Španělsku také starší sudy, které jsou nějakým způsobem poškozené (např. z důvodu prasklin protékají) a nelze je dále použít k jejich původnímu účelu. Tento import, pohybující se řádově ve stovkách kusů ročně, je realizován nárazově, ale vždy po celých kamiónech. Dovážené staré a pro vinaře již nepoužitelné sudy, tvořící asi tři čtvrtiny z celkového importovaného objemu, pak Š. Bittmann spolu s manželkou Ladislavou a synem Janem asi z poloviny obnovuje (zevnitř čistí, zvenčí vybrušuje, případně vyspravuje a zpravidla opatřuje potiskem) a nabízí na trhu pro dekorační účely. Druhou polovinu rodina rozebírá, následně pečlivě třídí a ze získaného materiálu vyrábí různé originální dekorační předměty a designový nábytek pro interiéry (a z části i exteriéry) nejen vinných sklepů, vinoték, barů či vináren, ale i bytů, chat, chalup a zahrad.

…se zachováním jak tvaru sudů, tak i barvy vína

V začátcích své činnosti Bittmannovi vysloužilé sudy ze 100 % pouze obnovovali pro dekorační účely a teprve až postupem času je začali rozebírat na výše zmíněný materiál pro jejich vlastní výrobu. Tento materiál není podle majitele zrovna levný (z důvodu stále větší snahy francouzských a španělských ekologických aktivistů o snižování těžby dubových porostů) a navíc je každoročně o více jak 10 % zdražován. „Když jsme v roce 2012 začínali, tak jsme za jeden vysloužilý sud platili 20–30 Eur. V současné době už jeho cena činí 100 Euro a někdy i více, a to už ani nemluvím o ošetřených vinařských sudech a nákladech za dopravu. Naštěstí je ale stále více lidí, kteří naše výrobky dokáží ocenit,“ upřesňuje Š. Bittmann s tím, že s ohledem na náklady se firma snaží využít každý kousek dubového dřeva. S ním pak také ocelové obruče, které ve svých výrobcích kombinuje s různými zámečnickými polotovary a v některých případech i s kovářsky zpracovanými železnými prvky. Design výrobního sortimentu, realizovaného u některých typů v menších sériích (zejména interiérové doplňky a některý nábytek) a u jiných naopak na zakázku, je většinou navrhován členy rodiny. „Pochopitelně akceptujeme i vlastní návrhy zákazníků nebo jejich architektů a pokud jsou realizovatelné, tak se jim snažíme vyhovět. Někdy to ale bohužel úplně nejde, vzhledem ke specifickému prohnutí a tvaru dužin, ale obvykle najdeme nějaké společné řešení,“ vysvětluje majitel s tím, že dužiny nebo alespoň z nich vykrácené části se totiž firma snaží zachovat pokud možno v původní podobě. Tedy např. i s drážkami na koncích pro upevnění den, jakož i s pro ně typickým zbarvením na vnitřních stranách, vytvořeným kdysi v sudech uchovávaným červeným vínem apod.

Ruční opracování dužin není zrovna lehké

Při vlastním zpracování se jednotlivé dužiny z rozebraného sudu po předchozím vytřídění v případě potřeby nejprve dosušují na nábytkářskou vlhkost. Poté se oboustranně brousí jak ručně, tak i k tomuto účelu upraveným ručním elektrickým nářadím za pomoci speciálních přípravků. „Vnější povrch brousíme jen lehce, abychom zachovali pro sudy typickou patinu. Mnohem náročnější, a to jak pro nás kvůli značné prašnosti, tak i kvůli velké tvrdosti pro používané nástroje, je vnitřní broušení dužin, kde je třeba v první řadě odstranit vinný kámen. A to ve vrstvě zpravidla do 0,5 mm, ale nezřídka i v tloušťce až 1 mm,“ upřesňuje Š. Bittmann a dodává, že vybroušené dužiny se poté v závislosti na typu výrobku buď používají v původní délce nebo se zkracují na pásové pile. Při samotné montáži do podoby toho či onoho výrobku se pak dřevěné prvky (dužiny či jejich výřezy) při kombinaci s kovovými prvky vzájemně spojují kromě šroubů také pomocí lepených, kolíkových a občas i dlabaných spojů. Pro povrchovou úpravu dřevěných částí jsou z 95 % používány oleje, které podle majitele zvýrazní patinu starého dubového dřeva a dobře se udržují.

Od vinných sklepů až po majitele luxusních bytů

Na začátku své činnosti se Štefan Bittmann při prodeji svého sortimentu, který v té době začaly kromě již zmíněných dekorační sudů postupně tvořit i nejrůznější ze sudoviny zhotovované interiérové dekorační předměty, orientoval na vinaře v regionu Břeclavska. A to jak jejich přímým kontaktováním ve sklepích, tak i při prezentacích na různých vinařských slavnostech, jako je např. vinobraní v Mikulově apod. Prostřednictvím vinařů a s dalším rozšířením výroby o komplexní interiérové vybavení (nábytkem včetně stylového obložení stěn), se Sudový ráj dostal do povědomí provozovatelů vinoték, barů a restaurací. Zprvu opět hlavně v regionu své působnosti a později (díky referencím, vlastním webovým stránkám a v Břeclavi provozovanému showroomu) i na ostatním území České republiky a také na trzích Slovenska, Litvy, Ukrajiny a Polska. V současné době je sortiment rodiny Bittmannových, prezentovaný mimo jiné vloni také v Praze na podzimním veletrhu For Interior, stále častěji vyhledáván i movitými majiteli luxusních bytů, kteří si sudovým nábytkem občas zařizují i celý interiér nebo alespoň jednu reprezentační místnost.

„Velký zájem mezi lidmi je také o různé bytové doplňky (držáky na lahve a skleničky, lustry, svícny, případně kuchyňská prkénka), které nakupují jako dárky pro své blízké k různým příležitostem či významným životním jubileím,“ zkonstatoval Štefan Bittmann na závěr mé návštěvy Sudového ráje s tím, že při výrobě některých interiérových doplňků (např. nástěnných hodin) občas sáhne i po běžných cca 80 let starých sudech od domácích vinařů, zhotovených z dubového nebo akátového dřeva.

Autor: Ing. František Novák
Kontakt: novak.sd@tiscali.cz
Foto: autor a archiv výrobce

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina