aktuality

Súčasťou skanzenu zrekonštruovaný drevený vodný mlyn a nová stodola

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V obci Jelka (okr. Galanta) zrekonštruovali 125-ročný drevený vodný kolový mlyn, ktorý patrí medzi technické pamiatky Slovenska. Slávnostné otvorenie so športovým programom sa uskutočnilo 18. mája za účasti mnohých hostí a návštevníkov.

Némethov vodný mlyn postavili v roku 1894 ako plávajúci na hladine Malého Dunaja. V roku 1905 ho prestavali a ukotvili na pilóty – takto pracoval až do roku 1951. Ďalšia rekonštrukcia mlyna bola pred štvrťstoročím v rokoch 1992 – 94, kedy sa stal súčasťou skanzenu, ktorého správcom je Vlastivedné múzeum v Galante. Stredoeurópska rarita si vyžiadala ďalšiu rekonštrukciu, a tak bol pre verejnosť zatvorený od júla 2018.

Do nového dreveného „šatu“ dostali trojpodlažný objekt a okolie revitalizáciou cez projekt „Objavte Malý a Mošonský Dunaj na bicykli a na člne“ formou cezhraničnej spolupráce Interreg Slovensko – Maďarsko. Európska únia podporila toto úsilie celkovou sumou takmer 2,9 mil. eur. Výraznú rekonštrukciu potrebovali drevená strešná konštrukcia a strecha budovy mlyna, vodné koleso, prístupová lávka z brehu do mlyna a mostík okolo mlyna. Dôležité boli nové protipožiarne nátery drevených častí. Revitalizovali aj okolie skanzenu a doplnili zbierku vlastivedných predmetov. Vybudovali novú veľkú drevenú stodolu, do ktorej umiestnili poľnohospodárske nástroje a náradie Podunajského regiónu.

Na rekonštrukciu prispeli Trnavský samosprávny kraj sumou 144 tis. eur a samospráva Jelky 215 tis. eur.

Zo slávnostného otvorenia zrekonštruovaného dreveného vodného mlyna v Jelke
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina