aktuality

Trendy a inspirace udržitelné výstavby z Rakouska pohledem členů Centra pasivního domu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Členská základna Centra pasivního domu (CPD) se sešla na pracovním setkání, na kterém se kromě jiného hodnotily trendy a výsledky v oblasti pasivní výstavby za uplynulý rok. Diskutovala se nová témata, projekty a směřování oboru vysoce úsporných budov.

Podle nové studie Mezinárodní energetické agentury se budovy stanou klíčovým prvkem při přechodu k čisté energetice a snížení globálních emisí. Při výstavbě vysoce úsporných budov a kvalitní renovaci stávajících budov lze dosáhnout snížení spotřeby energie až o 30 % do roku 2050.

Jeden z takových příkladů udržitelné výstavby byl cílem společné exkurze členů CPD – rakouské město Aspern, které je někdy nazýváno „městskou laboratoří Evropy“. Nově vybudované vídeňské předměstí sleduje všechny aktuální stavební i technologické trendy šetrné k životnímu prostředí, včetně využití obnovitelných energetických zdrojů. Na ploše 240 ha má kolem uměle vybudovaného jezera do roku 2028 vyrůst multifunkční městská čtvrt s 10.500 byty pro 20.000 obyvatel a 20.000 pracovních míst.

Budoucnost dřeva jako trvale udržitelného stavebního materiálu

Pionýrská hybridní stavba HoHo s ambicí stát se se svými 84 metry a 24 podlažími nejvyšší dřevostavbou na světě, deklaruje víru developerů ve dřevo jako ekologického stavebního materiálu budoucnosti. „Výšková dřevostavba má být dokončena v červnu 2019 a ukazuje nové možnosti výstavby nejen českým architektům a stavitelům,“ hodnotí Petra Pacáková z portálu Dřevostavitel.cz.

Kombinace dřevěného stavebního systému a železobetonu se objevila také v projektu sociálního bydlení (sídliště blok D12) s 213 bytovými jednotkami, multifunkční přízemní zónou a centrální garáží pro několik dalších obytných bloků. Zdrojem tepla je kombinace sedmi tepelných čerpadel voda-voda, země-voda a vzduch-voda, využití odpadního tepla z garáží, 150 m2 solárních a 150 m2 hybridních kolektorů, 150 m2 fotovoltaiky. Potřeba energie objektu na vytápění je 15,6 kW/m2.

Technologický způsob výstavby budovy je velkoformátovými panely stěn vyráběných na bázi dřeva v hale a na stavbě pouze smontovaných se skeletem domu metodou just-in-time.

Dřevostavba HoHo Vídeň. Foto: Cetus Baudevelopment

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina