aktuality

Sněmovna nejspíš schválí změny v kontrolách dovozu dřeva

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Kontroly dovozu dřeva se zřejmě pozmění v návaznosti na předpisy EU, které se zaměřují hlavně na nezákonnou těžbu dřeva. Změny přinese novela o obchodování se dřevem, kterou Poslanecká sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování jen s dílčími úpravami.

Novela má ochránit evropský trh před dřevem a dřevařskými výrobky, které pocházejí z nelegálních zdrojů. Je zaměřena především na dovoz z rizikových oblastí, například tropických, s vysokým podílem nelegálních těžeb. V Česku jsou podle předlohy nejrizikovější skupinou v souvislosti s nezákonnou těžbou dřeva a s jeho prodejem vlastníci lesa s výměrou do deseti hektarů.

Předloha například stanoví, že v případech, kdy nejsou splněny podmínky pro dovoz dřevařských výrobků, rozhodne celní úřad o zničení zboží. Za přestupky budou moci krajské úřady uložit vedle pokut i trest zákazu činnosti do jednoho roku.

Novela má také kontroly zjednodušit. Například krajské úřady nebudou nuceny opakovat kontroly provedené Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů.

Zdroj: ekolist.cz

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina