aktuality

Studentka LDF dokázala realizovat vlastní návrh dřevěné stavby

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Studentka LDF Mendelovy univerzity v Brně oboru Nábytek Kristýna Janíková, která byla v loňském roce jednou ze soutěžících projektu Stavby s vůní dřeva, dokázala dovést své soutěžní dílo až k realizaci. Jejím projektem je celodřevěná autobusová zastávka, která se nachází ve středu obce Újezd u Boskovic.

Zatímco většina zastávek v okolí je tvořena strohou kovovou konstrukcí, krytou polykarbonátem, nová zastávka je celodřevěná, tvořená dřevěnými nosnými sloupky a trámy, které jsou oboustranně opláštěné biodeskami. Dřevo použité na této zastávce jí svojí přirozenou kresbou dodává osobitý vzhled a zcela jinou atmosféru. Zadní stěna doplněná prosklenou plochou propojuje prostor s parkem v pozadí.

Na otázku, proč právě dřevo, autorka stavby Kristýna Janíková odpovídá: „Ke dřevu mě stále více táhne myšlenka obnovitelnosti suroviny a zodpovědnosti při zacházení s planetou a jejími zdroji. Vnímám ho jako přírodní materiál, jehož recyklace není pro Zemi tak zatěžující. Svoji drobnou nevýhodu nutnosti pravidelné údržby pro mě vyvažuje svým příjemným a útulným dojmem.“

Jelikož byla výstavba zastávky realizována, rozhodla se Kristýna Janíková přihlásit své dílo také do soutěžní ankety Dřevěná stavba roku. „S nápadem přihlásit zastávku do ankety dřevěných staveb přišel můj učitel. Popravdě nemám úplně ambice se porovnávat s velkými projekty architektů. Spíš mi jde o to, aby si i jiní studenti uvědomili, že jejich návrhy nemusí končit po získání zápočtu ve stole. Nebo že se mohou spolupodílet na zkvalitňování prostředí, ve kterém žijí,“ komentuje důvod pro přihlášení do ankety studentka.

Zdroj: MENDELU

 

 
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina