technológie

O krok napřed s MINIPROF, olepovačkami s příběhem

Miniprof
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Inzerce

Co může být pro českého výrobce lepší referencí než to, že jeho produkty kopírují světoznámé značky? Své o tom ví Jiří Mynař, jehož hranové olepovačky MINIPROF znají zákazníci na celém světě. Nejsou to jen stroje. Jsou to stroje s příběhem.

Od nábytku k olepovačkám

Podnikat začal Jiří Mynař již v roce 1988. Na povolení tehdejšího Národního výboru si v garáži svého domu v Ostravě za skromné prostředky zařídil malou stolařskou dílnu. Na přelomu 80. a 90. let, kdy na trhu v důsledku čtyřicetiletého socialistického hospodaření chybělo prakticky vše, byl o zakázkovou výrobu nábytku obrovský zájem a firma kvůli zefektivnění výroby potřebovala odpovídající strojní vybavení. Z důvodu nedostatku financí technicky nadaný Jiří Mynař využil svých strojařských schopností a některé truhlářské stroje si vyrobil svépomocí – včetně své první olepovačky hran v roce 1993. Byl to povedený a spolehlivý stroj, který byl postaven na základě skutečných stolařských potřeb a zkušeností. Už tehdy tato olepovačka byla vybavena plošnou cidlinou, kterou v té době prakticky nikdo neznal. Několik jich po naléhání vyrobil i pro své známé. Povědomí o olepovačkách „made in Mynař“ se ale mezi odborníky v oboru rychle rozšířilo a poptávka po nich začala brzy převyšovat poptávku po nábytku.

V roce 1996 přišlo rozhodnutí představit olepovačku na veletrhu v Brně a úspěch byl tak velký, že firma ukončila truhlářskou výrobu a začala se plně věnovat výrobě olepovaček typu MINIPROF M100, kterých se na českém, slovenském a polském trhu prodalo více než 3000 ks. Její obchodní úspěch spočíval v tom, že se jednalo o cenově dostupný stroj s technickými parametry odpovídajícími tehdejším potřebám truhlářů.

Revoluce v ručním olepování

V roce 2005 přišel pravděpodobně největší zlom v historii firmy. Po zhruba ročním vývoji představila unikátní revoluční řešení v podobě ruční olepovačky MINIPROF MANUAL s vlastní jednotkou nanášení lepidla pro olepování rovných i tvarových hran. Pracovala na principu nanášení lepidla na olepovací pásku, čímž jako první ruční olepovačka umožnila používat hranovací pásky bez naneseného lepidla používané ve velkých olepovacích linkách.

Olepovaček MINIPROF MANUAL bylo vyrobeno více než 10 000 ks a byly dodány do více než 40 zemí celého světa, kde byly prodávány pod několika značkami. Kromě vlastní značky MINIPROF také pod značkou ADAMIK-MANUAL nebo GOLIATH, pod kterou ji na západoevropských trzích prodávala německá společnost Samstag Maschinentechnik.

Úspěch přitahuje pozornost

Obchodní úspěch olepovačky MANUAL firmě přinesl i jednu negativní, ale velmi cennou zkušenost. Nejmenovaný německý prodejce dřevoobráběcích strojů nejdřív projevil zájem o zařazení Manualu do svého prodejního sortimentu. Měl ale neakceptovatelné cenové požadavky, a tak, když nemohl tyto úspěšné strojky s obrovským tržním potenciálem prodávat legálním způsobem, uchýlil se k podrazu. Manual kompletně a do nejmenšího detailu zkopíroval a začal prodávat jeho plagiáty, které si nechal vyrábět v Asii. Firma Mynař měla sice své dílo patentově chráněné a začala se bránit soudně, brzy ale pochopila, že tudy cesta nevede, neboť soudní spory z firmy pouze vysávají peníze, čas a energii. Mnohem efektivnější než utrácet za patenty a následné soudní tahanice je investovat do vývoje a do realizace nových nápadů, aby firma mohla být stále o krok před konkurencí. Nakonec co může být pro firmu lepší referencí než fakt, že její unikátní technické řešení „přijali za své“ i další významní světoví výrobci? Firma Mynař tímto svým počinem nejenže posunula vývoj v oblasti ručního olepování o úroveň výše, ale např. výrobcům CNC technologií naznačila směr vývoje olepování tvarových dílců na obráběcích centrech.

Výrobu Manualu firma ukončila v roce 2013 z důvodu nasycenosti trhu jak vlastními, tak i konkurenčními výrobky a jejich plagiáty. Nahradila ho ruční olepovačka MINIPROF RAMBO, která je založena na jiném principu a svým způsobem je opět revoluční. Je bezšňůrová a lepidlo již nenanáší na pásku, ale na dílec. Díky tomu je spoj až 4x pevnější.

Na základě těchto zkušeností dnes firma klade hlavní důraz na vlastní vývojové oddělení a moderní výrobní technologie, které jí dovolují ve vlastní továrně efektivně vyrábět kvalitní produkty.

Modernizace = automatizace

Významným milníkem v historii firmy Mynař byl také rok 2008, kdy ukončila výrobu poloautomatických stacionárních olepovaček MINIPROF M100 a nahradila je automatickými olepovačkami MINIPROF Automatic. Ty dnes obsahují několik unikátních technických řešení, která jejich uživatelské vlastnosti opět posouvají o několik úrovní výše dle současných požadavků trhu – samozřejmě při zachování hlavní přednosti stroje, a to délky pouhých 2300 mm. K těmto řešením patří např. předfrézovací jednotka s jednou DIA frézou a zadní pneumatickou přítlačnou patkou, která brání poškození konce olepovaného dílce či pásky. Dalším novátorským řešením je seřizování agregátů z přední strany, což umožňuje umístit olepovačku nadoraz ke zdi a tím ušetřit vzácné místo v dílně.

I u tohoto úspěšného stroje se částečně zopakoval příběh Manualu. Nápady a myšlenky vývojového oddělení firmy Mynař zkopíroval a do svých strojů zakomponoval i světově známý italský výrobce dřevoobráběcích strojů, čímž firmě opět potvrdil, že své výrobky dělá dobře.

Formátování, vrtání a olepování s PU technologií

Firma se snaží držet krok se současnými trendy, jakými jsou nahrazování nedostatkové pracovní síly automatizací pracovišť nebo rozšiřování prodejního sortimentu. V posledních letech posiluje trend, kdy výrobci nábytku chtějí technologie pokud možno od jednoho dodavatele. Ať už kvůli jednoduššímu servisu nebo kvůli dotacím. Proto firma do svého prodejního portfolia zhruba před dvěma lety zařadila i formátovací pily a vícevřetenové vrtačky (kolíkovačky), aby byla schopna zákazníkovi zařídit dílnu kompletním vybavením na zpracování lamina.

Jednou z aktuálních novinek v portfoliu firmy je externí tavné a plnicí zařízení pro PU lepidla německé firmy FE-MA-TECH, které lze instalovat do většiny typů průmyslových olepovaček různých značek vybavených nanášecí jednotkou na tavné EVA lepidlo. Tím lze standardní stroj s EVA technologií změnit na moderní olepovačku s PU technologií umožňující olepovat dílce s tzv. nulovou spárou odolnou proti vlhkosti a vodě. Jde o zařízení pro zákazníky, kteří se chtějí v kvalitě posunout o úroveň výše aniž by si museli kvůli tomu pořizovat novou olepovačku.

Kontakt:

MYNAŘ-TRADE s.r.o.
Šenovská 597
71700 Ostrava – Bartovice
tel.: +420 596 247 892
e-mail: info@miniprof.cz
www.miniprof.cz

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina